Sosyal Medya

Güncel

Bahçeli bu kez AYM’yi hedef aldı; “Yeni baştan yapılandırılmalı”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son zamanlarda verdiği kararları ‘sancılı ve sakat’ diye niteleyerek Anayasa Mahkemesi’nin baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Bahçeli bu kez AYM’yi hedef aldı; “Yeni baştan yapılandırılmalı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Anayasa Mahkemesi’ni hedef aldı. Bahçeli, son zamanlarda verdiği kararları ‘sancılı ve sakat’ diye niteleyerek Anayasa Mahkemesi’nin baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Bahçeli TBMM’nin yarın başlayacak yeni yasama yılına ilişkin açıklamasında, “Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır. Parlamenter Sistem’in oluşturduğu kurumların yeniden yapılanması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne fonksiyonel açıdan müzahir noktaya taşınması artık kaçınılmaz bir zarurettir” ifadelerini kullandı.

MHP lideri, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde yargının en üst organı olarak yüce mahkeme veya yüksek mahkemelerin yer aldığını buna karşılık parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde ise anayasa mahkemelerinin bulunduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi temel gündem olması gerektiğini belirten Bahçeli, “Bu maksatla da yeni hükümet sistemi parlamenter sistemin bütün kamburlarından, bütün bağlarından, bütün engellerinden ayıklanmalı, arındırılmalıdır. Türkiye’nin demokratikleşme sürecini hızlandıran cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle çelişmeyecek demokratik, etkin, adil, tartışmaların odağı olmaktan çıkarılmış bir yüce mahkeme, deyim yerindeyse bir Divan-ı Ali kurulması Türkiye’nin gücüne güç katacaktır.” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler