Sosyal Medya

Güncel

Wall Street’e Trump şoku

Eğer Trump seçime katılamayacaksa, Cumhuriyetçiler’in yeni bir aday gösterme hakkı var, ancak bu adayın Trump kadar oy toplaması zor. Biden’ın kazanması halinde ABD ekonomisinin daha çabuk toparlanması ve Çin’le ihtilaflarını daha serinkanlı çözüme bağlaması olasılığı doğar.....

Wall Street’e Trump şoku

ABD Başkanı Trump dün “tedbir amacıyla” Bethesda Askeri Hastanesi’ne alındı.  Trump ve sözcüleri Başkan’ın çok hafif semptomlar gösterdiğini iddia etse de, görgü tanıkları başka türlü ifadeler kullanıyor. Trump’ın rakibi Biden Trump’a yönelik olumsuz seçim kampanyalarını askıya alırken, piyasalar Cuma akşamı itibarıyla orta ölçekli bir sarsıntı yaşadılar. Ancak, haftaya çalkantı boyu artabilir.

 

Görgü tanıklarına göre, Trump hastaneye hareket etmeden önce enerjisini yitirmiş gözüktü. Ayrıca, Beyaz Saray’dan gelen gayri-resmi bilgiye göre, Başkan öksürüyor, ateşi yüksek ve hafif nöbetler geçiriyor. Trump geçici olarak görevini yapamayacak kadar hastalanırsa, yerini Başkan Yardımcısı Mike Pence alacak. Eğer Trump seçime katılamayacaksa, Cumhuriyetçiler’in yeni bir aday gösterme hakkı var, ancak bu adayın Trump kadar oy toplaması zor. Biden’ın kazanması halinde ABD ekonomisinin daha çabuk toparlanması ve Çin’le ihtilaflarını daha serinkanlı çözüme bağlaması olasılığı doğar. Velakin, Rusya ve Türkiye gibi Trump’ın dostluğundan fayda sağlayan ülkeler için jeo-politik risk artabilir.

Haftayı 7.77’de kapatan dolar/TL Trump’ın hastalığı ağırlaşırsa, yeniden yükselişe geçebilir. Rus rublesi de olumsuz etkilenecek para birimleri arasında.

Cuma gecesi Wall Street’te

DJ30:  %0.48 geriledi

S&P500:  %0.96 geriledi

NASDAQ:  %2.22 geriledi

VIX:  %3 artışla 27.63 oldu.

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi:  %0.22, Latin Amerika %0.66 geriledi

Dolar Endeksi:  %0.1 değer kazandı

 

Ancak, bu veriler  Trump’ın durumu hakkında kaygı verici gelişmeleri iskonto etmiyor.  Tüm dünyada Covid-19 ikinci dalga yapıp, ABD ekonomisinden yavaşlama sinyalleri gelirken, Trump’ın 2-3 hafta çalışamayacak durumda kalması haftaya daha sert şoklara yol açabilir.  Örneğin, geçici olarak onun yerini alacak Mike Pence’in Demokratlar’la $2.2 trilyon tutarındaki 2ci Mali Destek Paketi konusunda uzlaşma yetkisi var mı, bunu dahi bilmiyoruz.

Eeğr Trump uzun sayılacak bir süre görevini ifa edemeyecekse, yatırımcılar Türkiye özelinde Biden kampından gelecek açıklamalara çok daha yakından bakacak. Biden’in Orta Doğu ve Kafkaslar’da daha aktif bir rol oynamaya karar vermesi, ya da  PYD-YPG’ye sıcak baktığına dair ifadeler, piyasalarımızda  da çalkantı boyunu yükseltebilir.

 

ABD tarımdışı istihdam:  Sorun bizimkine benziyor, işgücüne katılım düşüyor

 

FÖŞ anlattı:  Trump mı, Biden mı? Dünya ve Türkiye’ye Etkileri

 

FÖŞ yazdı: ABD-Çin Medeniyet Çatışması eşiğinde

 

FÖŞ yazdı: Bir Jeo-Patolojik risk olarak Trump

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler