Sosyal Medya

Güncel

Sağlık Bakanlığı’nda OHAL Covid-19’un şiddetini gösteriyor

Hekimlere göre, aşılar henüz kullanıma hazır değil ve yeni sokağa çıkma yasakları tek etkili çare. Ankara ekonomik çöküntüyü göz önüne alarak bu yöntemden kaçınmaya çalışacak. Fakat, salgının şiddetlenmesi yüzünden sağlık sisteminin çökmesi olasılığı gittikçe yükselen bir risk haline geliyor. ..

Sağlık Bakanlığı’nda OHAL Covid-19’un şiddetini gösteriyor

Çarşamba günü Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 76 kişi daha hayatını kaybetti, 2209 yeni hasta (semptom gösteren ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 9 bin 950’ye, hasta sayısı ise 366 bin 208’e yükseldi.  Sağlık Bakanlığı OHAL ilan ederek Sağlık çalışanlarına istifa yasağı geldi; yıllık izinler durduruldu.  Türk Tabiplr Odası, yasağı protesto ederken, İstanbul Tabip Odası, İstanbul’daki hızlı artışa karşı önlem alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısını yaptı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine sağlık çalışanları hakkında genelge gönderildi. Genelgede yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde sağlık çalışanlarının istifa taleplerinin kabul edilmeyeceği bildirildi.

 

Genelgede, Covid-19 salgını sürecinde “her ne sebeple olursa olsun istifa talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecek” denildi.

 

Genelgeye göre yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacaklar dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek.

 

Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin de derhal ayrılışı yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

 

TTB’den yapılan açıklamada yasağa tepki gösterilerek, “İzin ve istifaların yasaklanması çalışma ve insan haklarına aykırıdır” denildi. “Sağlıkçının canı yok mu?” etiketiyle yapılan açıklamada, “Pandeminin 8. ayında Covid-19 meslek hastalığı sayılmazken,  sağlıkçılara düzenli test yapılmazken, sağlık çalışanlarının  izin ve istifalarının engellenmesi kabul edilemez” denildi.

 

İstanbul Tabip Odası ‘İstanbul’da Sağlık Raporları Ekim Ayı’ raporunu düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Toplantıda İstanbul’da hızla artış gösteren Covid-19 vakaları, gelinen durum, yaşanan sorunlar, talep ve öneriler anlatıldı.

 

Raporda 18 Ekim 2020 itibariyle Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 38.8’inin İstanbul’da olduğu, rakamlarınsa sadece hastanede yatan vatandaşların sayısını içerdiği belirtildi.

 

İstanbul’daki hızlı artışa karşı etkili, yerinde önlemler alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısı yapılan raporda pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı tükenmişliğe, sorunlara da dikkat çekildi.

Covid-19 salgını ABD ve Avrupa’da ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor. Fransa ve Almanya yeni sosyal etkileşim kısıtlamaları planlıyor. ABD’de Covid-19’dan hastaneye kabuller son bir ayda %10 artarken, ülkede dün 67 bin yeni hasta rapor edildi.

Hekimlere göre, aşılar henüz kullanıma hazır değil ve yeni sokağa çıkma yasakları tek etkili çare.  Ankara ekonomik çöküntüyü göz önüne alarak bu yöntemden kaçınmaya çalışacak. Fakat, salgının şiddetlenmesi yüzünden sağlık sisteminin çökmesi olasılığı gittikçe yükselen bir risk haline geliyor.  Bu durumda, artacak can kayıpları ve evde karantinaların ekonomiye vuracağı darbenin de hesaplanması lazım.

 

YORUM: Corona terör estiriyor, ekonomik güven düşüyor

 

Virüs yayıldıkça dünya ekonomisiyle ilgili beklentileri sıfırlama zamanı!

 

Mine Uzun-FÖŞ: TCMB’NİN TARİHİ HATASI

 

 

Coronaya ekonomik kalkan uzatıldı

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler