Sosyal Medya

Güncel

Turizme İngiltere darbesi

İngiltere, Türkiye'yi ve Polonya'yı seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden "karantina uygulanacak ülkeler" arasına ekledi. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, "Son gelen veriler, Türkiye'yi seyahat koridoru listesinden çıkarmamızı gerektiriyor" açıklamasını yaptı....

Turizme İngiltere darbesi

İngiltere, Türkiye’ye ‘vakaları farklı tanımladığı’ gerekçesiyle yeniden karantina şartı getirdi. İngiltere’den Eylül ayında Antalya’ya 87 bin 914 turist gelmişti. Almanya ve Rusya’da corona vakalraının yeniden coşması ile Türk turizmine büyük darbe indi, “geç sezon” umutları büyük ölçüde suya düştü.  En kötüsü, ise  İngiltere bu kararla Sağlık Bakanlığı vaka verilerinin güvenilmez olduğunu tescil etti.

 

İngiltere “gitmek yok” diyor

 

İngiltere, Türkiye’yi ve Polonya’yı seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden “karantina uygulanacak ülkeler” arasına ekledi.

Bu ülkelerden İngiltere’ye gelecek kişilerin 14 gün süreyle tek bir adreste izole olmaları gerekecek.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, “Son gelen veriler, Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkarmamızı gerektiriyor” açıklamasını yaptı.

 

Shapps, “Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik” dedi.

 

İngiltere, Temmuz başında genel karantina kuralını yumuşatmış ve ziyaretçilerin dönüşlerinde karantinaya girmeyeceği bir seyahat koridoru ülkeleri listesi hazırlamıştı.

 

Türkiye, 10 Temmuz’dan itibaren “seyahat koridoru” oluşturulan ülkeler arasına katılmıştı.

 

İngiltere Eylül’de yükselişe geçmişti

Turizm kenti Antalya’yı tercih eden en dikkat çekici ülke ise İngiltere oldu.İngiltere’den eylül ayında Antalya’ya 87 bin 914 turist geldi. Ağustos ayında İngiltere’den 78 bin 676 turist Antalya’ya gelmişti, eylül ayındaki artış ise yüzde 12 olarak gerçekleşti. Eylül ayında Almanya’dan Antalya’ya 79 bin 278 turist geldi. Ağustos ayında bu rakam 84 bin 387 olarak gerçekleşmişti. Eylül ayında 5 bin 100 Alman turist daha az gelince Almanya tarihinde ilk kez Antalya sıralamasında 4’üncü oldu.

 

 

TTB Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB), belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırırken, yapılan açıklamada “6 aydır söylediklerimizi doğruladı; turkuaz tablo kara tabloya dönüştü” denildi.

 

‘Korona’nın turizme etkisi 25 milyar dolar

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 3 yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’nda yaptığı konuşmada ise bu sene turizmde pandemiden kaynaklı olan zararı açıkladı. Turizmdeki beklenmedik virüs etkisi ve global altın talebine bağlı olarak artan net altın ithalatının etkisiyle yılı cari açık vererek kapatacaklarını anlatan Albayrak, “Yaptığımız hesaplamalara göre Kovid-19 salgınının net turizm gelirlerimiz üzerindeki azaltıcı etkisi 25 milyar dolar civarında. Net altın ithalatı üzerindeki yukarı yönlü etkisi de 12 milyar doların üzerinde” dedi.

 

 

 

Tüketici güveni  de düştü, korona nedenlerden biri

Dün açıklanan BloombergHT Tüketici Güven Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,71 gerileyerek 71,27 oldu.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin bir önceki aya göre algısında iyileşme gözlenirken, geleceğe ilişkin beklentilerde hafif düşüş, tüketim eğiliminde ise güçlü gerileme izleniyor.

Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ile yükselen döviz kurları ve faizler tüketim eğilimini olumsuz etkileyen faktörler olarak görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 0,09 gerileyerek 81,97 değerini aldığı görülüyor.

 

FÖŞ yazdı:  Ekonomide İkiz-demi stagflasyonu

 

Ekonomi Eylül’de Tökezledi, Ekim’de Çakılacak

 

Korona Skandalı; Hasta sayısı açıklanıyor, ya vaka sayısı?

 

Şehir içi toplu ulaşımda ve konaklamada HES kodu zorunluluğu…

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler