Sosyal Medya

Güncel

Yenileme-1: ABD seçimleri: ABD karışacak: Trump zaferini ilan etti

ABD seçimlerinde heyecan son raddede. Kesin sonuçların alınması 2 gün dah sürebilir...

Yenileme-1: ABD seçimleri:  ABD karışacak:  Trump zaferini ilan etti

Uzmanlara göre, en az 8 eyalette oy sayımının devam ettiği ABD başkanlık yaruşında sonucu almak son oy sayılıncya kadar mümkün olmayacak. Fakat, saat  11:00’de zaferini ilan eden Trump, oy sayımlarının derhal durdurulmasını talep etti. Trump, ayrıca, oy sayımları sonlanmazsa anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını da beyan etti.  Bildiğimiz kadarıyla, AYM’ye doğrudan başvuru mümkün değil, her eyalette ihtilafları çözecek mahkemelerden başlanması gerekecek. Ancka, Biden yenilgiyi kabul etmezse ABD’yi çileli aylar bekliyor.  Davların AYM’ye kadar gelmesi bir ayı geçebilir.  Öte yanda, Trump’ın oy sayımının durdurulması talebi mahkemelere aksederse, AYM en azından bu konuda bir iki hafta içinde acil ön karar alabilir.

ABD’de zaten yatışmayan Portland, Minneapolis, Washington DC ve Los Angeles gibi kentlerde ufak çaplı gösteriler başladı.  Seçim sonuçlarını iki tarafın da kabul etmemesi, bunların çapını büyütebilir.

Bloomberg’e konuşan bir uzman Biden’in son anda Pensilvanya’yı kazanarak başkanlık yarışını önde göğüsleyeceğini iddia etti, fakat bu sadece bir iddia. Öte yanda, Senato’da öngörülen manzara iki partinin de 50’şer Senatör çıkartması. Bu durumda Başkan Yardımcısı Mike Pence beraberliği bozacak oyu kullanıyor.

Halen dolar ve ABD tahvilleri yükseliyor, yani dün iyimserlik içinde olan piyasalarda riskten kaçış başladı.

 

 

 

Biz ve ABD’nin uyumadığı bir gece sonrasında, ABD’de başkan seçimlerinin sonucu hala havada. Trump iki kritik eyalet olan Florida ve Ohio’yu kazanmış olabilir, fakat halen New York Times ve Yahoo Biden’i başkanı seçecek delege oylarında 224-213 önde gösteriyor. Senato seçimlerinde de sonuç belli değil. Cumhuriyetçiler 47-46 önde gözükürken, Temsilciler Meclis’i Demokratlar’da kaldı. Eyalet seçim komisyonları Wisconsin, Pensilvanya ve Georgia gibi çok kritik eyaletlerde oy sayımının Perşembe-Cuma’ya kadar sürebileceğini resmen açıkladı.
Bir kaç saat sonra Trump’ın bir açıklama yapması bekleniyor. Zaferini ilan etmesi halinde, sosyal huzursuzluk patlak verebileceği gibi, sonuçlar nasıl çıkarsa çıksın, mahkemeye başvuracağının da sinyali olabilir.

Yarış anketlerin gösterdiği manzaraya nazaran çok daha başabaş cereyan ediyor. Bir çok ABD TV kanalını gezdik, ama başkanlığı kimin kazanacağına dair konsensus yok. Seçimden önce teslim edilen ve postayla gönderilen oylarda hangi partinin önde olacağına dair kesin tahmin yapılamadığı için, herşey son oylar da sayıldığında belli olacak.

Seçimin Anayasa Mahkemesi’nde bitmesi de bir olasılık ki bu süreç 1-1.5 ay alabilir.
Wall Street dün ya Biden kazanacak, ya da gece yarısı sonuç alınır umuduyla yükseldi. Bu sabah da Asya’da alımlar var, Avrupa vadelileri de artıda açılışa işaret ediyor. Öte yanda, Dolar Endeksi’nin %0.7 prim yapması belirsizliğin yavaştan yatırımcıları sardığının bir ifadesi olabilir. Diğer güvenli liman altında ise satışlar var. Yatırımcılar artık değişik senaryoları fiyatlamak zorunda:
Biden kazanır, Senato Cumhuriyetçiler’de kalır
Trump kazanır, Senato’yu da alır.
Trump kazanır, ama Senato’yu da kaybeder.

Gün içinde yorumlarımıza devam edeceğiz.

ANALİZ: TL Biden’ı fiyatlıyor, seçilirse ne olacak?

 

Gerçek Ekonomi: ABD seçimleri sonrası Türkiye’yi neler bekliyor?

 

The Economist: Biden kazanacak

 

FÖŞ:  Telaşlanmayın, döviz krizi filan yok

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler