Sosyal Medya

Güncel

Yenileme: Koronavirüs mutasyona uğradı! Boris Johnson açıklaması

Johnson açıkladı: ‘Mutasyon geçirmiş ve daha bulaşıcı bir virüs…’ Salgın nedeniyle önlemlerin sıkılaştırıldığını açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra…

Yenileme: Koronavirüs mutasyona uğradı!  Boris Johnson açıklaması

Johnson açıkladı: ‘Mutasyon geçirmiş ve daha bulaşıcı bir virüs…’

Salgın nedeniyle önlemlerin sıkılaştırıldığını açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni bir Covid-19 türünden kaynaklandığını söyledi.

 

BBC’nin aktardığına göre Johnson, eldeki ilk verilere göre, tespit edilen bu yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini belirtti.

 

Johnson, bu yeni türün daha ağır hastalığa yol açtığı ya da daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu gösteren herhangi bir bulgu olmadığını söyledi.

 

İngiltere hükümeti, başkent Londra, doğu ve güneydoğuda görülen vaka artışları nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemler devreye soktu.

 

Johnson, “Bilimsel bulgular değiştiğinde bizim de aldığımız önlemler değişmeli. Virüsün saldırı yöntemleri değiştiğinde bizim de savunma yöntemlerimiz değişmeli ve bugün başbakanınız olarak, önümde başka bir seçenek olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

İngiltere’de şu ana kadar uygulanan üç kademeli bölgesel önlemler sistemine dördüncü bir kademenin eklendiği ve Londra, güneydoğu ve doğunun bu kademeye dahil edildiği belirtildi.

 

Önlemler kapsamında, gıda satışı yapmayan tüm mağazaların ve spor salonu gibi yerlerin kapatılması öngörülüyor.

 

Johnson, Noel tatili ile ilgili düzenlemeleri de sıkılaştırdıklarını açıkladı. En katı kısıtlamaların uygulandığı bölgelerde, halkın Noel’de başka hane halkıyla bir araya gelmesi yasaklandı.

 

Diğer bölgelerde ise yalnızca 25 Aralık’taki Noel gününde en fazla üç hane halkının bir araya gelebileceği açıklandı. Alınan önlemlerin ilk etapta 15 gün geçerli olacağı ve 30 Aralık’ta da gözden geçirileceği belirtildi.

 

 

Kaynak:  Ahval Türkçe

İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğraması Kovid-19 aşı etkisinin tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Baş Sağlık Danışmanı Prof. Chris Whitty, ülkede keşfedilen yeni koronavirüs varyantının daha hızlı yayıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Matthew Hancock, pazartesi günü ülkenin güneyinde son dönemde giderek daha hızlı artan korona virüsü vakalarının ‘yeni bir varyant’tan kaynaklandığını açıklamıştı.

Bu yeni varyantın Covid-19 hastalığının daha ağır geçirilmesine yol açtığına veya aşıları geçersiz kıldığına dair bir bulgu olmadığını vurgulayan Hancock, ilk analizlere göre bu varyantın mevcut varyantlardan daha hızlı yayıldığını söylemişti.

İngiltere’de hükümetin Baş Sağlık Danışmanı Prof. Chris Whitty, ülkede keşfedilen yeni korona virüsü varyantının daha hızlı yayıldığını duyurdu. Whitty, bunun ölüm oranıyla ilişkisini araştırmak için ‘acil çalışmaların’ başlatıldığını belirtti.

İngiltere’nin baş sağlık danışmanı Prof. Chris Whitty, korona virüsünün yeni varyantının daha hızlı yayıldığını söyledi. “Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG), yeni türün daha hızlı yayıldığını düşünüyor” diyen Whitty, yayılma hızının ölüm oranıyla ilişkisinin araştırılacağını aktardı.

Yeni koronavirüs varyantının virüse karşı geliştirilen aşıları etkileyip etkilemeyeceği de İngiltere’de gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Enstitüsü çalışan Profesör Nick Loman, mutasyona uğrayan virüsün biraz da olsa aşı etkisini etkileyeceğini söyledi.

“BİRAZ DA OLSA ETKİSİ OLABİLİR”

Birmingham Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Enstitüsü’nde çalışan ve COG-UK üyesi olan Profesör Nick Loman, meydana gelen değişikliklerin fazla olduğunu kabul ederek, “Meydana gelen değişiklik gerçekten çarpıcı. Çoğu Kovid-19 aşısı, bağışıklık sisteminin virüsün başak proteinlerini tanıması ve gelecekte virüs bulaşmaya çalıştığında onlara saldırması için eğiterek çalışır. Ancak başak proteinlerinin şekli mutasyonlar yoluyla değiştirilirse, bunun az da olsa aşılar üzerinde etkisi olabilir” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: karar.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler