Sosyal Medya

Güncel

DSÖ:  Belki aşı hiç bulunmayacak

Kurumun başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında konuyla ilgili "sorunu çözecek sihirli anahtar henüz yok belki de hiçbir zaman olmayacak" ifadelerini kullandı....

DSÖ:  Belki aşı hiç bulunmayacak

Gazetelerimiz her gün dünyanın dört bir köşesi ve güzel vatanımızdan yağan “mucize aşı” haberleri ile Covid-19’dan ürken vatandaşın yüreğine moral pompalıyor. Ancak, bu haberlerin tıbbi geçerliliği her zaman sorgulanmalı. Dünyaca ünlü üniversite tıp araştırma merkezleri, Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği ve bittabiki Dünya Sağlık Örgütü ya da ABD’nin Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi gibi güvenilir ve tecrübesini ispat etmiş kurumların onaylamadığı haberleri unutup gitmek en iyisi.

Gazetelerin çok araştırıp soruşturmadan manşete taşıdığı “aşı bulundu, ha bulunuyor” haberlerinin çok kaygı verici bir yan etkisi var.  Bunlar halkımızda “virüs bana bulaşsa da, bir şey olmaz” rehaveti yaratarak korunma tedbirlerini aksatmamıza yol açabilir.

 

Elimizde aşı konusunda en taze haber Dünya Sağlık Örgütü’den geldi ki, hiç de hayra alamet değil:

Kurumun başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında konuyla ilgili “sorunu çözecek sihirli anahtar henüz yok belki de hiçbir zaman olmayacak” ifadelerini kullandı.

Tedros, tüm dünyadaki insanların sosyal mesafe başta olmak üzere önlemlere uymasını, elleri yıkayarak, maske takmaya devam etmesini istedi.

Kurumun Cenevre’deki merkezinde konuşan Ghebreyesus, bağışıklık sistemi üzerindeki çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

 

“Birden fazla aşı çalışması şu anda klinik testlerdeki üçüncü aşamaya geçmiş durumda. Hepimiz, enfeksiyonları önleyecek birden fazla aşıya sahip olmayı umuyoruz. Ancak sihirli bir anahtar henüz bulunmuş değil, belki de hiçbir zaman bulunmayacak.”

Toplam 165 aşı çalışması devam ediyor

Dünyada şu anda temel olarak iki farklı aşı çalışması yürütülüyor. Birinci kategoride, virüsün genetik kodu üzerinden aşı üretilmesi amaçlanıyor. Diğerinde ise zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş virüs üzerinden çalışma yürütülüyor.

Uzmanlar farklı aşı çalışmalarının başarılı olmasının da önemini vurguluyor.

Olası aşıların, farklı insan grupları üzerinde enfeksiyon oluşumunu önleme görevi görebileceği değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Covid-19 için 24 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla aralarında Türkiye’nin de olduğu ondan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor.

 

Türkiye’den Boğaziçi, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, 9 Eylül, Selçuk, Acıbadem, Erciyes ve Bezmialem Vakıf üniversiteleri de aşı geliştirme yarışına dahil olan kurumlardan.

 

Dünyada son durum

Dün gece itibarıyla dünyada 18.5 milyon  corona hastası teşhis edilmişken, vefat sayısı da 700 bini zorluyor. Üstelik, bir çok bağımsız araştırma vefat sayılarının bilinçli olarak düşük rapor edildiğini kanıtlıyor. İşte İran’dan örnek:

“BBC Farsça Servisi’nin araştırması, İran’da koronavirüs salgınından ölenlerin sayısının hükümetin açıkladığından üç kat fazla olduğunu ortaya çıkardı. Hükümetin kendi kayıtları, 20 Temmuz itibarıyla Covid-19’dan ölenlerin sayısının yaklaşık 42 bin olduğuna işaret ediyor. İran Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ölü sayısı ise 14 bin 405. Yine hükümetin elindeki verilere göre vaka sayısı da Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 278 bin 827 değil; 451 bin 024. İran, salgının başlangıcında Çin’in ardından en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke konumundaydı. Ülkede son haftalarda vaka sayısında yeniden artış dikkat çekiyor”.

 

Gelişmekte Olan Ülkeler salgından kırılıyor

Türkiye’nin ders alması gereken bir gözlem var. Sokağa çıkma yasakları ve karantinaları kaldıran her ülkede corona patlama yaptı. Halen, Afrika’da vaka sayısı 1 milyonu geçerken, uzmanlar gerçeğin çok daha acı olduğunu düşünüyor. Uydu görüntüleri bir çok ülkede kuytu yerlerde toplu mezarları belgeledi.

Latin Amerika’da vaka sayısı 5 milyonu geçerken, Reuters’e göre, kıta ekonomisinin bu sene %9 daralması bekleniyor.

Avrasya ve Orta Asya’da salgın şiddetini artırırken, ilk dalgayı az hasarla atlatan Güney Batı Asya’da, yani Çin dışında kalan Malezya, Endonezya, Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerde de karantinalar yeniden başladı.

 

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından uzun süredir ifade edilen kaygıların cezai önlemlere dönüştüğünü görüyoruz:

“Çeşme Kaymakamlığı, Ukraynalı top model Daria Kyryliuk’ın darp edildiği iddiasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Bu kabul edilemez magandalığın kimsenin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz” diyerek tepki gösterdiği Alaçatı’daki The Beach of Momo’nun da aralarında bulunduğu ünlü mekanlara sosyal mesafe kurallarına uymadıkları gerekçesiyle 15 gün kapama cezası verdi”.

 

 

Kaynaklar:  Cumhuriyet, T24, CNBC.com, Reuters

 

Corona Güncesi:  İnkara devam

 

Fikret Bila yazdı:  Salgınla mücadele edin

 

FÖŞ yazdı: Ey Homo Sapiens, sana Covid’den korkmayı öğreteceğim

 

SAĞLIK SKANDALI:  Korona vakaları eksik rapor ediliyor!

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler