Sosyal Medya

Finans

ANALİZ:  TCMB faiz indirecek, reel varlıklar kıymete binecek

TCMB faiz indirirse, Temmuz’dan itibaren konut,  otomotif ve elektronik ev eşyası, hatta mobilya ve arsa satışlarında köpük oluşmaya başlayacak.....

ANALİZ:  TCMB faiz indirecek, reel varlıklar kıymete binecek

Evet, bir TCMB PPK kurulu toplantısı daha geldi çattı bile. Zaman ne çabuk geçiyor?  Anketlere göre, TCMB 25 baz puan daha faiz indirimine gidecek. Bence 50 baz puanı da düşünebilir.  Faiz indirimleri şimdilik döviz pazarında çalkantı yaratmaz, kamu bankaları döviz satarlar. Ama,  negatif reel faizler ve döviz ve altın alımına getirilen yeni vergiler başka yan etkiler doğuracak.

Foreks’e göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ve ABD GSYH  rakamlarının izleneceği yeni güne Dolar/TL güne 6,85 seviyesinden  başlarken, Euro/TL 7,70 seviyesinden açıldı.  TCMB Para Politikası Kurulu’nun gerçekleştirileceği toplantıya  ilişkin Foreks anketinden çıkan beklenti, 25 baz puanlık indirim kararı  ile haftalık repo faizinin yüzde %8,00 seviyesine çekileceği yönünde  oluştu. TCMB’nin kararı saat 14.00’te açıklanacak.

TCMB kararını etkileyecek en önemli unsur, Çarşamba Avrupa’da başlayan mali panik.  Bu sabah da Asya’da MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi (Japonya hariç) %0.7 değer kaybederken, Dolar Endeksi uzun aradan sonra yeniden 97 sınırının üzerine tırmandı.  Eğer riskten kaçış dalgası başladıysa, TCMB’nin faiz indirimleri daha çok can yakacak, ama bugün alınacak kararı etkilemesi ihtimali zayıf. Ancak, TL çok yoğun satış baskısı altına girerse, TCMB faiz indirimlerini ötelemeyi düşünebilir.

Niye TCMB 25 değil 50 baz puan faiz indirecek diye düşünüyorum?  Çünkü kararı artık PPK değil, Saray alıyor. Saray da bugüne değin yapılan indirimlerin ekonomide yansımasından çok memnun.  Haziran kapasite kullanım oranı, tüketim ve reel kesim güven endeksleri ve TUIK’in 3 sektörel güven endeksi Haziran ayında A/A güçlü yükselişler sergiledi. Saray, döviz kurunu kamu bankalarının satışları ile dengelerken, bir an önce nominal faizleri sıfıra yaklaştırıp, tüketim ve sabit sermaye harcamalarını patlatmak istiyor.

İstediğine de kavuşacak. Halkın kafasındaki enflasyon resmi TÜFE olan %11.5’tan daha yüksekken, TCMB politika faizini indirmek, reel  TL mevduat getirilerini iyice düşürür.  Vatandaşı mali tasarruflardan reel varlık alımına yönlendirir.

Halihazırda, konutta (fiyat artışı olarak) ve otomotifde talep patlaması yaşanıyor. Bu patlamanın tek nedeni de bol ve ucuz kredi değil. Asıl neden, sosyal tasarrufların finansal sistemden reel ekonomiye kayması.

TCMB faiz indirirse, Temmuz’dan itibaren konut,  otomotif ve elektronik ev eşyası, hatta mobilya ve arsa satışlarında köpük oluşmaya başlayacak.

Daha uzun vadede, bankaların mevduat tabanının yetersiz büyümesi, toksik bir kısır döngüyü hızlandıracak. Bankalar artık vadesi gelenden daha fazla sendikasyon kredisi almıyor, ya da alamıyor. Öte yanda da daha fazla kredi vermeye zorlanıyor. O zaman da hesaplarda boş duran dövizi TCMB’ye emanet verip (swap yapıp), TL alıyorlar. Yani TCMB para basıyor.

Uzun süre hedeflenen büyümenin gerektirdiğinden fazla para basmak ise aşağıdaki 3 sonucu doğurur:

Cari açık genişler

Enflasyon azar

TL değer kaybeder.

 

Ne demiş atalarımız?  Bugün yediğiniz naneler, sizi yarın karakolluk eder.

 

FÖŞ

 

FÖŞ anlattı: Bu Kredi Furyası da Göz Yaşlarıyla Bitecek

 

Cüneyt Akman: PARA NASIL YARATILMAZ? BÖLÜM-1

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Döviz bağımlılığı nasıl biter?

 

Ekonomide Uluslararası Gelişmeleri Yorumlama Yöntemleri – ATİLLA YEŞİLADA – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler