Sosyal Medya

Genel

Corona güncesi:  Salgının yeni merkezi Latin Amerika

ünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dün 2 önemli ve kaygı verici saptama açıkladı. İlkin, artık salgının yeni merkezi Latin Amerika. İkincisi, Afrika’da vaka sayısı kritik eşik sayılan 100 bini geçti. Bu iki bölge dışında, Rusya ve Hindistan’dan da üzücü raporlar geliyor. Öte yanda, Çin’de ilk kez yeni vaka teşhis edilmedi ve aşı çalışmaları hızla ilerliyor....

Corona güncesi:  Salgının yeni merkezi Latin Amerika

Salgını kontrol altına aldığını düşünen, Asya, Avrupa ve ABD’de sosyal hayat ve ekonomiyi normale döndürme fazı başlarken, dünyanın diğer yörelerinde, vahşi bir savaş sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dün 2 önemli ve kaygı verici saptama açıkladı. İlkin, artık salgının yeni merkezi Latin Amerika. İkincisi, Afrika’da vaka sayısı kritik eşik sayılan 100 bini geçti. Bu iki bölge dışında, Rusya ve Hindistan’dan da üzücü raporlar geliyor. Öte yanda, Çin’de ilk kez yeni vaka teşhis edilmedi ve aşı çalışmaları hızla ilerliyor.

 

DSÖ uzmanları Dr. Mike Ryan ve Dr. Matshidiso Moeti (Afrika Direktörü) tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, Latin Amerika’da Brezilya 331 bin vaka ve 21 bin ölümle, Kıta’da salgının epicenter’i, yani sıfır noktası. Brezilya’da bazen öldürücü yan etkileri olan sıtma ilacı hydroxychloroquine’nin yaygın şekilde tedavide kullanılması da ölüm vakalarını artırabilir.

DSÖ’ye göre düşük test sayısı göz önüne alındğında, vaka  sayısı resmi istatistiklerin çok üstünde olabilir.

Peru, Şili ve Ekvador’da erken alınan karantina önlemlerine rağmen, yoğun bakım üniteleri kapasiteyi tüketmiş durumda. Kolombiya’da vaka sayısı  hızla artarken, Meksika Orta Amerika’da 60 bini aşan vaka sayısıyla çevre ülkeleri de tehdit ediyor.

Afrika’da 100 bin vaka barajı aşılırken, ölüm sayısı hala çok düşük, ama artık her ülkede corona var. Dokuz Afrika ülkesi geçen  hafta vaka sayısında %50 üstünde artış rapor etti. Kıtanın salgınlarla uzun süredir tanışık olması ve genç nüfusu ölüm oranını düşük tutsa da, çok zayıf ve eskiyen sağlık sistemleri vakaların daha fazla artmasına hazırlıklı değil.

Putin ülkede salgının yataya geçtiğini öne sürerken, bir yanda da daha fazla test yapılması direktifini verdi. Ülkede günlük vaka sayısı hala 9 bine yakın ve Kafkaslar’da çok hızlı yayılma endişeleri var, fakat sansür yüzünen doğrulanamıyor. Velakin, bağımsız bir medya kuruluşu  rastlantısal olarak test yapılanların %14’nde virüse rastlandığını ilan etti. Rus ekonomisinin bu yıl %5-9 arasında daralacağı tahmin edilirken, Türk basın kaynakları sonbaharda darbe girişiminde bahsediyorlar. Bu duyumları henüz doğrulatamıyoruz.

Hindistan’da ise vaka sayısı 125 bini aşarken, Cuma günü günlük vaka sayısı da 6.088’le rekor kırdı.  Başbakan Modi’in dev mali yardım paketinin aslında eskiden vadedilen sosyal yardımların yeniden pazarlanması olduğu iddia ediliyor. Modi, hala sosyal kısıtlamaları kaldırmak niyetinde. Hindistan’da yayılan salgın, Bangladeş, Afganistan ve Pakistsan’da da durumu ağırlaştırıyor.

 

Aşı faslında ise Atlanta Emory Üniversitesi  tıp profesörü Dr Carlo Rio CNBC’ye yıl sonunda bir aşının toplu üretime hazır olabileceği umudunu ifade etti. Fakat, Beyaz Saray’ın coronayla mücadele ekibinin lideri Dr Antony Fauci hala aşının hazır olması için 12-18 ay gerekeceğini iddia ediyor. Son olarak, Türkiye’de hastanalere kabul edilen Covid-19 kurbanlarının erken tedavisinde kullanılan sıtma ilacının çok ağır yan etkileri olduğu artık dünya tıp camiası tarafından genel kabul görüyor.

 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Azap: “Yaz aylarında küçük patlamalar bekliyoruz”

 

DSÖ:  Günlük vaka sayısı rekor kırdı

 

Gelişen Ülkelerin ikilemi:  Erken normalleşmenin bedeli

 

Dünya Bankası: Koronavirüs salgını 60 milyon kişiyi aşırı yoksulluğa itebilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler