Sosyal Medya

Genel

Covid-19 güncesi:  Bilim insanları endişeli

Prof. Dr. Levent Akın, yeni tip Koronavirüs vakalarının günlük bin bandında seyretmeye devam ederse eylül ve ekim aylarının da sıkıntılı geçeceğini kaydetti. Akın, mart ayı sonundaki endişelerinin nisan başında alınan tedbirlerle ortadan kalktığını sandıklarını belirtti. Akın, “Mayıs sonunda 500-600 seviyesini görürüz diye umuyordum ama şimdi tedirginim” dedi

Covid-19 güncesi:  Bilim insanları endişeli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 44 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1368 yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 140’a; vaka sayısı ise 149 bin 435’e yükseldi.

 

“Yeni vaka sayımızda beklenen düzeyde bir düşüş gerçekleşti. Bazı verilerse, genel seyir içinde olağan değişkenlikler gösterdi. Koronavirüs’ün yayılmasına karşı verdiğimiz mücadelede evde kaldığımız günlerin rolü çok büyük. Yarın ve ertesi gün evde kalalım”  uyarısını yaptı.

Basında yazan ve demeç veren 3 bilim insanı ise vaka sayısının 1.000’in üzerinde kalmasından endişe ifade etti.  Bunların uyarılarını paylaşıyoruz.  Çünkü, önemli gerekçeler yoksa evde kalmaktan ve dışarda sosyal mesafe kurallarına uymaktan başka bu salgını yenmek için silahımız yok.  Her şeyi devletten bekleyemeyiz. Eğer salgını BİZ yenemezsek, ekonomide yaşanan reseyon kalıcı bir bunalımna dönüşebilir!

 

Bilim Kurulu üyesi Akın: Eğer günlük 1100-1400 arasında vakayla gidersek, eylül, ekim ayları da sıkıntılı olur

 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, yeni tip Koronavirüs vakalarının günlük bin bandında seyretmeye devam ederse eylül ve ekim aylarının da sıkıntılı geçeceğini kaydetti.

Akın, mart ayı sonundaki endişelerinin nisan başında alınan tedbirlerle ortadan kalktığını sandıklarını belirtti. Akın, “Mayıs sonunda 500-600 seviyesini görürüz diye umuyordum ama şimdi tedirginim” dedi.

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Akın, “O günkü gibi davransaydık, Temmuz’da ‘Alın topunuzu çıkın sokakta oynayın’ diyebilirdik. Ama şimdi söyleyemiyorum. Temmuz’da da sinsi gidecek gibi görünüyor. Eğer günlük 1100-1400 arasında vakayla gidersek, Eylül, Ekim de sıkıntılı olur. Ayrıca o dönem daha kapalı alanlarda olacağız, yakınlaşmaya başlayacağız” diye konuştu.

 

KARAR Yazarı İskender Öksüz:  Virüste neredeyiz?

 

Şimdi 1 Mayıs yazımda anlattığım S eğrisine ve günlük vaka sayısının çan eğrisine dönelim. S eğrisi, kafasını eğmiş. Bu güzel haber. Eğer seterisler paribus olurlarsa- ciddiye almayın lütfen- 170 bin vakada duracakmış gibi. Yani mevcut şartlar değişmezse. Fakat mevcut şartlar değişecek. Adım adım gevşeyeceğiz.

 

Günlük vaka sayıları durumu daha güzel anlatıyor.

 

Bir kere çan eğrisi artık çan eğrisi değil. Sağ yarı sola benzemiyor. Sağ taraf uzuyor. Hemen bütün ülkelerde bu eğilim var. Sağ taraf “dans” tarafı. Biz dansa biraz erken başlamış gibiyiz. Çekiç bitmeden.

 

Son haftalarda günlük vaka sayısında dalgalanma görülüyor. Son üç hafta boyunca hep aynı gün düşüp sonra yükselmiş. En düşük ve en yüksek günleri işaretledim. Pazartesileri en düşük, çarşamba en yüksek. Son çarşamba hariç. Düşme olmadı.

 

Sonuç? 1 Mayıs tarihli yazımda, 24 Mayıs gibi salgının duracağını tahmin etmiştim. Çan eğrisi onu gösteriyordu. Aradan 15 gün geçti. Şimdi?

 

Şimdi çan eğrisinin ne gösterdiği önemli değil. Çünkü artık çan eğrisi yok. Tahmini bitiş de yok. Çekicin sonundayız. Dansa başlıyoruz ama sanki biraz erken başlıyoruz?

 

(İskender Öksüz: Türk yazar, kimyacı İskender Öksüz, 14 Eylül 1945 yılında İzmir’de doğmuştur. 1969 yılında Yale University, 1968 yılında Yale Üniversitesi Master of Science, 1966 yılında da Ege Üniversitesinde Kimya-Fizik Lisansını almıştır.

Halen Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi olan İskender Öksüz’ün uzmanlık alanları, Teorik Kimya, Fiziko-Kimya, Bilgisayar Uygulamaları ve Programlamadır).

 

Osman Müftüoğlu:  BİR UYARI: YENİ VAKA SAYISINI AZALTMAMIZ ŞART

 

Son 4 günün rakamlarından biri biraz can sıkıcı. Günlük yeni vaka sayısını gösteren değerlerin ortalaması 1600’lerde takılıp kaldığımıza işaret ediyor. Oysa şimdiye dek çoktan binin altına düşmüş, 500’lere yaklaşmış olmalıydık.

 

Bu tatsız sonucun nedeni de çok net ve açık: Evde kalınmıyor, maskeler takılmıyor, sosyal mesafe kuralına uyulmuyor. Kısacası itiraf edelim ki bu rakamlar ‘tedbirlere uymadığımızı, rehavete kapılma eğiliminde olduğumuzu’ ifade ediyor.

 

Biliyorsunuz, ben salgının başından beri sürecin her aşamasını başarıyla yürütüldüğünü düşünenlerdenim. Ama böyle giderse fikrimi değiştireceğim, “Yok arkadaş, biz bu işin korunma faslını yönetemiyoruz!” diyeceğim.

 

Lütfen “biraz daha” değil, “çok daha fazla” dikkatli olalım. Önlemlere uyalım, ipin ucunu bırakmayalım.

 

FÖŞ yazdı: Covid salgını bitmedi ki, toparlanmayı konuşalım–ekleme

 

ANALİZ:  Eyvah, ikinci dalga geliyor!

 

Dünya’nın geçireceği en zor 2 yıl

 

FÖŞ:  Ramazan Özel: Müslüman Ülkelerde Salgın ve Ekonomi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler