Sosyal Medya

Güncel

Beste Naz Süllü:  Piyasalar bu hafta ne konuşacak?

10-14 Şubat haftası ekonomik veri akışı bakımından yoğun olacak. Gelen TÜFE ve GSYH rakamları piyasa fiyatlamaları bakımından etkisi olabilecek düzeyde…

Beste Naz Süllü:  Piyasalar bu hafta ne konuşacak?

10-14 Şubat haftası ekonomik veri akışı bakımından yoğun olacak. Gelen TÜFE ve GSYH rakamları piyasa fiyatlamaları bakımından etkisi olabilecek düzeyde önemli veriler. Makro verilerin dışında bu hafta İsveç, Yeni Zelanda, Meksika, İspanya ve Norveç faiz kararlarını açıklayacaklar. Geçen yıl 51 merkez bankası faiz indirimine giderken, bu yıl da coronavirus, ABD-İran gerilimi gibi yeni ve farklı konulardaki problemlerin eklendiğini göz önünde bulundurursak, ilerlyen günlerde buradaki riskler artacak olursa piyasaları desteklemek için faiz indirim dalgasının veya parasal gevşeme politikaların devam etmesi bu yıl da gündeme gelebilir.

 

Geçen hafta virüs nedeniyle piyasaya rekor düzeyde para pompalayan Çin Merkez Bankası (PBoC) sayesinde küresel piyasalarda toparlanma, risk iştahında yükselme vardı. Bu hafta açıklanacak verilerin önem düzeyleri bakımından ileriki dönemlerde faiz beklentileri açısından önemli olacak.

Türkiye’de 10 Şubat Pazartesi günü kasım ayına ait işsizlik rakamları önemli olacak. 2019’un son çeyreğinde düşüşe geçen faizlerin etkisiyle işsizlikte de düşüş meydana gelecek mi takip edeceğiz ancak kasım ayından sonra kredi faizlerindeki düşüşün etkisi daha fazla hissedilmeye başlanabilir. Ocak ayına ait imalat PMI verileri 50’nin üzerinde gelerek sektörün genişlemeye dair gelişim gösterdiği sinyallerini görmüştük. Alt verilerdeki toparlanma işsizlikteki yükseliş trendinin de duracağının tahmin edilmesine yol açıyor. Ekonomide toparlanmanın en önemli ve doğru sinyallerinin başında işsizlik oranı ve genç işsizlikteki düşüş geliyor. Verinin alt detaylarında takip edilecek en önemli kalemler bunlar olacak.

 

13 Şubat Perşembe günü aralık ayına ait sanayi üretim rakamları açıklanıyor. Son olarak ise ocak ayı imalat PMI rakamlarında toparlanma görülmüştü. Bir önceki ay %5,1 artan rakamlardaki pozitif seyir devam edebilir. 14 Şubat Cuma ise ödemeler dengesi ve TCMB’nin beklenti anketi yayımlanacak. Beklenti anketi piyasanın nabzını tutması açısından güzel ve önemli bir gösterge. Piyasa profesyonelleri arasında yapılan ve anket sistemine dayanan bu verinin temel amacı beklentilerin nokta atışı yapması değil, beklentilerin ne doğrultuda geliştiğidir.

Avrupa’da yeni haftanın  gündemi yoğun değil. En önemli verisi Cuma günkü GSYH verisi olacak. Haftanın ilk işlem günü olan 10 Şubat günü Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni açıklanacak. 12 Şubat Euro Bölgesi sanayi üretimi, 13 şubat Almanya enflasyon rakamları açıklanacak. 14 Şubat Cuma günü de Euro Bölgesi’nin 4.çeyreğe ve 2019 yılına ait büyüme rakamları gelecek. Son olarak şubat başında konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, euro bölgesi ekonomisindeki büyümenin ılımlı olsa da büyümenin sürdüğüne işaret ederek, aynı zamanda geçici istikrar işaretlerinin de görüldüğünü vurgulamıştı.

ABD’de 2020 FOMC Komitesinde oy kullanan Philadelphia Fed Başkanı Harker 10 Şubat pazartesi günü konuşacak. Bu arada Fed’in 2020 yılı içerisinde bir faiz indirimi yapması bekleniyor. 11 Şubat Salı günü istihdam piyasasındaki durumu ve işçi güvenini ölçen JOLTS verisi takip edilecek. Aynı gün saat 18:00’de Fed Başkanı Powell’ın da konuşma yapması bekleniyor. 13 Şubat günü ocak ayına dair tüketici enflasyonu (TÜFE) açıklanacak. Trump son olarak enflasyonda kıpırdanma olmadığı için Fed’in faizleri indirmesini ve yeni hamleler yapması gerektiğini vurgulamıştı. 14 Şubat Cuma günü perakende satışlar ve sanayi üretimi yeni fiyatlamalara konu olabilecek önem niteliğinde. ABD’de harcamaların artması doğrudan enflasyonla ilişkili olduğundan talep enflasyonundaki artış direk olarak perakende satışları verisinden takip ediliyor.

 

YORUM:  ABD ve dolar yüksek uçuşta

 

Piyasalarda büyük çalkantıya hazır mısınız?

 

Güldem Atabay: Lira çarpılacak ama virüsten değil

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler