Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan’a TCMB Başkanı dayanmıyor

TCMB Başkanı Murat Uysal da görev süresini tamamlayamadı. Suçu neydi? Belki israrla TCMB'nin bağımsız davranması talebini geri çevirmişti?

Erdoğan’a TCMB Başkanı dayanmıyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.  Murat Uysal’ın selefi Murat Çetinkaya da Başkan Erdoğan’ın hışmına uğramıştı.

 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörü) Murat Uysal görevden alındı. Uysal’dan boşalan göreve eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

 

Naci Ağbal’dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine ise İbrahim Şenel atandı.

 

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine de Nihat Zeybekci uygun görüldü.

 

Görevden alma, yatırımcılarda yeniden tedirginlik yaratabilir. Öte yanda Naci Agbal çok tecrübeli ve piyasalar tarafından bilinen ve takdir edilen bir isim. Gün boyunca görevden alma ve atamanın kulisini takip edeceğiz.  Temel sorular şu: Uysal Erdoğan’dan izin almadan faiz artırdığı için mi görevden alındı?   Ağbal politika faizini yükseltecek mi?  Yoksa, Agbal faiz artırumı yerine yatırımcılara bir parmak bal olarak hediye mi?

 

NEDEN?

Çünkü yetkisi var, canı isterse yapar. Demokrasi gibi kurum ve kurallar da sizi istediğiniz yere götürecek araçlardır. İşiniz bitince, çöpe atarsınız.

 

Babacan, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i anlattı

 

Batık kredilerde yükseliş yine başladı!

 

Dr Baki Demirel: Enflasyon – kur sarmalından nasıl kurtuluruz? (Dolar:8,50 & Enflasyon:%11,89)

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler