Sosyal Medya

Güncel

Berat Albayrak istifa etti-herhalde

Kulis: Berat Albayrak'ın yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin getirilebileceğini belirten Yarkadaş'ın mesajı şöyle: "Berat Albayrak'ın görevden alınması halinde, yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali getirilebilir. Ancak şu an istifa ya da görevden alınma durdurulmaya çalışılıyor. Saray hareketli.. Soylu ve Çavuşoğlu da CB Yardımcısı olursa şaşırmayın.....

Berat Albayrak istifa etti-herhalde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bir Instagram mesajı vasıtası ile istifa ettiği haberi Pazar gecesi gündeme bir bomba gibi düştü. Ancak, bu haberi girmedik, çünkü devlet uslubu resmi açıklama gerektirir.  Cumhurbaşkanı EĞER istifa dilekçesi varsa, ya kabul eder, ya da geri çevirir.  Pazartesi TSİ 06:30’da, ne Cumhurbaşkanlığı ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı iletişim sitelerinde bu konuda tek satır açıklama yok. Hürriyet, SABAH ve Yeni Şafak da henüz haberi doğrulamadı.  TV’da  hükümete yakın kanallarda bir açıklama yok.  Fakat, dünya basınına malolan haber tüm muhalif mecralarda verildiği gibi, kulisler de başladı.

Bu haberi Berat Albayrak’ın istifa ettiği ve Başkanlık makamının istifayı yürürlüğe koyduğu varsayımı ile yaptık.  Habere başlamadan üzüntü ile ifade edelim,  eğer Albayrak gerçekten istifa ettiyse, basının bu haberi dahi paylaşamaması, TC’nin Kabile Devleti statüsüne indirgendiğinin acıklı bir simgesidir.

 

Habertürk doğruluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, akşam saatlerinde Instagram hesabından istifa ettiğine yönelik paylaşım yaptı. Albayrak paylaşımında “Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım” yazdı.

 

TEYİT EDİLDİ

 

Söz konusu paylaşım Habertürk’ün ulaştığı Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları tarafından teyit edildi.

 

 

Barış Yarkadaş ne dedi?

Pazar akşamı Tele1’de Cüneyt Akman’ın sunduğu Zamanın Ruhu tartışma programına canlı bağlanan eski CHP MV Barış Yarkadaş çok önemli açıklamalarda bulundu.  İsitihbaratına güvendiğimiz bu kişinin sözleirni Yeni Çağ’dan aktarıyoruz:

Berat Albayrak’ın yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin getirilebileceğini belirten Yarkadaş’ın mesajı şöyle: “Berat Albayrak’ın görevden alınması halinde, yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali getirilebilir. Ancak şu an istifa ya da görevden alınma durdurulmaya çalışılıyor. Saray hareketli.. Soylu ve Çavuşoğlu da CB Yardımcısı olursa şaşırmayın.

İçişleri’ne Varank’ın geleceği  Berat Albayrak’ın ise kısa bir süre sonra Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilebileceği konuşuluyor. Bir başka iddia ise şu: Numan Kurtulmuş, Mart ayında AKP Genel Başkanlığı’na getirilecek. Erdoğan, sadece CB koltuğunda oturacak. Bunlar AKP içinde dile getirilen kulisler.

Bakan Berat Albayrak’ı, Özel Kalem Müdürü’nü ve Bakan Yardımcısı’nı aradım. Hepsinin telefonu kapalı. Ancak edindiğim bilgi İSTİFA ETTİĞİ yönünde. Albayrak, Naci Ağbal’ın MB’ye atanmasını “bardağı taşıran son damla” olarak nitelemiş yakın çevresine… Ağbal ile ihtilaf derin. AKP içindeki bir grup Albayrak’ın yerine MEHMET ŞİMŞEK’in getirilmesini istiyor. Şimşek ise AKP defterini çoktan KAPATTI. Bu arada Albayrak’ın gidişiyle birlikte MEDYA düzeninde de değişiklikler olacak. Pelikanlar bunu bildiği için hücuma geçti. Geri getirmeye çalışıyorlar.

 

Kaynak burada

 

T24: Murat Sabuncu kulis haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve son iki yılı ekonomi yönetiminde geçen beş yılllık bakan Albayrak’ın istifa metni, ‘Allah sonumuzu hayreylesin’ diye bitiyorsa… Kimi yorumlar Naci Ağbal ile tartışmalı olduğu ve Merkez Bankası’na atama yapılmasında fikri alınmadığı için istifa ettiği yorumunu yapıyorlar. Bu konuda kulislerde şu konuşuluyor:

 

Son bir haftadır, Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifinglerde, ekonomiden sorumlu (Hazine ve Maliye) bakan olarak Berat Albayrak’ın Beştepe’ye davet edilmemesi, krizin patlamasına neden oluyor. Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifingde Merkez Bankası rezervlerinde eksiye düşerken yapılan yanlışlar da anlatılıyor. Bunun üzerine Erdoğan, Berat Albayrak’ı telefonla arayarak bilgi istiyor. Albayrak, makama gelmek istediğini söylemesine rağmen, Erdoğan o an için randevu vermiyor. Albayrak da Beştepe’ye geçiyor, brifingi tamamlamış, Beştepe’den ayrılmak üzere olan Naci Ağbal ile karşılaşıyor ve aralarında sert bir tartışma yaşanıyor. Olay Erdoğan’a yansıyor. Bakan Albayrak, üzgün şekilde Beştepe’den ayrılıyor.

Albayrak, telefonla babası Sadık Albayrak ile görüşüyor ve gelişmeleri kendisine anlatıyor. Hafta sonu Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması üzerine istifa kararı alıyor. Albayrak istifa etmeden önce babasının iznini istiyor. Babası Sadık Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arıyor ancak ulaşamıyor. Oğluna istifa konusunda destek veriyor.

 

Albayrak cephesi ‘Berat Bey, Ağbal’ı Ali Babacan, Mehmet Şimşek çizgisinin devamı olarak gördüğü için istemiyor’ diye anlatıyor.

Ağbal’ı tek başına Berat Albayrak’ın istifa sebebi olarak görmek çok naif geliyor bana. En az ‘ekonomideki krizin tek sorumlusu Albayrak’ demek kadar naif. Aralarında ekonominin de olduğu her konuda son sözü Erdoğan’ın söylediğini bilmiyorlarmış gibi ‘Albayrak çok başarısız’ diyenlere de söyleyecek bir söz bulamıyorum. Hukukun yok edilmesinden demokrasinin yerle bir olmasına ve kavgalı olunmayan ülke kalınmamasına büyük sorunların her birinin ekonomideki çöküşün ana nedenleri olduğunu görmemek… Tek adam yönetiminin bu büyük ekonomik enkazın gerçek sebebi olduğunun farkına varmamak.

 

Bu yazı yazıldığı sırada istifa duyurusu yapılalı beş saat oldu. Saatler gece yarısını geçti. Hâlâ resmî bir açıklama yok. Erdoğan istifayı ister kabul etsin ister etmesin bu şekilde ülkenin yönetilmesi giderek imkânsız hale geliyor. Bu yönetilememe sürecinin daha fazla taşınamayacağını düşünüyorum. Erken seçim her geçen gün daha da yakınlaşıyor.

 

Link burada

 

 

Cumhuriyet  Erdal Sağlam’dan aktardı

Gazetemiz yazarı Erdal Sağlam, Albayrak’ın, Merkez Bankası Başkanlığı’na kendisinden habersiz Naci Ağbal’ın atanması üzerine istifa kararı aldığını aktardı.

Sağlam, “Haberi yokmuş. Berat Bey ve Cumhurbaşkanı arasında gergin konuşma geçmiş. Fakat Erdoğan’ın bu istifayı kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Bence Albayrak da böyle düşünüyor” dedi. Albayrak’ın bu açıklamasının ardından telefonlarını kapattığı kaydedildi.

Albayrak’ın “sosyal medya hesabının ele geçirildiği” iddia edilirken daha sonra ise AKP kanadı “istifayı doğruladı” ancak resmi bir açıklama yapılmadı. Bazı AKP’li isimler istifanın kabul edilmemesi çağrısında bulundu.

 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MI OLACAK?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ve AKP içinde, Albayrak’ın “Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’na getirileceği, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ise Naci Ağbal gibi ekonomi ile ilgili çalışmaları bulunan bir ismin atanabileceği, böylece piyasalara güven telkin edileceği” de dile getiriliyor.

 

Böylece, gerek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye notunun yükselebileceği, gerekse iç piyasalardaki taşların yeniden yerine oturtulabileceği değerlendiriliyor.

 

SOYLU DA GÜNDEMDE

Olası kabine değişikliğinin geniş çaplı gerçekleştirileceği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da görevden alınacağı kaydediliyor. Salgın tedbirleri konusunda mart ve nisan ayında, Bakan Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında “anlaşmazlık yaşandığı” belirtilmiş ve Soylu istifa etmişti.

 

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soylu’nun istifasını geri çevirmişti. Ancak kulislerde Erdoğan’ın “Soylu’nun bu davranışını bir kenara not ettiği” konuşuluyor. Öte yandan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de görevden alınabileceği ileri sürülüyor.

 

Kaynak burada

 

Son Dakika! Berat Albayrak İstifa Etti! l EkonomiTube TV

 

 

FÖŞ:  Telaşlanmayın, Döviz Krizi Filan Yok!

 

Babacan: “Suçu Merkez Bankası Başkanı’na yıkarak sorumluluktan kurtulamazsınız”

 

Anket ortalamaları AKP-MHP’yi üzüyor…

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler