Sosyal Medya

Güncel

Dr Bozkurt Kağan: Türkiye’nin NİYE Şeytanı yok?

Bizde durum ne? Askeri gizlilikler sebebi ile kimse kalem oynatamıyordu. Allah'tan Enstitüler açıldı da artık bir kaç hoca bu konularda yazıyor. Ama Türkiye'nin şartlarına uygun kaç sistem kuruldu?

Dr Bozkurt Kağan:  Türkiye’nin  NİYE Şeytanı yok?

Bugün size yayımladığı raporları nedeniyle Türkiye’de sürekli kötü olarak tanımlanan bir şirketten bahsetmek istiyorum: RAND Cooperation.

 

RAND (Research and Development) Şirketi, II. Dünya Savaşından sonra, 14 Mayıs 1948 tarihinde, Amerika’da, Santa Monica, California’da konuşlu, The Douglas Aircraft Company’den ayrılan bir grup tarafından, askerî alanlarda araştırma yapmak üzere kurulmuştur.

 

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı Stratejisi; ilk kez 1950 yılında, söz konusu özel şirket tarafından geliştirilmiştir.

 

1960’lı yıllardan itibaren, RAND; demokratik, sosyal ve ekonomik sorunlara ampirik, partiler üstü, bağımsız analizler yaptığı iddiasındadır.

 

Bu analizlerde yapılan yorumlar çoğu zaman içimizi acıtmaktadır. Hatta raporların bağımsız olmadığı ABD’nin ve yandaşlarının menfaatleri doğrultusunda Dünyayı yönlendirdiği de doğrudur.

 

Çünkü RAND bugün 50 ülkede, 1950 (%54’ü doktoralı) personel ile hizmet vermektedir. 2018 yılında 685 yeni projeye başlamış, 500 farklı doküman ve 375 makale yayımlamıştır (Kaynak: https: //www. rand. org/about/history/a-brief-history-of-rand. html).

 

2018 yılı için veriye ulaşamadım ancak Türkiye’nin 2004-2014 arası 10 yıllık makale sayısı işletmede (1063), iş idaresinde (718), ekonomide (1931), finansta (451), uluslararası ilişkilerde (430), politika biliminde (340) olmak üzere Amerikan Edebiyatı ve şiir dahil 81 sosyal bilim alanında toplam 25.425 olarak gerçekleşmiştir (https://cabim.ulakbim.gov.tr/bibliyometrik-analiz/turkiye-bilimsel-yayin-performans-raporlari/)

 

Bir de akademik etki açısından bakalım. Stratejik savunma planlaması konusunda adamlar neredeyse Dünyada rakipsiz. Hani şu bütçeleme sistemleri var ya çoğu onların sayesinde gelişmiş durumda.

 

Bizde durum ne? Askeri gizlilikler sebebi ile kimse kalem oynatamıyordu. Allah’tan Enstitüler açıldı da artık bir kaç hoca bu konularda yazıyor. Ama Türkiye’nin şartlarına uygun kaç sistem kuruldu?

 

Bölgesel, hatta Dünya gücü olmak istiyoruz. Bir çok ülkede askerlerimiz eğitim ve danışmanlık yapıyor. Bu ülkelerde Yunus Emre Enstitüsü dışında uluslararası işbirliği yapan kaç akademik kurumumuz var? Askeri Bilimlerde kaç tane?

 

Peki siz dost ve müttefik ülkelerin tehdit algılamalarına, savunma sanayi tercihlerine nasıl etki etmeyi düşünüyorsunuz?

 

Bugün sıralamada üst düzey olan bir üniversitede hocaya soruyorum “Siz niye bir Porter değilsiniz?”. Cevap veriyor “O Porter”. Ne fark var aranızda ? O da profesör sizde. Sizin niye akademik etkiniz bu kadar zayıf?

 

1992’de İkmal ve İdari Sınıf Okulu mezuniyet balosunda eğitimin aslında master olması gerektiğini söylediğimde hocamın “Ben sadece burada bir yöneticiyim” dediğini hatırlıyorum. İşte hocam öyle bakıyor.

 

Amerika ise tedarike önem vererek, 01 Eylül 1992 tarihinde ABD Savunma Tedarik Üniversitesini (Defense Acquisition University, Kaynak: https: //www. dau. edu /) faaliyete geçiriyor.

 

Şimdi biz onların kitaplarını çözmeye çalışıyoruz.

 

RAND şirketinin raporları gerçekten bizim hoşumuza gitmiyor olabilir. Çünkü kendi ülkesine alternatifler yaratmaya çabalıyor. Belki gerçekten kasti olarak ötekileştirmeye çalışıyor.

 

İyi ama o aman bizim niye Dünyayı yönlendirecek akademik kurumlarımız yok?

 

Dr. Bozkurt Kagan AKTURK

Freelance Business Consultant, University Lecturer (Strategy, Logistic, Knowledge and Technology Management)

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

 

Bozulan iklimimizi yapay zeka yardımıyla düzeltebilir miyiz?

 

Dr Gürbüz:  Yeni Ekonomi Programın’dan aldığım mesaj “kaliteli eğitim ve nitelikli işgücü olmazsa olmaz”

 

OECD: Türkiye, genç ve eğitim alamayan işsizlikte birinci

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler