Sosyal Medya

Güncel

2021’de büyük kıtlık olacak

Gelecek 12-18 ayda karşılaşılacak krizlerin olağandışı bir hal alacağına dikkat çeken Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, birkaç ay içinde…

2021’de büyük kıtlık olacak

Gelecek 12-18 ayda karşılaşılacak krizlerin olağandışı bir hal alacağına dikkat çeken Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, birkaç ay içinde önlem alınmazsa 2021’de dünyayı korkunç bir kıtlığın beklediğini açıkladı.

 

Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, dünyayı bekleyen kıtlık tehlikesine karşı uyarılarda bulundu. Associated Press (AP) ajansına verdiği mülakatta, bu yıl verilen Nobel Barış Ödülü’nün WFP’ye dünya liderlerini gelecek yılın bu yıldan daha kötü olacağına dair uyarması için megafon görevi gördüğünü söyledi. Ödülün tam zamanında verildiğine dikkati çeken Beasley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Nisan ayında yaptığı “dünyada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla uğraşılırken bir de birkaç ay içinde önlem alınmazsa korkunç boyuttaki kıtlık salgınının eşiğinde olunduğuna” dair uyarısını yineledi.

Beasley, dünya liderleri para ve teşvik paketleri sağladıkları için bu kıtlık salgınını 2020’de engelleyebildiklerini söyledi. Covid-19 vakalarındaki artışa dikkati çeken Beasley, salgın nedeniyle özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomilerinin kötüye gittiğini vurguladı. Karşılaşılan trajedi ve krizlerin gelecek 12-18 ayda olağandışı bir hal alacağına dikkati çeken Beasley, kıtlık, açlık, istikrarsızlaştırma ve göç konularına odaklanması gerektiğini vurguladı. Yeterli paraya erişmezlerse yaklaşık 30 ülkenin kıtlık şartlarına girebileceğini belirten Beasley, Covid-19 aşısının sayesinde dünya genelindeki ekonomilerde sıçramalar olabileceğini de anlattı.

 

Kaynak: yenimesaj.com.tr

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler