Sosyal Medya

Güncel

CHP MV’den uyarı: Covid-19’dan yüzbin kişi ölebilir

İstanbul, Ankara ve İzmir'in 25 milyon nüfus barındırdığını düşünürsek, ülke geneline projeksiyon yaptığımızda günlük pozitif vefat sayılarının 800'den, pandemi süreci boyunca da 50 binden aşağı olmadığını görüyoruz....

CHP MV’den uyarı:  Covid-19’dan yüzbin kişi ölebilir

Dün Covid-19’a 179 kurban daha verirken, vaka sayısı da 30 bine dayandı. Saray hala sokağa çıkma yasağından çekiniyor. Ama, aşı herkese uygulanıncaya kadar salgını bastırmanın tek yolu var.  CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel çarpıcı  bir uyarı yaptı:  Mart ayına kadar 100 bin insan ölebilir 20 gün kapanma şart! Tıp uzmanları da ek tedbirin kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

 

SÖZCÜ’den Aytunç Erkin’in CHP Ordu MV Dr Adıgüzel’le yaptığı söyleşiden çarpıcı alıntılar:  Adıgüzel’le Covid-19’un geldiği noktayı konuştum ve şu çarpıcı bilgiyi verdi: “Pandemide gelinen nokta 20 günlük tam kapatmayı gerektirmektedir. Salgının başından beri en kötü günleri yaşamaktayız. Dünya Sağlık Örgütü üçüncü bir dalgadan söz etti.  Mart başına kadar çok daha kötü bir süreç yaşanacak gibi görünüyor.”

 

DOKTOR ONAYLI POZİTİF RAKAMLAR

CHP’li Adıgüzel’in, “Karamsar bir tablo çizmediniz mi?” soruma verdiği istatiksel yanıt önemli: “Türkiye’nin dört bir tarafından meslektaşlarımızdan, Sağlık Emekçileri Sendikası’nın üyelerinden, büyükşehir belediyeleri ve CHP’li belediyelerden aldığım verilerle konuşuyorum. Şu anda sadece 3 ilin cenaze sayısı 24 Kasım için: İstanbul 211, İzmir 73, Ankara 31 olmak üzere toplam 315. Pandemi toplamında ise İstanbul 11 bin 600, Ankara 2 bin 923, İzmir 2 bin 87 olmak üzere 16 bin 610… Bu sayıların doktor onaylı sadece pozitif sayılar olduğunu bilmenizi isterim. Çünkü ölüm raporu bildiriminde ‘bulaşıcı hastalık’ kodunu girebilmek için test pozitif şartı var. Yoksa site engelliyor, seçenek vermiyor.”

 

Doktor vekilin kurduğu cümlelere iktidarın, özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kulak kabartması şart! Neden mi? Söz Adıgüzel’de: “İstanbul, Ankara ve İzmir’in 25 milyon nüfus barındırdığını düşünürsek, ülke geneline projeksiyon yaptığımızda günlük pozitif vefat sayılarının 800’den, pandemi süreci boyunca da 50 binden aşağı olmadığını görüyoruz. Bir de bu pozitif cenazelerden hariçler var. Bu sayıdan daha fazla olmak üzere testi Covid-19 negatif ölümleri ve bilerek ya da idari mobbing ile bulaşıcı hastalık girişi yapılmayan Covid-19 ölümleri var ki, bu cenaze sayılarından daha da yüksek. Zaten testin duyarlılığının yüzde 50 civarında olduğunu biliyoruz. Bu durumda sayılara testi negatif Covid ilişkili ölümleri de eklediğimizde cenaze sayısının Türkiye ölçeğinde günlük binin, pandemi toplamında da 100 binin altında olmadığını görüyoruz.”

Mustafa Adıgüzel, “Sağlık Bakanı, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu yıl ilk 9 ayda 339 bin cenaze bildirimi olduğunu, konuşmasının bir başka bölümünde de her 10 cenazeden birinin bulaşıcı hastalık şeklinde rapor edildiğini kendi ağzı ile ifade etti. Bu da tutanaklarda var” bilgisini verdi. Doktor vekil şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllarda diğer bulaşıcı hastalıktan ölümlerin 8 bin civarında olduğunu da söyledi. Bu durumda eylül ayında kamuoyuna açıklamış olduğum 23 bin vefat sayısına ulaşıyoruz. Bakan komisyonda benim üç il ile ilgili verilerime de açıklama getirirken, bu illerdeki cenazelerin ‘nüfus kayıt sisteminde başka illere kayıtlı olabileceği’ gibi bir ifade ile kurtarmaya çalıştı.

Ama kayıt nereye olursa olsun sonuçta o sayı o gün üç ilde vefat edenlerin sayısı. Bakanın günlük vefat açıklaması tüm Türkiye için, yani tüm illerin toplamı olduğuna göre illere göre kayıtlanmasının hiçbir anlamı yok.”

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Eğer bir kapama yapılmayacaksa, mutlaka vakit kaybetmeden ilave tedbirlerin alınması gerekiyor

 

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, açıklanan Koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarına ilişkin olarak, “Eğer bir kapama yapılmayacaksa, mutlaka vakit kaybetmeden ilave tedbirlerin alınması gerekiyor” görüşünü savundu.

 

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat’a konuşan Ceyhan, “Açıklanan vaka sayısı doğrultusunda nüfusa göre dünyada dördüncü, Avrupa’da birinci ülkeyiz. Yani salgının en yoğun seyrettiği ülkelerden biriyiz. Hesaplama ile tespit edilemeyenleri de dahil ederek milyonun üzerinde kişinin şu anda virüs bulaştırma riski taşıdığını söyleyebiliriz. Günlük vaka sayısının açıklanması tedbirlere uyulması açısından bile etkili olacaktır” dedi.

 

Ceyhan, “Eğer bir kapama yapılmayacaksa, mutlaka vakit kaybetmeden ilave tedbirlerin alınması gerekiyor. Üstelik bu tedbirler artık tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde alınmalı. Kademeli ve esnek mesai tüm Türkiye’ye yayılmalı. Özel sektörün de buna uyması sağlanmalı. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat sınırlandırılmalı. Toplu taşıma araçlarında kişi sayısı azaltılmalı. Kişilerin toplanmalarına da sınır konulmalı. Örneğin ‘Kapalı alanlarda şu sayıda kişi, açık alanlarda ise şu sayıda kişi bir araya gelebilir’ denilmeli. Açıkçası şu anda kapalı alanlarda üç-beş kişiden fazla sayıda insanın bir araya gelmesi sakıncalı. Kalabalıklaşmaya yol açan her alanda önlem alınması gerekiyor.” İfadesini kullandı.

 

(Kaynak:  Hande Fırat, Hürriyet)

 

 

FÖŞ anlattı:  Türkiye’nin Kış Resesyonu BUGÜN Başladı

 

Babacan: “Koronavirüs salgınında gerçekleri gizlemeyi bırakın”

 

Turkish Yatırım: Aşı gerçekleri ve yatırım temaları

 

Pandemi sonrası iş hayatında karma çalışma modelleri benimsenecek

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler