Sosyal Medya

Güncel

IEA Anketi:  Halk endişeli ve borçlu

IEA halkın nabzı anketi

IEA Anketi:  Halk endişeli ve borçlu

Istanbul Ekonomik Araştırmalar her hafta değişik sorularla anket yaparak halkın nabzını tutuyor. Cuma günü yayınlanan bültende halkın önemli bölümünün yarından kaygılı olduğu, parası olsa önce altın alıp, sonra da borç ödeyeceğini ortaya koydu. Peki, haşkımız ekonominin gidişatını hangi göstergelerden takip ediyor?

 

IEA Raporu şöyle:

 

Gündem maddelerinin sıkça değiştiği Türkiye’de toplum, yaşanan çeşitli günlük olayları kimi zaman öfke ile karşılarken kimi zaman bu olaylara gurur ile bakıyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan toplumsal ve siyasal gelişmeler ışığında, toplumun duygusal durumunu ve Türkiye’de olup bitenleri nasıl karşıladığını Türkiye Raporu olarak merak ettik ve Temmuz ayının ikinci anketinde katılımcılarımıza ülkenin genel gidişatı hakkında nasıl hissettiklerini sorduk.

 

“Ülkenin genel gidişatını düşündüğünüzde aşağıdakilerden hangisi hislerinizi en iyi şekilde tarif eder?” sorusuna en çok verilen cevap %39,6 ile “Endişeli” yanıtı oldu. İkinci sırada %33,8 ile “Umutlu”nun yer aldığı ankette, katılımcılarımızın sadece %10,6’sı “Gururlu” yanıtını verdi.

 

Koronavirüs salgınının etkisiyle sarsılan ekonominin gidişatı, toplum tarafından çeşitli göstergeler aracılığı ile takip ediliyor.  Merkez bankası faiz oranları, altın fiyatı, borsa endeksi ve hatta çarşı pazardaki fiyatlar olabilen bu göstergelerin toplumda ne kadar bilindiğini / takip edildiğini merak ettik. Ek olarak, özellikle 2018’deki döviz krizinden sonra yaraları derinleşen ve iç ve dış pek çok şoka maruz kalan ekonomi içerisinde, toplumun ne kadarının borç içinde olduğunu nesnel olarak tayin edebilmek istedik. Temmuz ayının ikinci anketinde bu iki önemli konuyu sizler için araştırdık.

 

Anketimizin ilk kısmında katılımcılarımıza “100 bin TL’niz olsa nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunu yönelttik. Katılımcıların %29’u “Altın alırım” cevabını verdi. Yaklaşık %1 puanlık fark ile “Borçlarımı öderim” seçeneği ikinci, “Ev veya araba kredisi için teminat olarak kullanırım” seçeneği %23 ile en çok tercih edilen üçüncü seçenek oldular. “Döviz alırım” ve “Elimde tutarım” seçenekleri de %9 bandında seyretti.

 

İkinci kısımda, toplumun ekonominin gidişatını hangi göstergelerle tayin ettiğini bulmaya çalıştık. Sonuçlara göre, yaklaşık olarak her 4 katılımcıdan biri ekonominin gidişatını anlamak için Merkez Bankası faiz oranlarını kontrol ediyor, %23 altın fiyatını esas alıyor, ve %15 ekonominin ne yöne gittiğini ölçmek için çarşı pazardaki fiyatlara bakıyor. “Enflasyon”, “işsizlik” ve “doların fiyatı” seçenekleri birbirlerine yakın oranda tercih edildi ve %9-12 bandında seyretti. Son olarak, yaklaşık olarak her 100 katılımcıdan 3’ünün, ekonominin gidişatını anlamak için borsa endeksine baktığı görüldü.

 

 

FÖŞ anlattı:  Türkiye Geri Kalmaya Mahkum mu?

AREA: Temmuz  Cumhurbaşkanlığı ve seçim anketi

SONAR’ın başarılı belediye başkanları anketi:  Kim çıktı dersiniz?

 

Center for American Progress anketi:  AKP-MHP seçmeni bile medyanın özgür olduğuna inanmıyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler