Sosyal Medya

Güncel

YORUM: Corona terör estiriyor, ekonomik güven düşüyor

Avrupa’da kısa veya uzun sokağa çıkma yasaklarının gerekliliği tartışılırken, Ankara salgının şiddetini gizlemeye çalışıyor. Alınan tedbirler göstermelik. Tüm uzmanların üstünde uzlaştığı konu Kuzey Yarımküre’de kış başlayınca, salgın grip ve bronşitle karışıp sağlık sistemleri üstüne taşınılmaz bir yük bindirecek...

YORUM: Corona terör estiriyor, ekonomik güven düşüyor

Covid-19’dan hastalananların sayısı günlük 2 bini geçti, fakat etrafa virüs taşıyan semptomsuz vaka sayısı hala açıklanmıyor. Velakin, İzmir ve İstanbul’dan gelen haberler hastalığın ikinci dalga yaptığının delili. Artan hasta sayılarına paralel olarak halkın ekonomiye güveni hıza geriliyor. Yakında, hükümet kısıtlama/karantina ilan etmese de, vatandaş evine kapanacak. Hükümet artık sokağa çıkma yasaklarını geri getirmeyi masaya yatırmalı. Aksi halde, sağlık sistemi ve hizmetler sektörü çökebilir.

 

 

 

 

 

 

Hasta sayısı yine 2 binin üstünde

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı. Bakan Koca, günlük tabloyu açıkladığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır.”

 

İzmir Valisi Köşger: Covid-19 vaka sayısı 20 gün öncesine göre 3,5 kat arttı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentteki vaka sayılarının 20 gün öncesine göre 3,5 kat arttığını, son 10 günde de ikiye katlandığını belirterek yeni tip Koronavirüs konusunda uyarıda bulundu.

Köşger, “Değerli İzmirliler tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi İzmir’imizde de Covid-19 tehlikesi artarak devam ediyor.Örneğin İzmir’de 20 gün öncesine göre vaka sayısı 3,5 kat artmış durumda, son 10 günde ikiye katlandı. Durumun ciddiyeti artarak devam ediyor. Koronavirüs’ün mutasyona uğradığı ve ölümcüllüğünün azaldığı iddiası da doğru değil. Son iki günde 15 hemşehrimizi Koronavirüs’ten kaybettik.” paylaşımını yaptı.

 

İstanbul yine Wuhan

 

Cumhuriyet:  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip: İstanbul, salgının ilk başladığı zamandaki yoğunluğuna geri dönmüş durumda. Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri sağlanamadığı için hastanelerde çok ciddi yoğunluklar yaşanıyor. Bu yaz açılan Murat Dilmener ve Feriha Öz pandemi hastaneleri mevcut kapasitelerini doldurmuş durumda. Hastanelerde sadece ağır hastaların olduğunu düşünürsek aslında durum salgın başlangıcından daha kötü durumda. Deneyimli kadrolar sürecin doğru yönetilememesi nedeniyle erken emekli oluyor. Bu anlayışla salgının kontrol altına alınması çok zor. İstanbul’da çember çok daraldı, hızla tüm ilgili kuruluşlarla birlikte halk sağlıkçıların yönetiminde önlemler alınması gerekiyor.

 

 

Corona hükümete güveni de azaltıyor

 

Istanbul Ekonomik Araştırmalar haftalık anketinde halkta kaygı düzeyini ölçtü:

“Gündem maddelerinin sıkça değiştiği Türkiye’de toplum yaşanan çeşitli günlük olayları kimi zaman öfke ile karşılarken kimi zaman bu olaylara gurur ile bakıyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan toplumsal, ekonomik ve siyasal gelişmeler ışığında, toplumun duygusal durumunu ve Türkiye’de olup bitenleri nasıl karşıladığını Türkiye Raporu olarak merak ettik. Temmuz ayında başladığımız ve üç ayda bir takip etmeye devam edeceğimiz bu serinin ikinci araştırmasını Ekim ayının ikinci anketinde yaparak karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

 

Katılımcılara “Ülkenin genel gidişatını düşündüğünüzde sayacaklarımdan hangisi hislerinizi en iyi şekilde tarif eder?” sorusunu sorduğumuzda en çok tercih edilen yanıt %52 ile “Endişeli” oldu. Temmuz ayı ile karşılaştırdığımızda bu oranda 12 puanlık bir artış söz konusu. Öte yandan katılımcıların %29’u ülkenin gidişatı konusunda umutlu olduğunu belirtirken, bu oranda Temmuz ayına kıyasla 5 puanlık bir düşüş yaşandı. Son olarak kızgın olduğunu belirten katılımcıların oranında azalma görülürken, gururlu olan katılımcıların oranında da düşüş olduğu görüldü”.

 

Konda:  %70 ekonomik kriz bekliyor

 

KONDA GM Bekir Ağırdır’a göre, Halkın yüzde 70’i ekonomik kriz bekliyor. Sıkıntısız geçindim diyenler yüzde 18’de. Halen yüzde 80, ‘kıt kanaat geçindim’ diyor. Geçinemedim diyenler ve borca girdim diyenler yüzde 22.

Ağırdır başka bir yayında ise şu ifadeleri kullandı:

(Erken seçim için) Üçüncü koşul ise iktidar sokaktaki hayatı yönetemiyordur. İşte burada bazı belirtiler var. Pandemi, pandemiye eşlik eden ekonomik kriz, dış politikadaki gerilimler gibi. Ama muhalefet güçlü olmadığı için iktidar seçim mecburiyetinde hissetmiyor kendisini. O nedenle 2021 yılında da bu tartışmalar çok sert olacak. 2022 yılına geldiğimizde evet, erken seçim olabilir. Ancak ben, 2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum.”

 

YORUM

 

Avrupa’da kısa veya uzun sokağa çıkma yasaklarının gerekliliği tartışılırken, Ankara salgının şiddetini gizlemeye çalışıyor. Alınan tedbirler göstermelik. Tüm uzmanların üstünde uzlaştığı konu Kuzey Yarımküre’de kış başlayınca, salgın grip ve bronşitle karışıp sağlık sistemleri üstüne taşınılmaz bir yük bindirecek.

Tıp uzmanları ABD ve Avrupa’da hükümetleri en kıa zamanda 3-6 hafta sürecek sokağa çıkma yasakları için ikna etmeye çalışıyor.

Ülkemizde de vatandaş sokağa çıkma yasakları ya da salgının şiddetlenmesinin  insanları evine kapanmaya sevkedeceğini anladı. Bu durumda, AVM’den sinema ve açık pazar yerlerine kadar çok geniş bir durgunluk başlayacak. İşsizlik kontrolden çıkarken, kısıtlı bütçe kaynakları yüzünden işsiz ve muhtaçlara gerekli mali yardım götürülemeyecek.

Ankara çok zor bir kararı almak zorunda:  Sokağa çıkma yasağı mı, sağlık sistemi ve hizmet sektörünün çökmesi mi?

 

KONDA/Bekir Ağırdır: Erken seçim ne zaman?

 

Bakan Koca’dan Uyarı: Salgın Tüm Ülkede Tırmanışta!

 

‘Kısıtlamalar geri gelebilir’

 

FÖŞ: IMF Dünyayı Bekleyen Kara Kışı Anlattı

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler