Sosyal Medya

Ekonomi

Altın fiyatları Brexit anlaşması sonrası yükselişte

Altın fiyatları, İngiltere’nin AB ile imzaladığı ticaret anlaşması sonrasında düşen doların da yardımı ile yükseldi.  Spot altın yüzde 0,3 artarak…

Altın fiyatları Brexit anlaşması sonrası yükselişte

Altın fiyatları, İngiltere’nin AB ile imzaladığı ticaret anlaşması sonrasında düşen doların da yardımı ile yükseldi.  Spot altın yüzde 0,3 artarak ons başına 1877,41 dolar oldu. ABD altın vadeli işlemleri ise 1882,10 dolardan yüzde 0,2 artış gösterdi.

Kitco Metals analisti Jim Wyckoff, “Altın piyasasını destekleyen faktörler arasında, bu haftanın başlarında elde edilen kazanımlar ve ABD dolar endeksinin son birkaç günkü zayıflaması var. Daha fazla değer artışını önleyen en büyük faktör ise, hala ralli modunda olduğu için değerli metallere yatırımı önleyen küresel piyasalar “açıklamasında bulundu.

ABD doları, Brexit ticaret anlaşması yüzünden yatırımcıların sterline olan talebi ile değer kaybederken risk duyarlılığı iyimserdi. Yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump’ın 900 milyar değerindeki mali teşvik paketini imzalamama tehdidini büyük ölçüde göz ardı etmişti.

Mutasyona uğrayan yeni tip korona virüsün ardından İngiltere’de giderek sıkılaşan pandemi önlemleri, ülkede pandemi sonrasındaki ekonomik toparlanışın daha da yavaş olacağının sinyallerini verdi. ABD’de ise çarşamba günü açıklanan verilere göre, işsizlik yardımına başvuran kişi sayısı, bu haftaki düşüşe rağmen hala yüksek seviyelerde.

Enflasyon ve para birimlerinde değer kaybına karşı bir güvence olarak kabul edilen altın, pandemiden etkilenen ekonomilere sağlanan teşvik paketlerinin de yardımıyla bu yıl yüzde 23’un üzerinde değer kazandı.

Gümüş fiyatları ise yüzde 0,9 yükselerek 25,77 dolar oldu. Platinum yüzde 0,7 artarak 1021 doları geçerken paladyum yüzde 0,2 artışla 2328,64 dolardan işlem gördü.

Noel tatilleri öncesinde piyasalarda ticaretin yavaşlaması bekleniyor.

 

 

Kaynak: cncbc.com

Ceviri: Cem Cetinguc

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler