Sosyal Medya

Finans

Zor haftada TL’ye ilk destek BDDK’dan

Asya borsaları güne satıcılı başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü salgınının Çin’den başka ülkelerde de patlak verebileceğini açıklaması kaygı yarattı. Yüksek…

Zor haftada TL’ye ilk destek BDDK’dan

Asya borsaları güne satıcılı başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü salgınının Çin’den başka ülkelerde de patlak verebileceğini açıklaması kaygı yarattı. Yüksek teknoloji ürünlerinde yarı-mamulleri üreten Asya’da siparişlerin yetiştirilememesi kaygısı var. Bu sabah tatilden dönen Çin fabrikalarından kaçının fiilen işbaşı yapacağı takip edilecek.

 

Dolar Endeksi güne 98.64 düzeyinden başlarken, Türkiye’de dolar/TL 5.9777’ye geriledi. TL’nin yön değiştirmesinin başlıca nedeni BDDK’nın bir kez daha swap limitlerini kısması.  BDDK’nın bu sabah yürürlüğe girecek Pazar tarihli duyurusu şu şekilde:

 

Bilindiği üzere, konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25’i ile sınırlandırılması kararı, Ağustos 2018’den bu yana yürürlüktedir.

Yapılan değerlendirme sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 08/02/2020 tarihli ve 8860 Sayılı Kararı ile söz konusu sınırlamanın %10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir.

Swap pazarında gecelik faizlerin  bir kaç gün süre ile yükselmesi beklenir.  TL’nin gerçek tepkisi ise ancak TSİ 10:00 gibi Londra piyasaları işlem yapmaya başlayınca anlaşılır.  Döviz pazarında panik veya TL’nin aniden sert şekilde değer kaybetmesini beklemiyoruz, ancak küresel arka planda bozulmanın sürmesi dolar/TL’nin bir kez daha 6.00 kritik direncini aşması anlamına gelebilir.

Dinamik Menkul Değerler dolar/TL’de teknik görünümü şu şekilde izah etti:

Tarım dışı istihdam verisinin 160 bin kişilik beklentiye karşılık 225 bin kişi olarak gerçekleşmesinin ardından güçlü şekilde değer  kazanan kur haftayı 6.0672 direncinin altında tamamladı. Kurda bu  direnç altında kalındığı sürece kar satışlarının oluşabileceğini ve  geçtiğimiz hafta içerisinde gün içerisinde önemli bir konum haline  gelen 5.9763 desteğinin denenebileceğini düşünmekteyiz. Ancak yeni  haftada Dolar lehine algı artış gösterir ve 6.0672 direnci aşılarak  üzerinde dört saatlik bar kapanışları oluşur ise alım iştahı 6.1476  ana direncine doğru genişleyebilir.

Destek: 5.9763 – 5.9450 – 5.9229

Direnç: 6.0672 – 6.1476 – 6.3360

 

Dünya piyasalarına döndüğümüzde, koronavirüs’ün öyle kolaylıkla göz ardı edilecek,  sıradan bir salgın olmadığı anlaşılıyor. Yapılan son tahminlere göre, salgın Nisan ayına kadar sürebilir ve dünya büyümesini 0.5 puan azaltabilir. Gelişmekte Olan Piyasalar’dan para kaçmasından kaygılıyız.

 

Piyasalarda büyük çalkantıya hazır mısınız?

 

YORUM:  ABD ve dolar yüksek uçuşta

 

Gelişen piyasa döviz kurları- TL dahil- koronavirüs kötüleşirse değer kaybedecek

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler