Sosyal Medya

Güncel

YORUM: Gaz müjdesi değil, halkla ilişkiler faciası

2021’den itibaren sona erecek uzun vadeli gaz sözleşmelerinde %50 indirim alınsa dahi, cari açık en fazla $2.5-4 milyar daralacak (indirim gazın spot fiyatına bağlı). TCMB’nin Ekim Beklenti Anketi’nde 2021 cari açığı $22 milyar olarak öngörüldü....

YORUM:  Gaz müjdesi değil, halkla ilişkiler faciası

Bir kaç haftadır AKP’ye yakın basında sürekli manşetlere taşınan “Tuna-1’de yeni rezervler bulundu” haberi, Başkan Erdoğan’ın Cumartesi günü sadece 85 milyar metre küp ek rezerv “müjdesiyle” gerçek bir hayal kırıklığına döndü. AKP’nin eskiden “Yenilmez Armada” niteliğindeki propaganda makinası arıza yaptı. Halk ve piyasalar rezervin 800 milyar metre kübe revize edilmesini bekliyordu.  Uzmanlar en az 100 milyar metreküp ek rezerv öngörüsü yapmıştı.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce ‘müjde’ diyerek açıkladığı Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin sahasında, 85 milyar metreküplük yeni bir keşfin olduğunu duyurdu. “Sakarya Sahası’nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğalgaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu” diyen Erdoğan, gazın 2023 yılında kullanıma sunulmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Tuna-1 sahsında gaz keşfedildiği ve bunu ticari olarak rantabl olduğuna inanıyoruz, fakat bu sahaya yatırım yapacaklar ve Türkiye’nin pazarlığa bşladığı Rusya, Iran ve Azarbeycan gibi uzun vadeli sözleşmeli gaz sağlayıcıları açısından rezerv “muhtemel” (potential) veya “olasıdır” (probable), “kesin” (proven) değildir. Çünkü TPAO bu konuda teknik bir rapor yayınlamadı şu ana kadar.

 

Eğer basının bizi yönlendirdiği gibi 800 milyar metreküp rezerve erişilseydi, Türkiye’nin kronik cari açık problemi uzun süre ortadan kalkardı. Türkiye yılda 40 milyar metreküp doğal gaz kullanıyor. Tuna-1’den 20 yıllık rezervin 2023’te halkın hizmetine sunulması, 20 yıl boyunca gaz ithal edilmeyecek anlmanın gelirdi.  Bu süre zarfında da Türkiye rahatlıkla yenbilebilir enerji kaynaklarını geliştirerek enerji ithalatını kalıcı olarak azaltabilirdi.

405 milyar metreküple en fazla 10 senelik ihtiyaç karşılanır ki, bu süre zarfında enerji üretim kompozisyonu köklü olarak değiştirmek çok zor.

Zaten,  Erdoğan da keşfin ekonomik kadar psikoloikj önemine vurgu yaptı:

 

“Keşfettiğimiz hidrokarbon kaynakları ekonomik değer olarak çok önemlidir. Türkiye bu konuda net ithalatçı bir ülkedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde küçük miktarlarda petrol ve doğal gaz çıkıyor olmakla beraber toplam tüketimimiz içinde bir hayli yetersiz düzeydedir. Türkiye, sahip olduğu bu güçlü altyapı sayesinde sondaj çalışmalarını dışarıdan kiralamaya göre, en uygun maliyetle ve güvenle gerçekleştiriyor. Kalkınma ve büyüme çabamızın en büyük kalemini oluşturan petrol ve doğal gazda dışarıya ödediğimiz rakam azaldıkça bu hizmetleri milletimize daha uygun sunabileceğiz.

 

“Bu keşfin en az miktarı ve değeri kadar önemli kabul ettiğim bir diğer husus da Türkiye’nin yürüttüğü tarihi istiklal ve istikbal mücadelesinde milletimize büyük bir moral vermiş olmasıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan çatışmaların çoğu hidrokarbon kaynaklarına sahip olmak için çıkmıştır. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye’yi dışlamalarına izin vermeyerek yeni bir kapı açtık.

 

Naçiz hesabımıza göre, 2021’den itibaren sona erecek uzun vadeli gaz sözleşmelerinde %50 indirim alınsa dahi, cari açık en fazla $2.5-4 milyar daralacak (indirim gazın spot fiyatına bağlı). TCMB’nin Ekim Beklenti Anketi’nde 2021 cari açığı $22 milyar olarak öngörüldü.  Yani alacağımız indirim devede kulak.

 

Bu indirimle elektrik ve gaz faturaları düşmez, enflasyona karşı zafer de ilan edilemez.  Hele hele yabancı yatırımcı Türkiye’ye hiç aşık edilemez.

 

ÖENEMLİ NOT:  Konsensusun aksine, ben Türkiye’nin doğal gaz tüketiminin zaman içinde büyüyeceğine değil, daralacağına inanıyorum. 40 milyar metreküp yıllık tüketim bu varsayımdan kaynaklanıyor—FÖŞ

 

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

FÖŞ yazdı: Türkiye’nin kaderini değiştirecek keşif

 

FÖŞ:  Dış Açıktan Milli ve Yerli Ekonomiye Giden Yol

 

Doğal gaz müjdesi:  Bakan “yukarı revize” diyor, Fatih Birol ne diyor?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler