Sosyal Medya

Genel

Asya borsalarında coronovirüs paniği

Çin sağlık yetkililerinin ölü sayısının 100’ü geçtiği, vaka sayısının ise 5.000’e yaklaştığını açıklaması Asya’da tam anlamıyla panik yarattı. Halen Güney…

Asya borsalarında coronovirüs paniği

Çin sağlık yetkililerinin ölü sayısının 100’ü geçtiği, vaka sayısının ise 5.000’e yaklaştığını açıklaması Asya’da tam anlamıyla panik yarattı. Halen Güney Kore KOSPI Endeksi %3’den fazla değer kaybıyla göze çarpıyor.

Ayrıca, Hong Kong, Macao, Tayvan, Tailand, Vietnam, Güney Kore, Singapur, Malezya, Japonya, Avustralya, Fransa ve ABD’De birden fazla vakanın teşhis edilmesi virüsün tüm dünyaya yayılma potansiyeli taşıdığını gösteriyor. Yapılan ilk tahminlere göre salgın global büyümeden 0.7 puan traşlıyabilir.

Halen CNBC Asya (Japonya dışı) Hisse Endeksi %1’e yakın değer yitiriyor. Off-shore işlemlerde yuan dolara karşı yeniden 7.00 kritik direncine gerilemeye başladı.  Güvenli liman arayan para Japon yeni’ne gidiyor. Ancak, bugün petrol ve altın sakin. OPEC’in coronovirüsün petrol talebi üzerindeki olumsuz etkilerinin abartıldığına dair açıklaması petrolde durulma yaratmış olabilir.

 

Dün gece DJ30  ve SP500 %1.57 değer yitirirken, korku endeksi VIX de %25 artışla 18.23’e fırladı. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi günlük %1.47 düşerken, Latin Amerika FX de dolara karşı değer kaybını sürdürdü. TD Securities yatırımcıların salgın korkusu yanında çok karlı geçen bir 4Ç2019’dan sonra karlarını ceplerine koymak istediklerini ifade ettiler.

 

İnfo Yatırım FX bu sabah ekonomi ve piyasalar hakkında şunları yazdı:

Çin’de Virüs Kaynaklı Can Kaybı Artıyor

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koranavirüs etkisi piyasalarda sürmeye devam ediyor. Virüsün gelişip salgına dönüşmesi ise piyasalardaki gerginlikleri her geçen gün artırıyor. Virüs ile birlikte çeşitli uçuşların, seyahatlerin iptali yaşandı. Bununla birlikte virüsün küresel ticarete etki etmesinden ve küresel büyümenin etkilenmesinden endişe ediliyor. Bu endişe ile birlikte fiyatlamalar üzerinde baskılar oluşuyor. Bu sebeple bölgeden gelen haber akışları yakından takip ediliyor.

Diğer yandan Çin Uluslararası Radyosu’na göre Çin bilim adamları 26 Ocak Pazar günü virüsün kök hücresini ayrıştırıp izole etmeyi başardıklarını doğruladı. Yaşanan gelişmeler fiyatlamalara etkie etmeye devam edecektir.

 

EURUSD

Dün piyasalar Almanya’dan gelen İfo Güven Endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da İfo İş Güveni Endeksi Ocak ayında 95.9 seviyesine geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise 97.0 seviyesindeydi. Söz konusu veri Aralık ayında 96.3 seviyesinde gerçekleşmişti. Beklentilerin altında gelen veri ile birlikte Euro üzerinde zayıflama hareketleri gerçekleşti. Diğer yandan doların küresel bazda performansına baktığımızda güvenli limanların desteği ile birlikte yükselişini sürdürdüğü görülüyor. Amerika’nın para birimi çoğu G-10 paraları karşısında değer kazandı. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 16:30’da Dayanıklı Mal Siparişleri verisini takip edilecek. Ardından TSİ 18:00’da Conference Board Tüketici Güveni Endeksi açıklanacak.

 

Veriler ile birlikte küresel bazda volatilite de artış yaşanabilir. Tüm bunlar ışığında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü toparlanmalarda 1.10352 – 1.10682 – 1.11093 seviyeleri karşımıza direnç noktaları olarak çıkıyor. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10021 – 1.09782 – 1.09615 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

USDTRY

Yeni haftaya 5.95 seviyesinin sınırlarında başlangıç yapan USDTRY paritesi bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Doların küresel bazda performansına baktığımızda ise güvenli liman alımlarının desteği ile güçlü performans gösterdiği görülüyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek.

Diğer yandan piyasalar dün yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Ocak ayı Kapasite Kullanım Oranı %75.5 olarak gerçekleşti. Böylelikle bir önceki aya göre 1.5 puan azalış oldu. Ek olarak TCMB Reel Kesim Güven Endeksi Ocak ayında 104.1 olarak gerçekleşti.

Gelen veriler ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite arttı.

Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda FOMC toplantısı dikkatleri çekiyor. Hafta ortasında gerçekleşecek olan toplantı sonrasında Fed faiz oranı kararını açıklayacak ve beklentiler faiz oranında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 5.95556 – 5.98358 – 6.02208 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.92813 – 5.90479 – 5.87839 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

 

  Altın

 

Piyasalar Çin merkezli koronavirüs hakkında gelişmeleri yakından takip ediyor. Son günlerde virüsün tüm dünyaya yayılacağı endişeleri küresel anlamda güvenli liman taleplerini artırdı. Artan bu talep ile birlikte altına kaçışlar yaşandı ve altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Virüsün çeşitli ülkelerde görüldüğüne dair raporlamalar ile birlikte virüsün yavaşladığına dair pek bir işaret göstermemesi küresel piyasalardaki risk iştahını azalttı.

Çin 1 hafta süren yılbaşı tatilini uzattı ve denizaşırı paket tur satışlarını askıya aldı. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde

Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek.

Dayanıklı Mal Siparişleri ve CB Tüketici güveni verileri altında hareketliliği artırabilir. Veriler sırasıyla TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1589.26 – 1596.73 –1605.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1575.97 – 1567.94 – 1548.06 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

FÖŞ:  Coronavirüs dünyayı krize sürükler mi?

Coronovirüsü güçleniyor, mali varlıklar hastalanıyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler