Sosyal Medya

Güncel

Yenileme: Sigarada ÖTV düşürüldü, enflasyon etkisi olumlu

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık vergi düzenlemelerinin yıllık enflasyonda yaklaşık 50 baz puanlık düşüş getireceğini belirtirken, Yatırım Finansman da bu…

Yenileme: Sigarada ÖTV düşürüldü, enflasyon etkisi olumlu

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık vergi düzenlemelerinin yıllık enflasyonda yaklaşık 50 baz puanlık düşüş getireceğini belirtirken, Yatırım Finansman da bu sabah yayınladığı notta etkinin 53 baz puan düşüş yönlü olacağını hesapladı.

Ekonomistler etkinin sigara firmalarının fiyatlama davranışlarına göre değişebileceğine de dikkat çekiyorlar.

Öte yandan Reuters’a bilgi veren bir kaynak, “Tütünde yapılan ÖTV düzenlemesi ile birlikte sektörde ihtiyaç duyulan zam talebi ortadan kalktı. ÖTV düzenlemesi ile birlikte buradan gelebilecek yukarı yönlü enflasyon baskısı kalktı” dedi.

Sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu ve maktu vergi tutarları 2021 yılının ilk 6 ayı için yeniden değerleme oranında artış yapılmazken ÖTV oranı ise yüzde 67’den yüzde 63’e düşürüldü.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bazı mallara uygulanacak ÖTV oranlarının yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarı 0.4883 TL, maktu vergi tutarı ise 0.42 TL olarak 3 Temmuz 2020’de açıklanan bir önceki tutarlar ile aynı tutuldu.

Yine sigara ve bazı tütün ürünlerinde Temmuz 2020’de yüzde 67 olarak belirlenen ÖTV oranı ise 2021 ilk 6 ay için yüzde 63 olarak belirlendi.

ENFLASYON SEPETİNDE AĞIRLIĞI YÜZDE 6.06

TÜİK verilerine göre tütün ürünleri ve sigara, enflasyon sepetinde ağırlığı yüzde 6.06 olan alkollü içecekler ve tütün kalemi altında yer alıyor. Bu kalemdeki ağırlığın büyük bölümü sigaraya ait.

 

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler