Sosyal Medya

Güncel

Piyasalar:  Akşam Raporu

Evet temel analizde hala Türkiye kırılgan ama varsayılım ki bu kırılganlığı bir süre gidermek üzere TCMB faizleri %15'e çeksin. USD TRY'nin 6,90 ve 6,75 bandına hemen ineceğini görebiliriz. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu kırılganlığı ya kaynak bularak ya da kısa vadede faizleri arttırarak çözebiliriz

Piyasalar:  Akşam Raporu

Gün içi işlemleri kapattıkdan sonra yeni bir bülten için karşınızdayız. USD TRY ile başlayalım. Gün içinde kur 7,2690’a kadar çıktı. Buradan gelen satışlarla 7,14-7,16 arasında günü kapattı.

Dün bülten yazmadık ama dünün en çok takip edilen olayı Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın yurt dışı yatırımcılara vermiş olduğu konferansdı. Sn. Albayrak olumlu bir tablo çizmeye gayret etti ama yatırımcılar daha çok TCMB rezervlerini güçlendirecek kaynak haberleri peşindeydi ve somut bir gelişme açıklanamadı. IMF’den kaynak beklenmediği teyid edildi ve hükümetin daha çok G20 ülkeleri ve ticaret ortakları ile swap anlaşmaları yapma gayretinde olduğu açıklandı.

AllianceBernstein’te gelişmekte olan ülke borçlanma piyasaları direktörü Shamaila Khan, “Telekonferans Türkiye’nin IMF ile görüşmeler de dahil olmak üzere temel sorunların çözümüne ilişkin konularda ileriye dönük fikir vermedi. Bir süredir bizi ilgilendiren politikalarda değişiklik gösterecek hiçbir şey yoktu. Özellikle de dış kırılganlıkları göz önünde bulundurarak Türkiye’nin bu dönemden nasıl atlatacağını gerçekten öngöremiyorum” dedi ve ekledi.

“Çok daha fazla etkilenen gelişmekte olan bir dizi ülke var ve çok taraflılardan aldıkları destek nedeniyle Türkiye’ye kıyasla bu dönemi atlatma olasılıkları muhtemelen daha yüksek, Türkiye, kimseye yardım için bile yanaşmak istemiyor.”

Albayrak konbuşmasında “Türkiye’nin hiçbir zaman serbest piyasa politikalarından uzaklaşmadığını ve bundan sonraki politikaların da bu prensip etrafında belirleneceğini” belirtti. Albayrak ayrıca “yabancı ülkelerle TL-döviz swap mekanizması kurulması konusunda iyimser olduğunu” belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

Yine dünün önemli gelişmelerinden birisi olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların bazı yurtdışı TL işlemlerinde sınırlamaya yönelik düzenlemeye gitti. BDDK kararında;

“…Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0.5’i ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Amacın tabii ki yurt içinden TL alarak döviz alıp kurda spekülasyon yapan yabancı bankaları engellemek olduğu aşikardır. Bu karar sonrasında UBS, Citibank ve BNP Paribas’ın dün TL yükümlülüklerini yerine getiremediği bildirildi. Bunun sonucu olarak BDDK bugün açıklama yaparak:

“Yurt dışında kurulu BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’nin Türkiye’deki bankalara karşı olan TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediğinin tespit  edildiğini” belirtti. Açıklamanın devamında :

“… Tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek işlem ve uygulamaları önlenmesini ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını teminen, söz konusu bankalar dahil TL yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı TL olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine karar verilmiştir.”

Salı günü sessiz sedasız Nisan ayı TÜFE bazlı Reel Efektif Döviz Kuru açıklandı. Nisan ayı değeri 68.88. (2003=100) Özünde bu endeks Türkiye’nin ticaret ortakları ile olan enflasyon farkları baz alınarak ve 2003 yılı döviz sepeti endeks değeri 100 alındığında bu farklardan türetilmiş döviz sepeti değerinin cari değere göre nerede olduğuna bakıyor. 100’ün altındaki değerler TL nin görece ucuzlamış olduğunu; 100’ün üstündeki değerler ise TL nin değer kazandığı anlamına gelir. Aşağıdaki grafiği gözden geçirmenizi isterim. Kurun değeri 94 krizi seviyesinde ve hatta 2001 kriz seviyesinden de düşük.

 

Yukarıdaki grafik der ki TL aşırı satıldı ve bir yerden dönebilir. Bu yüzden buradan döviz alanların dikkatli olmasında fayda var. Her an bir haber akışı kurları aşağı itebilir.

Evet temel analizde hala Türkiye kırılgan ama varsayılım ki bu kırılganlığı bir süre gidermek üzere TCMB faizleri %15’e çeksin. USD TRY’nin 6,90 ve 6,75 bandına hemen ineceğini görebiliriz.

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu kırılganlığı ya kaynak bularak ya da kısa vadede faizleri arttırarak çözebiliriz.

Biz yorumcuları da etkileyen başka gelişmeler de var ama bunu daha sonra ele alırız. Bülten yeteri kadar uzadı.

Herkese iyi akşamlar,

Mehmet Yörük

 

©2020 MY Egitim ve Danismanlık | Atasehir / Istanbul

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler