Sosyal Medya

Güncel

The Economist: Biden kazanacak

Anketler yine hata yapmış olabilir mi? Trump kritik eyaletleri son anda kazanarak 2ci kez başkan olabilir mi? Utangaç seçmen sendromu nedir? Bu sorulara en yetkili ağızlardan biri olan The Economist’ten tercüme ettiğimiz makale ile cevap aradık....

The Economist:  Biden kazanacak

Bu akşam biz uykuya yatarken, ABD’de sandıklar açılmaya (aslında oy sayım algoritmaları çalışmaya), mektupla yollanan oylar sayılmaya başlayacak. Türkiye Trump’ı ikinci kez isterken, tüm anketlerde Biden açık farkla önde görünüyor. Ama 2016’da Hillary Clinton önde görünmesine rağmen “Electoral College”, yani  başkanı seçecek delegeler heyeti sayısında yenik düştüğü için başkanlığı kaybetmişti.

 

Electoral College’e her eyalet nüfusuna oranla delege yolluyor. Bu yüzden, ABD’de milli oyu kazanmak yetmiyor, Teksas, Kaliforniya, New York, Florida, Pensilvenya gibi “kritik” eyaletlerin kazanılması şart olmasa da, zafere giden en düz yol.

Anketler yine hata yapmış olabilir mi?  Trump kritik eyaletleri son anda kazanarak 2ci kez başkan olabilir mi?  Utangaç seçmen sendromu nedir?  Bu sorulara en yetkili ağızlardan biri olan The Economist’ten tercüme ettiğimiz makale ile cevap aradık. Fakat Financial Times ve Bloomberg gibi önde gelen finans basını organları da farklı düşünmüyor.

Bu seçimin en önemli özelliği Nisan’dan bu yana ABD’de yaşanan tarihi olayların (Covid-19, ırkçılık karşıtı gösteriler  gibi) anketleri hiç etkilememesi. Nisan’da öne geçen Biden, o günden bu yana arkasına bakmadı bile. The Economist’in tahmin modeline göre Biden’in kazanma şansı 19/20.  Ek olarak, anketten ankete ölçülen Biden oylarının standart sapması (bir anlamda hata payı) sadece %0.09. Bu oran Hillary Clinton için %1.3’tü.

Aslında Biden’in bu istikrarlı gidişi tüm uzmanları kazanacağına ikna etmeli, ama kimse 2016’daki utandırıcı öngörü hezimetini unutamıyor.  Ne olmuştu 2016’da da anketler bu denli yanıldı?

Öncelikle, o seçimde son haftalara girilirken kararsız seçmen sayısı oldukça fazlaydı–%16’ya dün itibarıyla %4. Bu kez kararsız yok denecek kadar az. 100 milyon seçmen oyunu kullandı bile.

İkincisi anket modelleri orta ve düşük eğitimli Beyaz seçmenin Trump’a akın edeceğini öngöremedi. Yani, modellerde üniversite mezunları aşırı temsile sahiptiler. Bu kez anketler hatalarını düzeltip, “utangaç seçmen” adı verilen, anketlerde ya tespit edilmeyen ya da kendini gizleyen seçmenin peşine düştüler. Bu seçmenler yok değil, fakat Biden anketlerde o denli önde ki, sonucu değiştirmeleri çok zor.

 

Utangaç seçmeni bulmak ve milli oylama ile eyaletler arasındaki farkı dengelemek için artık daha fazla eyalet bazında anket yapılıyor. Bunlar da Wisconsin, Michigan ve Pensilvenya gibi Trump’ın son anda kazandığı kritik eyaletlerin Biden’e oy vereceğini işaret ediyor.

Trump eğer adil bir yarışta kazanamazsa, bu kez de seçimden sonra gelen (postaya seçimden önce atılmış) ve postayla yollanan oyları geçersiz saydırmaya çalışacak. Amacı, ihtilafı en alt mahkemelerden başlayıp en üst karar merci olan Anayasa Mahkemesi’ne taşımak. Trump’ın atadığı iki Yargıç Kavanaugh ve Bennett’in olası bir ihtilafı Trump lehine çözeceği düşüncesi yaygın. Fakat, AYM yargıçları ”içtihat” yani daha önce aynı konuda alınan alt yargı kararlarına oldukça bağlı. Halihazırda 4 eyalette açılan davaların ikisini Trump, ikisini de Biden kazandı.

Seçim gecesi tüm oylar sayılabilirse, Trump’ın kazanma şansı çok az. Eğer anketlerin çoğunluğu yanılmıyorsa ve oy sayımı hukuki veya fiziki müdahale olmadan sonlanırsa, Trump bir dönem hizmet verip,  emekliye ayrılan nadir ABD başkanları arasında yerini alacak.

 

The Economist: Joe Biden really is in pole position

 

FÖŞ sordu: Dünya ve Türkiye Biden Başkanlığına Hazır mı?

 

Biden, Türkiye için ‘felaket senaryosu’ mu?

 

TL varlıklarda Biden fiyatlaması başladı

 

Dolar ve Borsa Biden’ı bekliyor | Atilla Yeşilada

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler