Sosyal Medya

Güncel

Wall Street korona kaptı

ABD’de 27 eyalet vakalrada artış rapor ederken, günlük vaka sayısı da 40 bin oldu. Teksas Valisi  normalleşmeye ara verdiğini ilan etti. Florida’da barlarda alkollü içeceklerin satışı yasaklandı. Arizona ve Kaliforniya’da acil bakım üniteleri kapasiteye erişti

Wall Street korona kaptı

ABD’de korona vakalarının patlama yapması ve Kaliforniya, Teksas ve Florida gibi yüksek nüfuslu eyaletlerde karantina ve sosyal hareketlilik kısıtlamalarının geri gelmesi DJ30 ve S&P500’un Cuma akşamı çok sert satış yemesine neden oldu. İki majör endeks sırasıyla %2.84 ve %2.42 düşerken, korku endeksi VIX de %7  zıplamayla 34.73’e çıktı. Korona kapan ikinci kıta ise Latin Amerika. Brezilya ve Meksika’da vakalar ve ölü sayısı çok hızlı artış kaydediyor. ABD’de Apple’dan sonra Microsoft da dükkanlarını kapatacağını ilan etti. Hisse senedi uzmanları, corona vakalarındaki artışın 2-3Ç şirket karlarını olumsuz etkileyeceğinin altını çiziyor. Riskli varlıklarda ralli Mart’tan bu yana ilk kez tehlikeye girdi.

ABD’de 27 eyalet vakalrada artış rapor ederken, günlük vaka sayısı da 40 bin oldu. Teksas Valisi  normalleşmeye ara verdiğini ilan etti. Florida’da barlarda alkollü içeceklerin satışı yasaklandı. Arizona ve Kaliforniya’da acil bakım üniteleri kapasiteye erişti.   Genelde Trump’a oy veren eyaletlerde vakaların artması da Wall Street’te işdünyasına mesafeli duran Joe Biden’ın kazanacağı algısını güçlendirdi.

NASDAQ’ın kralı Facebook’un da başı politik reklamlarla dertte. Coca Cola  gib büyük ABD şirketleri sosyal medya reklam kampanyalarını askıya alıyor. CNBC’ye konuşan uzmanlara göre, şirket kar beklentileri  aşağı revize edilecek. Ekonominin ikinci yarı-yılda hızla toparlanacağı görüşü de artık sorgulanmaya açıldı.

Latin Amerika borsa ve para birimleri 3cü haftayı da kayıpla kapadı. Brezilya 40 bin, Meksika ise 6 bin 500 yeni vaka rapor etti. Cuma günü MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %0.56, Latin Amerika hisse endeksi ise %3.55 değer yitirdi. Döviz piyasası sıkı denetim altında olan Arjantin hariç tüm major LatAm FX’leri dolara karşı sert değer kayıpları sergilediler.

Wall Street son 3 haftanın ikisini kayıpla kaparken,   riskli varlıklar rallisinin sona geldiğini de işaret ediyor olabilir. Ay sonunda portföylerin yeniden dengelenmesi nedeniyle yeni hisse satışları bekleniyor. Dolar Endeksi’nin 97.5’u aşması, altın değer kazanırken, küresel talep göstergesi ham petrolde gerileme de risk iştahının azaldığını işaret ediyor.

Ancak, riskli varlıklar her tökezlediğinde Fed ve AMB’nın yeni hamlelerle moralleri düzelttiği de unutulmamalı. İki dev  Merkez Bankası gelecek hafta trendi değiştirecek açıklamalar yapabilir. Öte yanda, Trump’ın anketlerde irtifa kaybetmesi ve ticaret savaşları hakkında ikircikli açıklamaları riski artırıyor.

Sonuçta, artık iyimser ekonomik verilerin ralliyi beslemekte aciz kaldığı, günlük vaka sayısının yakından takip edileceği yeni bir fiyatlama dönemi başlıyor olabilir.

 

Goldman Sachs ve Citi uyardı:  S&P500 için ayı sinyalleri artıyor

 

Fed’den ABD’li bankalara sert pandemi senaryosu önlemleri

 

FÖŞ yazdı:  Yarın dün bitti, bugün çok geç

 

Lagarde, koronavirüs krizinin en kötüsünü muhtemelen aştığımızı söyledi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler