Sosyal Medya

Güncel

Apple uyardı, piyasa koronayı hatırladı

TSİ 08:00’de Asya borsalarında sert bir satış dalgası var. Nikkei %1.58, Şangay %0.39,KOSPI ise %1.49 geriliyor.  Altın riskten kaçıştan yarar…

Apple uyardı, piyasa koronayı hatırladı

TSİ 08:00’de Asya borsalarında sert bir satış dalgası var. Nikkei %1.58, Şangay %0.39,KOSPI ise %1.49 geriliyor.  Altın riskten kaçıştan yarar görerek $1.590/onsa  yükseldi. Dolar Endeksi 99 seviyesini kırıp 100 direncini zorlarken, Avustralya, Çin ve Gelişmekte Olan  Ülke Para birimleri bir kez daha baskı altında.  Euro/dolar yeniden 3 yıllık dibini deniyor.

 

Apple’ın tedarik sıkıntıları ve Çin talebinde salgın yüzünden yaşanan daralma nedeniyle 2Ç2020 hedeflerini tutturamayacağını açıklaması yatırımcılara bir kez daha Covid-19 adı verilen koronavirüs salgınını hatırlattı.  Salgın da tersine açıklamalara rağmen tüm şiddetiyle sürüyor. Çin’de vaka sayısı 72 bini, ölü sayısı ise  1.850’yi aştı. Beijing hükümeti salgına karşı duyarsız kalmakla itham eden muhaliflere karşı yeni bir yıldırma kampanyası başlatırken, bazı vilayetlerde korona taşıdığından korkulan tavukların toplu halde itlaf edildiği bildirildi.

 

Dün, Çin MB PBoC orta vadeli faiz oranlarını indirerek başta Şangay, Gelişmekte Olan Piyasa hisselerine güçlü destek vermişti.

Asya’da ekonomik görünüm yatırımcıların moralini bozacak kadar hızla kötüye gidiyor. Çin hem korona, hem de kuş gribi ve domuz hummasıyla cebelleşirken, Japonya’nın bu çeyrek resesyona girmesinden korkuluyor.  Global tedarik zincirlerinin Asya’dan geçmesi, Covid-19’un Çin dışında yayılması halinde tüm küresel üretimi tehdit eden bir senaryo olarak kaygıyla izleniyor. AB zaten geçen yılın son çeyreğinde iyice yavaşlamıştı. Asya’dan gelen talebin daralması ve kendi politik sıkıntıları nedeniyle bu yılın ilk yarısını da kaybedebilir.

Yatırımcılar arasında çok güçlü bir “Fed bizi kurtarır” algısı hakim. Satışlar alım fırsatı olarak görülüyor. IMF Başkanı Kristalina Georgieva geçen Cuma ekonomik açıdan virüsün zararının ölçülebilmesi için “Önümüzdeki 2 hafta kritik” demişti. Bu süre zarfında riskli varlıklarda sert çalkantı, fakat yatay trend bekliyoruz. Eğer salgın yatışırsa, ralli sürecektir.  Ama tersi olursa?  Uzun soluklu bir mali paniğin reel ekonomiye “bulaşarak” bir kez daha global durgunluk kaygılarını öne çıkartması çok olası.

 

Türkiye’de ise dolar/TL bir kez daha güne 6.05’den başlarken, Suriye Milli Ordusu’nun İdlib’te ilerlemesi ve Ankara’nın vereceği tepki yakından takip ediliyor. ABD basınında yer alan Adalet Bakanı William Barr’ın Halkbank davasının düşürülmesi için yargıya müdahale ettiği ithamları hem Türkiye’nin prestiji hem de Trump – Erdoğan ilişkisi açısından bir negatif olarak değerlendirilebilir. Dün büyük ölçüde tatilde olan ABD’li yatırımcıların bugün masalarına geri dönmesi ile öğleden sonra piyasalarımız hareketlenecek.

 

 Euro 2017 Ekim dibinden döndü

 

FÖŞ anlattı:  Dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen 2 kritik hafta

 

Araştırmalara göre koronavirus dünyanın üçte ikisinde enfeksiyona neden olabilir 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler