Sosyal Medya

Döviz

ABD DOLARI AYI PİYASASINDAN KURTULABİLECEK Mİ?

ABD Doları ve Dolar endeksi, Mnuchin ve Powell’ın Temsilciler Meclisi alt komitesine ifadelerini vermesinin ardından geri çekilebilir mi? Pandemi sonrası…

ABD DOLARI AYI PİYASASINDAN KURTULABİLECEK Mİ?

ABD Doları ve Dolar endeksi, Mnuchin ve Powell’ın Temsilciler Meclisi alt komitesine ifadelerini vermesinin ardından geri çekilebilir mi? Pandemi sonrası ekonomik tahminler ve beklentiler yeniden revize edilirken, ekonomik veriler yeniden istikrara kavuşabilecek mi? ABD doları ayı piyasasından çıkabilecek mi? Tüm bu soruların cevabını bulabilmemiz için temel veriler üzerindeki değişimleri bilmemiz ve analiz edebilmemiz gereklidir. Daha çok ekonomik verinin ve olayın detaylı şekilde incelendiği ve görünüm raporlarının paylaşıldığı AMarkets analiz sayfasında sizler daha çok bilgi beklemektedir.

ABD Temsilciler Meclisindeki Powell Konuşması Dolar Dinamiklerini Etkileyebilir

Çarşamba günü, Fed Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisinin alt komitesine koronavirüs kriziyle ilgili bilgi verecek. Daha önceki görüşmelerde, mali tarafa artan bir vurgu yaparak sürekli parasal desteğe duyulan ihtiyacı vurgulayan Powell, para politikasının ancak bu kadarını yapabileceğini söyledi ve (mali, yasal, vergi konularında) diplomatik olarak federal hükümetin devreye girmesi gerektiğini vurguladı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Mayıs ayında kabul edilen 3 trilyon dolarlık yardım paketinin ardından, yeni bir kısaltılmış mali teşvik paketi önerisi konusunda anlaşamadılar. Teşvik paketlerinde oluşan bu eksiğe rağmen piyasalar belirli oranda teşvik yapısını fiyatladırlar.

Ertesi gün, Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, koronavirüs yardımı konusunda Senato Bankacılık Komitesine bilgi verecek. Bu toplantı sadece Fed Başkanı ile yapılan açıklamanın niteliğine bağlı olarak, mali ve parasal otoritelerin bakış açısı, piyasa ruh halini değiştirebilir riskli varlıklara olan talebi değiştirebilir.

ABD Doları ekonomik verilerdeki son gelişmeler ve ekonomik istikrarın genel işaretleri göz önüne alındığında, nispeten iyimser bir tonda gelirken, negatif reel faiz oranı sunan ABD Doları’nı zayıflatabilir. Güvenli liman para birimi olan Japon Yeni, Dolar karşında negatif fiyatlanırken, Avustralya ve Yeni Zelanda Doları gibi riske duyarlı para birimleri, Türk Lirası,Meksika pezosu gibi gelişmekte olan piyasa para birimleri olan ve hisse senetleri gibi diğer yüksek beta varlıkları pozitif fiyatlanabilir. AMarkets güçlü ekonomik analisti ve teknik analist kadrosuyla piyasadaki olayları ve ekonomik verileri en kapsamlı şekilde değerlendirmekte ve müşterilerine sunmaktadır.

Ekonomik Veriler Küresel Düzeyde Normale Dönüyor Mu ?

Küresel ölçekte, veriler Mart ayındaki düşüşten bu yana daha iyi performans gösterme eğiliminde ve aslında son birkaç hafta içinde şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Toparlanma verileri sürekli olarak iyiye gidiyor. Benzeri görülmemiş artış muhtemelen ekonomistlerin ve analistlerin virüs kaynaklı durgunluğun ciddiyetini abartmalarının sonucuydu. Yakın zamanda ekonomik tahminler ve beklentiler piyasa genelinde yeniden revize edilebilir. Bu bağlamda, hisse senetlerinin son iki haftada olduğu gibi tekrar negatif fiyatlandığını görebiliriz bu durum ABD Dolarını yukarı yönlü fiyatlanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu senaryo, tam bir trendin tersine dönmesinin kesin başlangıcından ziyade, kısa vadeli bir geri çekilme ve riskten kaçma dinamiğine kısa bir geçişin sonucu olabilir. Uzun zamandır tek yönlü hareket eden fiyat yapısının elbette bir düzeltmeye ihtiyacı vardı ve bu hareket bununda sonucu gelişmiş olabilir.

ABD Doları PMI Verileri Zayıflatabilir
Eylül ayına ait ABD imalat, hizmetler ve bileşik PMI verileriyle daha da artabilir. Analistler, daralma ve genişleme arasındaki çizgiyi çizen 50.00 seviyesinde baskı bekliyorlar. Verilerin önceki baskılardan daha zayıf olması beklenirken yavaşlayan ekonomik hızlanma fikrine paralel olarak ortaya çıkabilecek risk eğilimi USD’yi zayıflatabilir.

Dolar Endeksi Teknik Görünüm
ABD Doları Endeksi (DXY) dipten dönüş için mücadele vermeye devam ediyor. Dolar endeksi TOBO formasyonu aracılığıyla hala oyunda olan sağlam görünümlü bir paternine sahip, ancak fiyat kısa süre içinde boyun çizgisini aşamazsa, oluşum satışa yol açabilir. Formasyonun tamamlanması için 93.66 seviyesinin güçlü kırılma gerekmektedir. Bir yükseliş ve ralli yaşanması durumunda, USD’yi Mart ayının en düşük seviyesi olan 94.65 veya daha yüksek bir seviyeye çekmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, sağ omuzun çok daha fazla sarktığını görürsek, risk, 2011’den itibaren trend çizgisiyle kesişen 1998 yılına uzanan bir seviyenin yarattığı uzun vadeli desteğe baskı yapan satıcılara yöneltebilir. 91.75 seviyesinde bir kırılma, bu senaryoda 88.00 seviyesine düşen bir yapıya dönebilir. AMarkets Global Forex şirketi teknik ve temel argümanların sürekli değişken olduğu global FX piyasasında doğru analizler ile yatırımlarımıza değer katmaktadır. Sektördeki en iyi analizler ve değerlendirmeleri AMarkets farkı ile alabilirsiniz.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler