Sosyal Medya

Güncel

Washington Post:  ABD-Çin Soğuk Savaşı başladı mı yoksa?

ABD ve Çin yeni usul bir Soğuk Savaş’ın eşiğinde. Washington Post incelemesine göre, Soğuk Savaş Trump ve radikal Cumhuriyetçiler’in seçim kazanmak için kullandığı bir araç da değil. Gerek Amerikan halkı, gerekse Demokratlar arasında Çin’e husumet yükselirken, Çin’de de milliyetçi ve emperyalist duygular şaha kalkıyor

Washington Post:  ABD-Çin Soğuk Savaşı başladı mı yoksa?

 

Covid-19 salgınıyla kırılan dünya düzeninin eski haline gelmesi çok uzun zaman alacak. Belki mümkün dahi olmayacak. Covid-19’un bir çok ülkede ikinci dalgasını başlattığını gözlüyoruz. Bu dalga global ekonomide 2020’nin ikinci yarısında toparlanma umutlarını soldurarak mali piyasalarda paniğe ve reel ekonomide derin yaralara neden olabilir. Fakat, coronadan kurtulsak dahi, ABD ve Çin yeni usul bir Soğuk Savaş’ın eşiğinde. Washington Post incelemesine göre, Soğuk Savaş Trump ve radikal Cumhuriyetçiler’in seçim kazanmak için kullandığı bir araç da değil. Gerek Amerikan halkı, gerekse Demokratlar arasında Çin’e husumet yükselirken, Çin’de de milliyetçi ve emperyalist duygular şaha kalkıyor.

Post yazmıyor, ama yeni bir Soğuk Savaş dünya ekonomisini ABD ve Çin odaklı adacıklara ayırarak yeni bir enflasyon dalgasına neden olabilir.  Finansal piyasaların segmentasyonu yani ikiye ayrılması da Türkiye gibi sürekli dış borç bulma zorunda olan ülkeleri strese sokabilir.

 

Başkan Trump Perşembe günü FOX News kanalında yaptığı bir söyleşide “Çin’le tüm diplomatik ilişkileri kesebilirim” diyerek Beyaz Saray’da yürütülen akıllara bir örnek verdi.  Beyaz Saray’da ayrıca Çin’in tuttuğu ABD DİBS’i geri ödememek gibi çılgın fikirler de dolaşıyor. Pew Research Center’in anketine göre bu tür araştırmaların başladığı 2005 yılından bu yana Amerikalılar arasında Çin husumeti zirve yaptı.  Ama, demokratlar da Trump’tan farklı düşünmüyor. Demokratların Başkan adayı Joe Biden  da seçim kampanyasında Çin’e karşı gittikçe sertleşen bir duruşa geçiyor.

ABD’den aldıkları cesaretle, Asya’da Çin’e kara ve deniz komşusu olan ülkelerin de pazularını  gösterip dev komşularına karşı sert çıkışlar yaptığı gözleniyor. Bu durum Çin’in Sevr Kompleksi olan Batı düşmanlığı ve düşmanlar tarafından çevrilmiş olma paranoyasını azdırarak Beijing’deki aşırı milletçi unsurların eline oynuyor.

Axios dergisinden Bethany Allen-Ebrahimian “Çin yetkilileri ABD’yi saran Soğuk Savaş mentalitesinden söz açtıkları zaman, husumet ve rekabete son verme çağrısı yapmıyorlar. Demek istedikleri “yolumuzdan çekil”.

 

Reuters’e göre Komünist Parti’ye sunulan gizli bir raporda, ABD’de Çin karşıtlığı Tianaman Meydanı Katliamı’ndan bu yana doruğa çıkarken, Trump yönetimi de spesifik olarak ekonomik ve diplomatik tehdit olarak algıladığı Çin Komünist Partisi’ne komplo kurmakla meşgul.

Eski bir Beayz Saray görevlis olan Clete Willems, “Bir çok kişiyi bu terminoloji rahatsız ediyor, ama rekabetin adını koymak şart. Bu bir Soğuk Savaş” dedi.

Çin-ABD İlişkileri Merkezi direktörü Orville Schell “Temel olarak Soğuk Savaş’ın başlangıcındayız” diye ilave ediyor. “Bundan sonrası yokuş aşağı gider”.

Hem Washington hem de Beijing’de eski tüfek generaller kendi ülkelerinin düşmana karşı askeri caydırma kapasitesinin düştüğünden yakınıyor. Fakat, bu Soğuk Savaş cephede ya da denizde cereyan etmeyecek. Onun yerine sanal alem, teknoloji ve finans piyasalarını da kapsayan bir stratejik rekabet başlıyor.

Mercator Institute for Chinese Studies adlı, Berlin merkezli Araştırma Kuruluşu’nun direktörü Mikko Huotari “Stratejik rekabet Soğuk Savaş’ın ana direği. Ama, ilerde daha tehlikeli çatışmalara doğru da gidilebilir” diyor.  Huotari’ye göre, iki ülke de bu savaştan güç kaybetmiş olarak çıkacak.

 

ABD-Çin dalaşında ikinci round Türkiye’ye yarar sağlayacak

 

Pompeo: Virüsün kaynağı Çin’deki bir laboratuvar

 

FÖŞ yazdı: ABD’nin Azrail’le it dalaşı

 

FÖŞ yazdı: Covid-19 Çin laboratuarından mı kaçtı? 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler