Sosyal Medya

Güncel

Temmuz’da tüm menkuller kazandırdı, Türkiye hariç

Sıfır veya negatif faizlerle birleşen likidite bolluğu, parayı Gelişmekte Olan Piyasalara itti. MSCI Dünya Hisse Endeksi %4.6 prim yaparken, MSCI GOP Hisse Endeksi %8.7 yükselerek, hem 2020 kayıplarını telafi etti, hem de 2018 yazından bu yana zirvesini gördü...

Temmuz’da tüm menkuller kazandırdı, Türkiye hariç

Temmuz ayında COVID-19 vakaları bir çok ülkede hızla tırmandı. Önde gelen ekonomiler ise karışık bir performans sergiledi. ABD resesyon eşiğinde, Avrupa hala normalleşme sonrası toparlanmanın hazzını yaşıyor. Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) arasında bir tek Çin’den pozitif veriler gelmeye başlarken, diğerleri halen COVID-19 vakalarının yarısının menşei.  Global tahmin yapan kuruluşlar, dünyada bu yıl daralmanın önlenemeyeceğini iddia ediyorlar. Aşı  deneyleri ışık hızıyla sürse de, en iyimser ihtimalle 2021 baharından önce sağlık sistemlerinin hizmetine verilemeyecek. Bu süre zarfında bir çok ülkede sokağa çıkma yasakları ve ekonominin bazı kesitlerinin kapatılması söz konusu olacak.

En kötüsü ise, COVID-19 pandemisi sürdükçe, dünya “adele kaybediyor”. Yani, işsizlerin iş bulma olasılıkları düşerken, tüm Yerküre’yi kapsayan bir özel sektör sabit sermaye yatırımı kuraklığı başgösterdi. Emek ve sermaye verimliliğinin gerilemesi dünyayı belki 5-10 yıl yavaş büyüme patikasına itecek.

Büyük ölçüde olumsuz haber ve verilerle tarihe geçen Temmuz, aynı zamanda dolar ve Türkiye menkul kıymetleri hariç tüm finansal piyasaların kazandırdığı ay oldu. Yatırımcılar, kötü haberleri es geçip, merkez bankalarından yağmur gibi yağan likiditeyi ve Euler-Hermes raporuna göre toplamı  $18 trilyonu aşan devlet teşvik paketlerini satın aldılar.

Cuma günü de ufak primler yapan Wall Street’te S&P500 aylık %5.5 kazandırdı. DJ30 ve NASDAQ ise %2.3 ve  %6.8 prim yaptılar.  AB liderlerinin Euro750 milyar ortak borçlanma ve harcama paketi onaylamasına karşın, Stoxx600  yatay seyretti.

Sıfır veya negatif faizlerle birleşen likidite bolluğu, parayı Gelişmekte Olan Piyasalara itti. MSCI Dünya Hisse Endeksi %4.6 prim yaparken, MSCI GOP Hisse Endeksi %8.7 yükselerek, hem 2020 kayıplarını telafi etti, hem de 2018 yazından bu yana zirvesini gördü.

Altın Temmuz’da %10 prim yaparken, tahminler iyice abarttı. En az iki yatırım bankası raporuna göre, altının onsu “kısa sürede” $3.000’i aşacak. Ham petrolde trend şekillenemedi. Ham petrol  dünyanın dört köşesinden gelen büyüme verileri ve COVID-19 vaka trendi ile fiyatlanıyor.  Petrolde OPEC’in sıkı sıkıya uyguladığı arz kısıntıları fiyatı dengede tutarken, Çin dışında talebin normale döndüğüne dair kanıt az.  Eğer ABD ve GOÜ sonbaharda pandemiyi kontrol altına alamazsa, Brent petrol kış aylarında bir kez daha $20/varil dibini sınayabilir.

Tahvil pazarında, Fed cömertliği ve gerileyen ABD büyüme tahminleri eşliğinde, ABD DİBS vade eğrisi boyunca prim yaparken, Avrupa’da Alman 10 yıllık gösterge kağıdın getirisi negatifte seyretmeye devam ediyor. GOÜ’de spreadler çok değişmedi, ama Hazineler ve özel sektör bir ayda $90 milyar ihraç yaparak, yılın zor aylarına cephane biriktirdiler.

Dolar Endeksi aylık %5 değer yitirirken, Trump’ın hergün ortamı geren tweetlerinden zarar görüyor. Trump en son başkanlık seçimlerinin ertelenmesi fikrini twitleyerek ortalığı karıştırdı. ABD’de süregelen ırkçılık karşıtı gösteriler ve günde 70 bini bulan yeni corona hastaları da dolardan kaçışa neden.  Artık Euro kral.

Türkiye’de ise ayın ilk üç haftasında dünya trendine ayak uydurarak değer kazanan Borsa, CDS ve Euro-tahviller son hafta dövizde başgösteren çalkantı yüzünden son haftayı ekside kapattılar.

Dolar/TL Cuma akşamı 6.9765’ten haftayı kapattı.  Hafta içinde sık sık 7.00 kritik direncinin üstüne fırlayan dolar/TL kamu bankalarından gelen yoğun satışlarla frenlenebildi.

DİBS ve Borsa da dövizde sarsıntıdan payını aldı. BİST-100’ün 1.200 kritik direncini geçme çabaları, bankalara gelen satışlarla geri püskürtüldü. 10 yıllık DİBS’de getiri bir ara %13’ü geçtikten sonra haftayı %12.90’dan kapattı. Resmi gösterge 2 yıllık kağıdın getirisi ise %11’i aştı. CDS’ler bir ara 600 baz puana kadar fırlayarak benzer GOÜ’lerin 2.5 katına tırmandı.

Hazine önümüzdeki 3 ay boyunca TL77.5 milyar civarında borçlanacak, bu yoğun DİBS arzı karşılığında faizlerin düşmesi zor. TCMB’nin varlık alımları vasıtasıyla Hazine’ye destek vermesi aşırı artan para arzının kurda denge kaybı ile sonlanabilir.

Borsa artık bir “türev” enstrüman.  Şirket karları ve değerlemeler fiyatlamada etkili rol oynamıyor. Dolar yükseldiğinde, vatandaş hemen dövize yönelip kar etmeye çalışacak. TCMB kuru yeniden kontrol altına alabilirse, Borsa Ağustos’ta da prim yapabilir.

Reuters anketine göre, fon yöneticileri Ağustos’ta hisse senedi pozisyonlarını artırmayı planlamıyor. Ama Bloomberg’e göre GOP cazip kalmaya devam edecek, para herhalde tahvil kesimine yığılacak. Doların akibeti ise ABD’de bir türlü mesafe kaydedemeyen ikinci mali destek paketi pazarlıklarına endeksli.

 

FÖŞ anlattı:  Hormonlu Büyüme Dövizde Gaz Yaptı!

 

Euler Hermes global ekonomi raporu: Daralma, iflaslar ve tedarik zincirlerinin akibeti

 

Hem Reuters hem Financial Times: TL’deki değer kaybı üzerine notlar

 

Gelişmekte Olan Piyasalar Bayram’a yaslı girdi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler