Sosyal Medya

Forex

AKŞAM RAPORU:  Piyasalarda tarihi bozgun

nternational Monetary Fund Başkanı Kristalina Georgieva yeni açıklamasında “Virüs global ekonomiyi riske atabilir. Bu aşamada kötü senaryolara hazırlıklı olmak en ihtiyatlı tutum olur” dedi

AKŞAM RAPORU:  Piyasalarda tarihi bozgun

Covid-19 adı verilen coronavirüs salgınının Avrupa ve İran başta Orta Doğu’ya yayılması, dünya ekonomisinin geleceği hakkında kaygıları derinleştiriyor. Geçen hafta moda olan “2Ç2020’de V şeklinde toparlanma” hikayesi yerini şüphelere bıraktı. Şüpheler 2 işlem gününde %50’den fazla artarak 24’ü aşan korku gstergesi VIX’de ifade buldu. TSİ ile 21:20’de tüm dünya piyasaları derin bir çalkantının ortasında, riskli varlıkların hepsinde tarihi denecek boyutta satışlar var. Altın ve dolar kaçacak nadir adresler. Fed’in bu sene 2 kez faiz indireceğine dair fiyatlama başladı. Bu panik nasıl duracak?

Sabah saatlerinde %4’e yakın değer yitiren Güney Kore Borsa’sı KOSPİ başta, Asya borsaları kıpkırmızıydı. Salgın Avrupa’ya sıçrayarak Stoxx600’de %3.79 çöküşe neden olurken, %6’ya yakın değer yitiren Milano Borsası Lombardiya’da gittikçe yayılan salgının ekonomiyi çelmeleyeceği kaygısını yansıttı.  Avrupa’da Çin’in %60 kapasite ile çalışması nedeniyle hem ihracat talebi azalıyor, hem de girdi bulmak zorlaşıyor.

Wall Street’te halen DJ30 1.000, SP500 100 puandan fazla düşüyor. ABD gösterge 10 yıllık DİBS’de getiri %1.35’le  Brexit referandumundan bu yana en düşük düzeyine geriledi. ABD’de henüz ölüm vakası yok, fakat turizm, seyahat ve zaten resesyondan kurtulamayan imalat sanayinin darbe yediği son verilerden okunuyor. Türev piyasalar Fed’in 2 kez faiz indireceğini fiyatlasalar da, bu yaralara melhem olmadı.

Altın $1.673 onsa yükselirken, petrol fiyatları talep düşecek kaygısı ile %5 geriliyor. Dolar Endeksi Yen ve Euro’ya karşı yatay, fakat Gelişmekte Olan Ülke GOÜ, Piyasalar = GOP) para  birimlerine karşı %0.4 primli. Latin Amerika’da Brezilya ve Arjantin tatilde, ama petrol ihracatçısı Meksika menkul değerleri ve maden ihracatçısı  Şili satışta. MSCI GOP Hisse Endeksi günlük %2.62 değer yitiriyor.

Brown Brothers Harriman menkul değerlerden GOÜ FX stratejisti Win Thin “Virüs çok hızlı yayılıyor, bu da belirsizliği tırmandırıyor” dedi. “Piyasa hala V şeklinde toparlanma hayalinde, ama bence yatırımcılar bu salgının ne denli kötüye gideceğini hala kavrayamadılar. Dünya Sağlık Örgütü’nün SARS salgınının bittiği ilan etmesi 6 ay sürdü.  Bu süre piyasalar için ebediyet demek” diye ilave etti.

Japonya’da durum belirsiz. Bugün piyasalar tatildi, fakat  Mizuho Bank müşterilerine “Salgının kontrol altına alındığına dair umutlar biraz erken. Çin’den gelen virüsün Japonya’da yayılması ihtimali yüksek. Yatırımcı güvenli liman aramaya devam edecek” uyarısında bulundu.

International Monetary Fund Başkanı Kristalina Georgieva yeni açıklamasında “Virüs global ekonomiyi riske atabilir. Bu aşamada kötü senaryolara hazırlıklı olmak en ihtiyatlı tutum olur” diye IMF için çok korkutucu sayılacak bir açıklama yaptı.

 

Bu paniği ne durdurabilir?  Beijing’in açıklaması beklenen yeni ekonomik teşvikler Çin ve belki Asya borsalarını biraz sakinleştirebilir. Fed üyelerinden faiz indirimi yoluyla dünya ekonomisine desteğe hazır oldukları mesajı da antidot etkisi yapar. Ancak, bunlar dünya ekonomisine fayda etmez. Halihazırda, tedarik zincirleri, üretim ve ticaret yanında, yükselen korkunun tüketici ve firma davranışları üzerinde harcamaları daraltıcı etkisini teşhis ediyoruz. Bu sürerse, bir “korku tuneline” girip  talep resesyonu yaşayabiliriz. Tek çare Covid-19’da. Halen İran ve Güney Kore en zayıf karınlar. İran hem salgınla başetmekten aciz, hem de çevre ülkelere salgını yayma potansiyeline sahip. Güney Kore ise dünya ekonomisi ve yüksek teknoloji ürünlerinde ağırlığı nedeniyle kritik bir ülke. Bu iki ülkeden “iyi haber” moralleri düzeltir. Öngörülebilir vadede aşı beklemiyoruz. Ölçebildiğimiz kadarı ile piyasalarda satışların sürmesi ve dünya ekonomisine sıkılaşan finansal koşullar yordamı ile zararı çoğaltması daha olasılıklı bir senaryo.

 

FÖŞ yazdı: Piyasalarda Freddie’nin Kabusları vizyona girdi

 

“Koronavirüs 92 milyon insanın ölümüne neden olabilir, Kara Veba gibi bir insani kriz kapıda”

 

Idlib, corona ve ekonomide yeni durumlar

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler