Sosyal Medya

Güncel

Corona Güncesi: Almanya Türkiye’yi riskli bölge ilan etti, İstanbul’da hastaneler doluyor

Türkiye Joe Biden ve TCMB’de atamayla meşgulken, sinsi hastalık can almaya devam ediyor, uluslararası ilişkilerimizi de bozuyor. Yakında çok vahim ekonomik etkileri de görülecek. Yurtdışında siparişler ertelenirken, yeni bir işsizlik dalgası ufukta şekillenmeye başlıyor....

Corona Güncesi:  Almanya Türkiye’yi riskli bölge ilan etti, İstanbul’da hastaneler doluyor

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 81 kişi daha hayatını kaybetti, 2.483 yeni hasta (semptom gösteren ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 10 bin 803’e, hasta sayısı ise 391 bin 739’a yükseldi. ‘Vaka’ sayısı bilgisi paylaşılmadı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı. Bakan Koca, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

 

“Bugün tespit edilen 2.483 yeni hastamız var. Hasta sayımız da, ağır hasta sayımız da artıyor. Güvenli aşı uygulamasına kadar hep birlikte tedbirlere uymak zorundayız. Zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durun. Maske takın. Virüs yükünü azaltın.”

 

 

Almanya ve Rusya Türkiye’den şikayetçi

Türkiye Joe Biden ve TCMB’de atamayla meşgulken, sinsi hastalık can almaya devam ediyor, uluslararası ilişkilerimizi de bozuyor. Yakında çok vahim ekonomik etkileri de görülecek.  Yurtdışında siparişler ertelenriken, yeni bir işsizlik dalgası ufukta şekillenmeye bşalıyor.

 

Türkiye’nin, koronavirüs verilerini Dünya Sağlık Örgütü’nün istediği şekilde veri haline getirmemesi ve bu konuda şeffaf bir süreç yürütmemesi nedeniyle Almanya Dışişleri Bakanlığı, 9 Kasım itibarı ile bütün Türkiye’nin “korona risk bölgesi” ilan edildiğini duyurdu.  Rus basını da ülkede ikinci dalganın en önemli vektörlerinden birinin Türkiye’de tatilini geçiren turistler olduğunu iddia ediyor.

 

 

İstanbul’da durum çok kötü

 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip SÖZCÜ HaftaSonu’na konuştu. Kışa girilmesiyle vaka sayılarındaki artışın daha da hız kazanacağına dikkat çeken Saip, “Toplumu ve sağlıkçıları zor bir dönem bekliyor” dedi ve ekledi: Yetkilileri hep uyardık. Hasta yükünü azaltacak, Covid-19’la karışmayı engelleyecek grip aşısı bile yeterli sayıda sağlanmadı. Hastaneler yine dolup taşıyor.

 

İstanbul Tabip Odası Başkanı İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Prof. Dr. Pınar Saip, “Yoğun çalışma yaşamının devam ettiği İstanbul’da hem sağlık çalışanlarını hem de toplumu kış döneminin başlaması ile birlikte zor günler bekliyor” dedi. İzmir’de depremin ardından vakaların artabileceğine dikkat çekti.

 

Hasta yükünü azaltacak, Covid-19‘la karışmayı engelleyecek mevsimsel grip aşısı bile uyarılarımıza rağmen yeterli sayıda sağlanmadı. İthal edilenden en az 10 kat daha fazla gereksinim var. Ev içinde bulaşma çok yaygın. Hastaneye yatırılmayan hatta hasta bile kabul edilmediği için rakamlara yansımayan hastalardan ev koşulları uygun olmayanlar ücretsiz olarak yurt, misafirhane veya otellerde gözetim altında tutulmalıdır

 

 

Vaka sayısı hastaların 10 katı olabilir

Vaka sayısının verilen rakamlardan en az 10 kat daha fazla olduğu söylenebilir. Ama ne kadar fazla olduğunu mevcut verilerle söylemek çok zor. Çünkü yeterli test ve temaslı takibi yapılmıyor. Yapılan testlerin doğruluk yüzdesi bilinmiyor. Testi pozitif hasta sayısı bile açıklanmıyor. Görev yaptığım İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaz aylarında coronavirüs dışı muayeneler başlamıştı. Şimdi vakaların artmasıyla tekrar pandemi yatakları arttırıldı, acil ve çok gerekli durum dışındaki tedaviler ertelenmeye başladı.

 

DSÖ’den corona virüsü uyarısı: 5 ülkede daha bulundu

 

DSÖ’nün internet sitesinde yer alan açıklamada ise Danimarka’nın yanı sıra coronanın vizonlara bulaşmış olduğu tespit edilen 5 ülkenin İspanya, İtalya, Hollanda, ABD ve İsveç olduğu aktarıldı.

 

Açıklamada vizonların hastalığı taşıyan insanlarla teması sonrasında enfekte olduğu ifadelerine yer verildi.

 

Corona virüsünün hem bu türe ait hayvanların arasında hem de vizonlardan insanlara bulaşabileceği aktarılan açıklamada, aynı zamanda virüsün türler arası hareketinin içinde bir takım genetik değişikliklere neden olduğu vurgulandı.

 

İNGİLTERE’DEN SINIR KAPATMA KARARI

 

Öte yandan İngiltere, Danimarka’dan gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattı. İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalacak.

 

VİRÜS 12 İNSANDA TESPİT EDİLDİ

 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, hem vizon hem de insanlarda rastlanılan corona virüsü tipinin antikorlara karşı daha az duyarlı olduğunu, bu nedenle ileride keşfedilecek aşılara karşı daha dayanıklı olabileceğini ifade etmişti.

 

 

Çeşitli basın kaynakları, PATurkey.com

 

Muharrem Sarıkaya: Aşı 2021 yazına

 

Anket ortalamaları AKP-MHP’yi üzüyor…

 

Avrupa evine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

 

FÖŞ yazdı: Covid-19 güncesi: Avrupa kapanıyor, ya biz?

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler