Sosyal Medya

Güncel

Çin Teknoloji Şirketleri, Küresel Hükûmetlerce Mercek Altında  

Rapor, ABD başkanlık seçimleri adayları Donald Trump veya Joe Biden’dan hangisi kazanırsa kazansın, Washington’in Çinli teknoloji firmalarının denizaşırı pazarlara açılmasını engelleme çabalarının hızlanarak devam edeceğini belirtti....

Çin Teknoloji Şirketleri, Küresel Hükûmetlerce Mercek Altında  

 

Kaynak:Bloomberg News

Hinrich Vakfı’nın raporuna göre, dijital çeşitlenme hızlandıkça ve ortak değerlere sahip ülkeler teknoloji standartlarını geliştirmek için güçlerini birleştirdikçe, Çin’in teknoloji şirketleri küresel anlamda daha zor bir zaman geçirecek.

ABD’li girişimci Merle Hinrich tarafından kurulan Asya merkezli vakıf, ABD’nin TikTok, WeChat, Huawei Technologies Co. ve Semiconductor Manufacturing International Corp. gibi şirketlere karşı hamleleri, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşların Çin teknolojisiyle nasıl bir ilişki halinde olacaklarını yeniden düşüneceklerini, ve bu durumun daha derin bir değişimin yalnızca başlangıcı olduğunu belitti. ABD’nin ardından, Avustralya, Japonya ve İngiltere, Huawei’yi 5G ağlarından çıkardı. Hindistan, video paylaşım platformu TikTok dahil olmak üzere 100’den fazla Çin uygulamasını yasakladı.

Ağustos ayında ABD, Çin teknolojilerinin ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle, kablosuz ve dijital ağlardan çıkarmayı amaçlayan, sözde bir “Temiz Ağ” girişimi başlattı. Ertesi ay, Çin, görünüşte veri güvenliği için küresel standartlar talep eden, ancak aynı zamanda başka ülkelerin Washington’un programını uygulamasını caydırmaya yönelik bir girişim olarak da yorumlanabilecek Veri Güvenliği Küresel Girişimi’ni yayınladı. Raporu yazan Singapur merkezli araştırma görevlisi Alex Capri, “Bu eylemler, Çin Komünist Partisi’nin fiili vekilleri olarak görüldükleri için ateş altında kalan Çinli şirketler için varoluşsal bir kriz yarattı” açıklamasını yaptı ve ekledi, “ABD-Çin teknoloji soğuk savaşının daha geniş bağlamda, Çinli şirketlerin Pekin ile olan bağlantısı, onları kötü niyetli şirketler statüsüne düşürdü.”

Beijing’in Haziran ayında aniden yeni bir ulusal güvenlik yasası koyduğu Xinjiang, Tibet ve Hong Kong’daki özgürlüklerin kısıtlanması gibi eylemler, ülkenin teknolojisine uluslararası düzeyde güvenme endişesini artırıyor. Çin bunun gibi meseleleri defalarca kendi iç işleri olarak adlandırdı ve dış müdahaleye karşı uyardı. Avrupa Birliği liderlerinin Perşembe günü Brüksel’de düzenlenen zirvede, Çin ile ekonomik ilişkilerinin yeniden düzenlemesi çağrısında bulunmaları bekleniyor.

Rapor, ABD başkanlık seçimleri adayları Donald Trump veya Joe Biden’dan hangisi kazanırsa kazansın, Washington’in Çinli teknoloji firmalarının denizaşırı pazarlara açılmasını engelleme çabalarının hızlanarak devam edeceğini belirtti. Rapora göre bu çabalar, teknolojiyi küresel diplomasinin mihenk taşı haline getirecek, aynı zamanda teknoloji ve verileri yönetmek için yeni kurumların ve kuralların oluşturmasına yol açacak. Teknolojinin temel ideolojik değerlerle bağlantısı, ülkelerin duruşlarını yeniden gözden geçirmelerine yol açan önemli bir faktör olduğunun da altı çizildi.

Capri bir Röportajda, “Özellikle Batı’dan         gelen bu inanılmaz tepkiyi yaratan bir “uyanma ani” oldu.” Yorumun yaptı ve ekledi; “Çin’in tekno-otoriterlik sistemi ve genel olarak Çin teknoloji şirketleri için iyi bir şey olmayan dünya çapındaki liberal demokrasilerin saflarında bir kapanış görmeye başlıyoruz.”

 

Çevirmen: Cem Cetinguc

 

Dr Bozkurt Kağan:  Dünyanın En Büyük İnovasyonlarından Biri

 

Kontrolmatik Teknoloji, Sadece Gedik Yatırım Aracılığı ile Halka Arz Ediliyor!

 

Teknoloji ürünlerine korona zammı!

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Tesla örneğinin anlattığı…

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler