Sosyal Medya

Güncel

SABAH Bülteni:  Komşuda pişen bize düşmüyor…

Komşuda pişen bize düşmüyor. Türkiye varlıkları dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyor. MSCI gelişmekte olan ülkeler (Çin hariç endeks) haftaya %2’ye yakın yükselişle başlarken MSCI Türkiye yatay seyrediyor. Banka hisselerinde devam eden yabancı yatırımcı satışları (XBANK -%1,2 - XUSIN +%0,95) endeksi baskılıyor...

SABAH Bülteni:  Komşuda pişen bize düşmüyor…

 

Dünya borsaları Cumhuriyetçiler ve Demokratların yakında bir mali paket üzerinde anlaşacağı beklentisiyle yükselmeye devam ediyor. Arizona, Kaliforniya, Florida gibi eyaletlerde yeni vaka sayısının azalması risk iştahını destekliyor. Geriden gelen Avrupa (%1,0) ve gelişmekte olan ülke borsaları (%2,0) ABD’yi (%0,8) yenmeye devam ediyor.

Komşuda pişen bize düşmüyor. Türkiye varlıkları dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyor. MSCI gelişmekte olan ülkeler (Çin hariç endeks) haftaya %2’ye yakın yükselişle başlarken MSCI Türkiye yatay seyrediyor. Banka hisselerinde devam eden yabancı yatırımcı satışları (XBANK -%1,2 – XUSIN +%0,95) endeksi baskılıyor. Banka ve sanayi hisseleri iki ayrı ülkede işlem görüyor gibi davranıyor.

ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki pozitif seyre paralel Borsa İstanbul’da yatay (hafif yukarı) bir açılış bekliyoruz. S400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından hazırlanan tasarının Temsilciler Meclisinde onaylanmasının Türkiye varlıkları üzerindeki etkisinin sınırlı ve geçici olacağını öngörüyoruz.

Eurotahvil Piyasaları

ABD hazine tahvilleri Nisan ayı başından bu yana bir kaç sefer test ettiği 0,56-0,70% bandının alt tarafını geçtiğimiz hafta tekrar test etse de yine kırılım sağlayamadı. Güne 0,59% getiri seviyesinde başlayan on yıllık tahviller 0,57% seviyesine daraldıktan sonra, endekslerin olumlu performansı ile biraz daha satıcılı işlem görerek 0,61%’ye genişledi. Yapılan $49 milyarlık beş yıl vadeli tahvil ihracı geçtiğimiz ay yapılan ihraca göre daha düşük getiri sunarken, 2-10 yıl vade getiri makası geçtiğimiz haftaya göre hafif artış göstererek 45 baz puan oldu.

Pazartesi akşmaı itibarıyla, Türkiye hazine eurotahvilleri haftaya alıcılı başladı. Beş yıllık ülke risk priminin 7 baz puan düşüşle 493’e gerilemesi tahvilleri desteklerken, on yıl vadeli kıymet altı baz puan daralarak 6,40%’ye çekildi, uzun vade kıymet ise nisbeten yatay seyir izleyerek 7,15% bölgesinde işlem gördü.

Şirket kıymetlerinde yabancı satışlarının bir kısmı lokal yatırımcılar tarafından karşılandı. 2024 vade İş Bankası 6,60% getiri sunarken, TSKB 2025 6,80%’de alıcı buldu. Uzun vade sermaye benzeri kıymetlerin likiditesi ise sınırlı kalmaya devam etti, Akbank 2027 vade kıymet 9% getiri bölgesinde günü noktaladı.

 

 

Dolar dünyada değer kaybederken, iyimserliğe TL ayak uyduramıyor!

 

Kıbrıs İktisat Bankası:  Küresel piyasaların amiral gemisi FED’in ultra gevşek para politikası duruşu, değerini 6 farklı para birimine göre ölçen dolar endeksini bu sabah son 29 ayın dibine itti.

FED’in para politikası duruşunu daha da gevşeteceği beklentisi ile, doların faiz avantajının da her geçen gün daha da kaybolmaya başlaması, yatırımcı cephesinde getiri arayışına neden oluyor.

Mesela, bugün başlayacak ve yarın sonuçlanacak olağan FED toplantısı öncesinde, son açıklanan zayıf istihdam verilerine paralel, uzun vadeli faizleri daha da aşağı itecek yeni bir politika hamlesi bekleniyor. Bu beklenti, dolar üzerinde, aşağı yönlü ilave baskı kuruyor.

ABD’de para politikası, tüm gücü ile devredeyken, maliye politikası cephesinden de 1 trilyon dolarlık yeni ve doğrudan bireylere yönelik kurtarma paketinin gündeme alınarak görüşülmeye başlanması, piyasaların coşkulu havasını daha da artırdı.

Takdir edersiniz ki, dünyada risk artınca güvenli liman olarak sığınılan ABD doları – hatırlayın Mart ayı pandemi döneminde ne var en yok, sat dolar al eğilimi hakimdi- riskin azaldığı dönemlerde tabir caizse itilip kakılıyor.

Bol likiditenin devam edeceği beklentisi ile önde gelen para birimlerinden (EUR dün nerdeyse son 2 senin zirvesini test etti) kıymetli metallere, oradan kripto paralara varan geniş yelpazede her şeyin fiyatının dolara karşı değer kazanmaya devam ettiğini görüyoruz.

Altının ons fiyatı, 2011 yılında test ettiği 1,920 dolar seviyesini dün sabah geçmesi ardından yükseliş daha da ivmelendi. Altın bu sabah 1,980 doları test ederek tarihi zirvesini daha da kuzeye taşıdı. Teknik manada, bizim hedeflediğimiz 1,980 dolar seviyesi de test edilmiş oldu. Kenara çekilme zamanı geldi mi? (bakınız grafik)

Rallide geride kalan gümüşün fiyatı ise son 7 günde %38 değer kazanırken, yükselişin parabolik bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Gümüşte de, kısa vadede hedeflediğimiz 26 dolar seviyesi bu sabah test edildi. Her ne kadar gümüşün göreceli ucuz kalarak yükseliş ivmesinin altına kıyasla daha fazla olduğunu düşünmeye devam etsek de, sağlıklı yükseliş öncesinde dinlenme / düzeltme ihtiyacı iyi mi olur sorusunu kendimize sormadan da edemiyoruz.

 

BIST-100 Güne Başlangıç

 

Gediğk Yatırım:  Ekonomik verilerdeki toparlanma ve düşük faiz ile bol likidite ortamı hisse piyasalarını desteklerken, salgın kaynaklı endişeler ve ABD -Çin arasındaki gerilim ise piyasalarda baskı oluşturuyor. Haftanın ilk işlem gününde hisse piyasalarında dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. BIST-100 Endeksi ise günü %0,31’lik yükselişle 1.195,67 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,85 – 6,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

 

BIST-100 Strateji

 

Alımların etkili olduğu ve 1.200’lü seviyelerin test edildiği BIST-100 Endeksi’nde kapanışa doğru bir miktar kâr satışları yaşandı. Son haftalarda 1.200 seviyeleri güçlü bir direnç olarak çalışırken, kısa vadede 1.205 seviyesi güçlü bir direnç olarak konumunu korumaktadır. 1.205 direnci üzerinde kapanışların yaşanması durumunda tarihi zirvelerin bulunduğu 1.245 seviyelerinin gündeme gelebileceğini değerlendiriyoruz. Salgın kaynaklı endişelere bağlı olarak satış baskısının artış kaydetmesi durumunda ise endekste 1.180 ve ana yükseliş trendinin bulunduğu 1.169 seviyesi ilk önemli destek noktalarıdır. Yeni alım için 1.205 seviyesinin üzerinde kapanışların teyit edilmesi, mevcut pozisyonlarda ise 1.169 puan altında stop loss belirlenmesi yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

 

Önemli Sektör Şirket Haberleri

 

TÜRK TRAKTÖR / TTRAK 27.07.2020 22:51:32 Şirket, 2Ç20’de 988 mn TL satış geliri (kons: 996 mn TL- Gedik: 1.012 mn TL), 134 mn TL FAVÖK (kons: 123 mn TL-Gedik: 119 mn TL) ve 77 mn TL net kar (kons: 63 mn TL-Gedik: 63 mn TL) açıklamıştır. 2020 yılı beklentileri revize edilmiştir. Covid-19 salgını sonrası pazarın beklenenden hızlı toparlanması nedeniyle 2020 Türkiye traktör pazarı beklentisini 41.000-46.000 adet (önceki: 28.000-33.000 adet) aralığına, buna paralel olarak da iç piyasa toptan traktör satış beklentisini 19.000-21.500 adet (önceki 12.500-15.500 adet) aralığına ve ihraç traktör satışları beklentisi 11.000-12.500 adede (önceki: 10.000-12.500 adet) yükseltilmiştir. Yatırım harcamaları 150-200 mn TL ile aynı kalmıştır. (SINIRLI POZİTİF)

 

Altın ve gümüşün uzay yolculuğu, doların serbest düşüşü…

 

Altın’da yükseliş sürecek mi?

 

Turkish Yatırım:  Zor konjonktürde  yatırım pusulası

 

Borsadan bir kez daha sıfırlar atılıyor, anlamı ve yararı nedir?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler