Sosyal Medya

Döviz

Piyasalar: Covid-19’a selam, ralliye devam

Dünya Sağlık Örgütü Çin’i kasıp kavuran koronavirüs türüne Covid-19 adını verdi. Dünya borsaları temkinli fakat iyimser seyrini sürdürürken, Çin’de vaka…

Piyasalar: Covid-19’a selam, ralliye devam

Dünya Sağlık Örgütü Çin’i kasıp kavuran koronavirüs türüne Covid-19 adını verdi. Dünya borsaları temkinli fakat iyimser seyrini sürdürürken, Çin’de vaka artış hızının azalması gerekçe gösteriliyor. Fed Başkanı Powell ise “ABD ekonomisi çok iyi bir yerde” mesajını tekrarladı.  Dolar/TL güne 6.02’den başladı. Beklentisiz bir günde yine Covid-19  haberleri takip edilecek. İçerde Başkan Erdoğan’ın İdlib konuşması önemli.

Çin’de ölü sayısı 1.100’ü aşarken, yeni vaka sayısı da 44 bini geçti. Fakat SARS epidemiğiyle mücadelede öne çıkan Doktor Zong’un “Salgın Nisan’da biter” açıklaması ve yeni vakaların azalması yatırımcıları bir miktar rahatlattı. İllevelakin, Çin’den gelen haberler bir çok fabrikanın işbaşı yapmadığı yönünde. Hizmetlerde ise işverenler çalışanları evinden çalışmaya teşvik ediyor.

 

Borsalar hafif alıcılı fakat heyecansız.  Değerlemelerin çok yüksek olduğu kabul görüyor, satın alınacak yeni hikaye bulmak güç.  Dün Powell Kongre’de yaptığı açıklamada ABD ekonomisinde güçlü seyrin sürdüğünü ifade ederek, koronavirüs’ten kaynaklanacak risklerin  yakından takip edildiğini  ekledi.  Öte yanda, ticaret belirsizliğinin azalmasını olumlu bir gelişme olarak not etti.  Uzmanlara göre Powell’in ifadeleri Fed’in bu yıl ek faiz indirimine gitmeyeceği görüşü ile örtüşüyor. Yine de, futures piyasaları Temmuz ayında 25 baz puan faiz indirimi fiyatlamaya devam ediyor.  Wall Street Powell’den destek alamadı.

 

Dün Covid-19 salgının sona ermesinden en çok yarar görecek  olan Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %1.31 prim yaparken, bugün İdlib hakkında yeni tebdirler açıklayacak Başkan Erdoğan’ı gözleyen BİST-100 sessizdi.

Dolar ise gücünü koruyor. Dün gün içinde 99 direncini de aşan Dolar Endeksi 98.80 civarında işlem görüyor. Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana Dolar Endeksi %1.65 prim yaparken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri dolara karşı %2.65 değer yitirdi. Bu sabah 6.02 civarında işlem gören TL dolara karşı en kötü performans gösteren para birimlerinden biri.

 

Petrol (%1.76) ve altın (%1) hafif prim yaparken, risk iştahının geri gelmesi ile gösterge ABD 10 yıllık kağıtta getiri %1.62’ye yükseldi.

Türkiye’nin 5-yıllık CDS’i dün 23 baz puan artışla 281 baz puana çıkarken, 3 aylık dolar/TL opsiyon oynaklığı 123 baz puan artarak %12.45’e yükseldi. 1-yıllık swap faizi BDDK’nın bankalara yeni swap limiti getirmesi sonrasında dün 53 baz puan yükselerek %12.45’e çıktı.  10-yıllık tahvil faizi dün 41 baz puan yükseldi ve günü %11.08’de bitirdi. Londra’da swap faizleri %55’lere kadar yükseldi.

Global piyasalarda gündem Covid-19 kalacak. Çin’de vakaların 2ci gün de azalması güçlü bir ralliyi tetikleyebilir. Ancak, salgının başka ülkelere yayılması riski ihmal edilmemeli. Dünya Sağlık Örgütü, 30 kadar riskli ülkeyi takibe alırken, Çin’den gelen verilerin çok güvenilir olmadığı da göz önünde bulundurulmalı.

İçerde ise Rus heyetinin İdlib konusunda uzlaşma sağlanmadan Ankara’yı terketmesi ve Suriye Ordusu’nun Türkiye’nin İdlib’teki her türlü müdahalesine, karşı saldırıyla cevap vereceğini açıklaması risk algısını yüksek tutuyor. Erdoğan’ın açıklamaları çok önemli.  Eğer daha önce ilan ettiği gibi TSK’ya harekat emri vermeden Şubat sonuna kadar bekleyecekse, sakin bir gün geçiririz. Ancak, askeri harekatı anımsatan açıklamalar özellikle dövizde satışları hızlandırabilir.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler