Sosyal Medya

Güncel

ABD seçimleri: Biden kritik eyaletleri kazanabilir mi?

Trump hala kazanabilir, ama ABD siyaset diliyle “zafere giden patika gittikçe daralıyor”. ....

ABD seçimleri: Biden kritik eyaletleri kazanabilir mi?

Kaynak: Business Insider/Jake Lahut haberi

Şimdiye kadar 66 milyondan fazla Amerikalının oy kullanması ile birlikte anketlerdeki değişikliklerin artık  sonuca etkisi azaldı.

Ancak, ABD’de halkın oyuyla kazanmak yetmiyor. Her eyaletin Başkanı seçen delegeleri (Electoral College) seçtiği ikili bir sistem var. Bu yüzden, eyalet bazında analizler de seçim sonucunu yorumlamakta çok faydalı.  Parti tercihleri her seçimde kolayca değişebilen “savaş alanı” eyaletler oylar konusunda ortada ve seçimlerde kritik önem taşıyan Pennsylvania eyaletinin anketlerinde iki adayın başabaş gitmesi, her iki partinin da dikkatini çekiyor.

İşte seçimlere bir hafta kala anketlerdeki son durum;

Biden, ülke genelinde Trump karşısında hala hatırı sayılır bir liderliğe sahip, yaklaşık yüzde 9 puan önde. Anket inceleyen internet sitesi FiveThirtyEight’in anket ortalamasına göre Biden’ın farkı son bir haftada  9,2 puana yükseldi.

Kazananı belirlemek için 270 delegenin oyuna kimin ulaşacağına karar verecek olan Pennsylvania eyaletinde, Biden,  hergün değişen anketlerde Trump’ın 5 puan önünde görünüyor. FiveThirtyEight ortalaması Biden’ı 5,3 puan yükseltirken, başka bir haber ve anket sitesi olan RealClearPolitics 3,8 puan yükseltti. (RCP ortalaması, Biden’ın oy oranını biraz aşağıda gösteren Cumhuriyetçi eğilimli anketleri içeriyor.)

Biden’ın seçimi kazanmak için Pennsylvania’ya ihtiyacı yok, ancak kampanyası için en önemli eyaletlerden biri olmaya devam ediyor. Dahası, anket ortalaması ve 2016’da anketlerle  fiili sonuç arasındaki 4,4 puanlık fark şu an seçimin ortada olduğuun bir işareti.

İki diğer kritik eyalet Michigan ve Wisconsin’de ise Biden çok daha iyi durumda; FiveThirtyEight’den Nate Silver, 2016’da olduğu kadar büyük bir anket hatası olsa bile Biden’ın her iki eyalette kazanacağını öngörüyor.

Florida, Mart ayından bu yana belirsiz olan eyalette Biden’ın 2 puan yükselmesiyle riskli olmaya devam ediyor.

Kuzey Carolina da ortada görünüyor. Biden, Trump’ın her şekilde 270 seçmen oyunu kazanması gereken Kuzey Carolina’da 2,4 puan önde görünmekte.

 

Financial Times’ın “Trump’s path to victory narrows as Covid cases surge in Midwest” başlıklı analizine göre, Covid-19 vakalarının yükseldiği eyaletlerde Biden Trump’la farkı açıyor. FT’a konuşan bir anket uzmanına göre Covid’in ikinci dalga yapması Biden’e 2 puanlık bir avantaj getirdi.

Başkanlık yarışı hala Güney’de vakaların zirve yapmadığı Florida, Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde kafa kafaya denebilir. Ancak, anket şirketi sahibi Gary Langer,  Trump’ın bu eyaletleri kazanmasının seçilmeye yetmeyeceğini, vakaların patladığı Orta Batı eyaletlerinden birini daha kazanması gerektiğini söylüyor.

ABD başkanlık seçiminde finale girilirken, yavaşlayan ekonomi, Wall Street’te çöküş ce 2ci Mali Destek Paketi görüşmelerinin iptali de Trump’ın aleyhine çalışabilecek unsurlar.

 

Trump hala kazanabilir, ama ABD siyaset diliyle “zafere giden patika gittikçe daralıyor”.

 

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

FÖŞ sordu: Dünya ve Türkiye Biden Başkanlığına Hazır mı?

 

Trump’ın Hastalığı, Dolar Endeksi, Gelişmekte Olan Ülkelere (Türkiye dahil) Etkisi

 

Covid global piyasalara bulaştı

 

‘Bir seçim var Cav-it gölgesinde’

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler