Sosyal Medya

Forex

İşte dolar/TL’de çalkantıyı artıran açıklama

Cumhuriyet’e göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'yle ilgili konuştu. Pompeo, Türkiye'nin S-400 satın almasıyla ilgili, "Yaptırımlarla nasıl bir karşılık vereceğimizi hâlâ değerlendiriyoruz" dedi....

İşte dolar/TL’de çalkantıyı artıran açıklama

Dolar/TL’nin ani çalkantısı TCMB rezervlerinde önü kesilemeyen gerileme ve reel negatif faizin halkımızı mevduattan soğutup, döviz ve altına hücum ettirmesinden kaynaklanıyor. Ama, tetik görevi yapan AB ve ABD’den yaptırım olasılıkları. Türkiye çok zarif bir jestle Ege ve Kıbrıs karasularında enerji arama faaliyetlerini 2 ay askıyaa aldığını bildirdi.  Ama Atina ve Fransa Başkanı Macron hala AB’nin yaptırım uygulamasını talep ediyor. Biraz önce de Pompeo S-400’ler hakkında açıklama yaparak TL üzerindeki baskıları artırdı. Bu açıklamaya geçmedne önce Nasrullah Ayan’dan gelen bir tweeti de paylaşmak isteriz:

“Dolarda ikili kur. Ekranda 6,98 Serbest piyasada 7,10.. Kaç gündür %1 vergiye bağladığımız sebep geçersiz kalmış görünüyor”.

 

Cumhuriyet’e göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’yle ilgili konuştu. Pompeo, Türkiye’nin S-400 satın almasıyla ilgili, “Yaptırımlarla nasıl bir karşılık vereceğimizi hâlâ değerlendiriyoruz” dedi.

 

Gazete Duvar da aynı haberi şöyle gördü: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 sistemlerini almasına nasıl bir karşılık vereceklerini hâlâ değerlendirmekte olduklarını söyledi. Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki oturumda Demokrat Senatör Bob Menendez’in ilgili sorusunu yanıtlayan Pompeo, “Yaptırımları, nihai amacımıza ulaşmamızı sağlayacak şekilde nasıl uygulayacağımızı hâlâ değerlendiriyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması ABD’nin tepkisini çekmişti. Trump yönetimi tepki olarak, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. Demokratlar ise yaptırımların daha ileri aşamalara taşınmasını talep ediyor.

 

 

TSİ 16:40’da BloombergHT ekranında dolar/TL kotasyonu  6.9802

 

 

ABD’de Halkbank aleyhine yeni bir dava daha!

 

Kerim Rota:  Dolar kurunda ne oluyor?

 

Murat Kubilay:  Başkasının dolarıyla piyasayla kumar oynamak

 

Fed kararından sonra piyasalar ne yaptı?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler