Sosyal Medya

Finans

YORUM:  Hazine’den “çaresizlik” borçlanması

Hükümet, ideolojik icraatının yanına bir de kaprisli icraat ekleyerek, kendi ekonomisini batırma hususunda Trump’a bile taş çıkarıyor....

YORUM:  Hazine’den “çaresizlik” borçlanması

Hazine dün 5 yıl vadede Euro-tahvil ihraç ederek $2.5 milyar borçlandı.  Bu borçlanmanın faizi %6.4 oldu. Bir önceki 5 yıllık Euro-tahvil’de kupon faiz %4.25 olmuştu. Halen ABD’de 10 yıllık tahvilin getirisi %0.7 civarındayken, Gelişmekte Olan Ülkeler’in ABD DİBS’e oranla faiz makası 400 puan civarında seyrederken, Hazine niye bu tefeci faizini ödedi?  Önce QNB Finansbank yorumunu okuyalım, sonra da kendi analizimizi ekleyelim.

 

Hazine borçlanmada yurtdışına yöneldi

Hazine dün düzenlediği 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ihalesinde, ihale öncesi ROT satışları dahil 3.4 milyar TL, 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesinde de 3.8 milyar TL satış gerçekleştirdi. Toplam 7.1 milyar TL’lik ihracın 0.6 milyar TL’lik kısmı kamu kurumlarına, 6.6 milyar TL’si de bankalaraydı. İhalelerde talep karşılama oranı %29 ile TLREF ihalesinde daha düşük gerçekleşerek talebin güçlü olduğunu gösterirken, sabit kuponlu tahvildeki oran %64 oldu. Sabit kuponlu tahvilin ortalama bileşik faizi de %12.98 ile ikinci piyasa oranlarına yakındı.

Hazine Ekim ayının tamamında 20 milyar TL’lik toplam borçlanma hedeflerken, bu ihalelerden sonra 20 Ekim’de 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 7 yıllık FRN ihaleleri bulunuyor. Ancak bu haftanın ihalelerindeki toplam 7.1 milyar TL’lik borçlanma, sonraki ihalelere 12.9 milyar TL’lik daha yüksek bir hedef kaldığı anlamına geliyor ki muhtemelen Hazine’nin bu hedefin altında kalmayı tercih edebilir.

Buna karşılık Hazine dün 5 yıl vadeli dolar cinsi eurobond ihracına çıktığını duyurdu. Toplam satış 2.5 milyar dolar, tahvilin faizi de %6.4 olurken, bu doğrultuda iç borçlanmadan eksik kalan fonlama ihtiyacını dış borçlanma ile fazlasıyla karşılamış oldu. Ayrıca Hazine’nin TCMB’deki TL ve döviz hesaplarının 5 Ekim tarihinde sırasıyla 59.1 milyar TL ve 7.9 milyar dolar seviyesinde bulunması, önümüzdeki dönemde yurtiçinde itfalarının altında borçlanmaya devam ederek, TL faizlerdeki yükselişin önüne geçme ihtimali olduğunu düşündürüyor.

 

 

Gerçek neden:  Eylül’de vergi  tahsilatı düştü

Akademisyen ve köşe yazarımız Dr Ali Orhan Yalçınkaya Eylül nakit bütçesini değerlendirirken, şunları anlattı:

“2019 yılı 3. Çeyrek itibariyle 89.6 milyar TL olan açık ise bu yılın aynı döneminde yüzde 56.9 artarak 140.7 milyar TL açığa yükseldi.

Ağustos’tan Eylül’e nakit dengesi 61.1 milyar TL kötüleşirken gelirlerin 33.8 milyar TL azalması, buna karşılık giderlerin 27.6 milyar TL artış kaydetmesi belirleyici oldu. Bu dönemde faiz dışı giderler 23.9 milyar TL, faiz giderleri 3.6 milyar TL yükseldi”.

 

Yani, para bitti kasada.  Hatırlıyor musunuz, Türkiye Varlık Fonu da Euro-tahvil ihracı için 3 yatırım bankasını görevlendirmişti? Ne oldu? Haber unutuldu gitti. Ya fon yöneticileri bu ihraca ilgi göstermediler, ya da Hazine’nin ödediği %6.4 faizin üstüne yüksek prim talep ettiler.

Hükümet bir kez daha tabancayı ayağına doğrulttu, ateşledi de ateşledi.  Tam yurtdışında borçlanma ihtiyacı yükselirken, Maraş’ı yerleşime açmak, S-400 testlerini gündeme taşımak hangi Devlet Aklı’nın eseridir?  Bu konularda hükümetin icraatını eleştirmiyoruz, zamanlamayı eleştiriyorz.

Alınan bu ani ve feverani adımlar yüzünden, dolar/TL bu sabah yine 7.89’de rekorlarını egale ediyor.  Hazine’nin dolar olarak ödeyeceği %6.4 faiz, gelecek sene bizim vergilerimizden çıkacak. Kamu borcunda artan FX payı, 2021 bütçesi faiz giderlerinde Kara Delik oluşturacak.

 

Hükümet, ideolojik icraatının yanına bir de kaprisli icraat ekleyerek, kendi ekonomisini batırma hususunda Trump’a bile taş çıkarıyor.

 

BRAVO!

 

FÖŞ

FÖŞ anlattı:  Dış Açıktan Milli ve Yerli Ekonomiye Giden Yol

 

Dr Yalçınkaya:  Son Çeyrekte Bütçe Açığı Belirgin Şekilde Artacak

 

Risk iştahı bozuldu; S400 tuz, masayı deviren Trump biber oldu

 

TL/dolar 8.00’e giderken yarattığı baskı noktaları

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler