Sosyal Medya

Güncel

Araştırmacı Dr. İbrahim Uslu Cumhur İttifakı’ndaki çatlağı değerlendirdi

İki ortak arasındaki sorun tam da burada başlıyor. Çünkü bu reform retoriği aynı zamanda Türkiye’nin yeniden Batı eksenine yaklaşması sonucunu da içeriyor. Oysaki MHP Avrasya ekseninde kalmaktan yana. Çakıcı, üzerinden üretilen gerilimin ana hedefi bu reform niyetidir....

Araştırmacı Dr. İbrahim Uslu  Cumhur İttifakı’ndaki çatlağı değerlendirdi

Alaattin Çakıcı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdidi, ve Bahçeli’nin onu desteklemesi ardundan Bülent Arınç’ın cesurca karşı çıkması  Cumhur İttifakı’nda ilk görünen  çatlak.  MHP’den Arınç’a giden ağır sözler de ittifak içidne kanayan yaraya tuz ekti.  Basında daha yeni gündem olan başka görüş ayrılıkları da  var. SÖZCÜ yazarı Deniz Zeyrek’e göre, Berat Albayrak’ın himaye ettiği Pelikancılar ve MHP Adalet Reformu’na da karşı çıkıyorlar.  Berat Albayrak’ın istifasına yol açtığı iddia eidlen “40-50 AKP MV istifaya hazır” dedikodusu da yalanlanmadı.

AKP-MHP arasında Kürt sorunundan muhalefetle diyaloğa kadar bir dizi sorun iyice su yüzüne çıkıyor. Velekin, gerilimin bir  de diplomatik-ekonomik boyutu var ki, basında daha önce incelenmemişti. Cumhuriyet’e demeç veren İbrahim Uslu, bu boyutu gündeme getiriyor.

 

Nasıl başladı?

 

Araştırmacı Dr. İbrahim Uslu, Arınç’ın sözlerinin arka planı olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu: “Mayıs ayında MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın Twitter’dan paylaştığı ‘Üç hilalin tek başına iktidar olması artık bir zorunluluktur’ mesajından bu tarafa Cumhur İttifakı içinde bir gerilim ve güven bunalımı yaşandığını biliyoruz.

Bu üstü örtülen sorun, zaman zaman çeşitli vesilelerle gün yüzüne çıkıyor. Sayın Bahçeli’nin aslında zımnen ‘Bu ülkede kuru ekmeğe muhtaç insanlar var’ mesajını içeren ‘Askıda Ekmek’ çıkışından sonra ekonomi yönetiminde büyük sarsıntılar yaşandı. Sayın Erdoğan mevcut anlayış içinde daha fazla yol alamayacağını gördüğü için bir yandan ekonomiyi rasyonelleştirme, öte yandan da yabancı yatırımcının kendini güvende hissetmesini sağlayacak hukuksal ortamı yeniden inşa etme niyetini önce ‘seferberlik’ sonra da ‘reform’ kavramı ile çerçeveleyerek hem yurtdışına hem de yurtiçine duyurmaya başladı.

 

Reform diplomaside rota değiştirme gereksinimi üretti

 

İki ortak arasındaki sorun tam da burada başlıyor. Çünkü bu reform retoriği aynı zamanda Türkiye’nin yeniden Batı eksenine yaklaşması sonucunu da içeriyor. Oysaki MHP Avrasya ekseninde kalmaktan yana. Çakıcı, üzerinden üretilen gerilimin ana hedefi bu reform niyetidir. Hatta sadece Çakıcı’nın fevri bir tutumu olarak yorumlanmasın, diye Sayın Bahçeli, Çakıcı’ya sahip çıkan ve Sayın Kılıçdaroğlu’nu suçlayan paylaşımlar yaptı.

AK Parti kanadı bu gelişmelere cevabını Sayın Bülent Arınç üzerinden paylaştı. Burada yaşanan şey bir tür politik vekâlet savaşıdır. İki ortak birbirleriyle ilgili kanaatlerini doğrudan kendileri ifade etmek yerine şimdilik endirekt yöntemleri kullanmayı tercih ediyorlar. Gerilimin daha ne kadar böyle vekâlet yöntemiyle sürdürüleceğini bilemiyorum ama taraflar aralarındaki fikir ayrılıklarını gidermeyi başaramazlarsa bir süre sonra Cumhur İttifakı’nın geleceği sorgulanmaya başlanacaktır.

 

 

Atilla Yeşilada: Reformlar gelmedikçe resesyonu atlatamayız

 

Cumhur İttifakı’nda Demirtaş çatlağı!

 

Erdoğan’dan şaşırtan vaatler…

 

Artı1 Anketi: Halk hiçbir kuruma güvenmiyor!

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler