Sosyal Medya

Genel

DSÖ’ye uluslararası soruşturma…

Dünya Sağlık Örgütü'ne üye 194 ülke, koronavirüsün kaynağı ile DSÖ ve diğer ülkelerin salgının yayılma sürecinde attıkları adımların soruşturulmasını öngören tasarıyı oybirliğiyle kabul etti.

DSÖ’ye uluslararası soruşturma…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün, corona virüsü salgını konusundaki tutumu nedeniyle uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulmasına karar verildi.

DSÖ’nün Çin’den gelen baskılara boyun eğdiği ve salgını geç ilan ettiği iddia ediliyordu.

DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73’üncü toplantısı için video konferans aracılığıyla bir araya gelen 194 üye ülkeden 100’ü, örgütün salgın yönetimi konusunda denetlenmesi için sunulan önergeyi onayladı.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen önerge, DSÖ hakkında ‘tarafsız, bağımsız ve kapsamlı’ bir soruşturmanın yürütülmesini öngörüyor. Soruşturmanın en kısa zamanda başlayacağı belirtildi.

Karar, ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ’ye gönderdiği ‘ültimatom mektubunun’ ardından geldi. Trump, örgütün 30 gün içinde çalışmalarını iyileştirme taahhüdünde bulunmaması halinde maddi desteğini kesmekle tahdit etmişti.

DSÖ, salgın süresince bazı adımları atmakta geç kaldığı ve yanıltıcı açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Virüsün kaynağı da incelenecek

Tasarı ayrıca ülkelere COVID-19’a karşı bulunacak herhangi bir tedavi ya da aşıya ‘şeffaf, adil ve zamanında erişimi sağlama’ çağrısı yaptı. İlaç sanayisi ile araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüten diğer şirketler de ilaç patentlerini paylaşmaya çağrıldı. Tasarıda, koronavirüsün kaynağı ile ilgili soru işaretlerinin giderilmesine yönelik olarak DSÖ’ye de “virüsün zoonoz kaynağının ve insanlara bulaşma rotasının araştırılmasına destek vermesi istendi.

Dünya Sağlık Kurulu toplantısının ilk gününe dün ABD ile Çin arasındaki gerilim damga vururken, bugün de ABD’nin DSÖ’ye yönelik ağır suçlamaları ve örgütten ayrılma tehdidinin gölgesinde geçti.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler