Sosyal Medya

Finans

Yabancı satışı sürüyor, bireysel dövizden altına kayıyor

Yılbaşından bu yana hem küresel hem de  yerel risklerin artışı ile riskten kaçınmak için altına olan talep ile  altın hesaplarındaki artış 6,2 milyar dolara ulaşmıştır. Genel olarak   yabancı para birimlerinden altına bir dönüş olduğu görülmektedir

Yabancı satışı sürüyor, bireysel dövizden altına kayıyor

Mart ayının ikinci haftasında gerçek kişilerin altın  hesaplarındaki artış 1,9 milyar dolar oldu…      

TCMB, 13 Şubat haftasına ilişkin yurtdışı yerleşikler menkul  kıymet portföy gelişimini ve bankacılık sektörü yabancı para mevduatı  verilerini açıkladı. Yılbaşından bu yana yabancı yatırımcıların Türkiye’deki menkul kıymet portföylerinden çıkışı 13 Mart haftasında  da devam etmiştir. Hisse senedi portföylerinden nette 202 milyon  dolar, DİBS portföylerinden de nette 596 milyon dolar çıkış  olmuştur.

Böylece, Mart ayının ikinci  haftasında nette toplamda 798 milyon  dolar çıkış gerçekleşmiştir. Geçen sene aynı dönemde 230 milyon dolar  bir çıkış  görülmüştü.

Ocak ve Şubat aylarının tüm haftalarında görülen çıkışlar  sonrasında Mart ayının ilk iki haftasında da çıkış devam etmiş ve  yılbaşından bu yana 4,9 milyar dolara ulaşmıştır. Geçen sene aynı  dönemde 0,4 milyar dolar giriş olmuştu.

Yabancıların hisse senedi stoku (fiyat etkilerini içerir şekilde) 29,7 milyar dolardan 25,4 milyar dolara, DİBS stoku (repo dahil) da 12,6 milyar dolardan 11,5 milyar dolara gerilemiştir. Belirtmek  gerekir ki  DİBS portföylerindeki yabancıların payı erimeye devam  etmiştir. 13 Mart haftasında pay %8,2’den %7,7’ye gerilerken, 2012  yılından bu yana açıklanan veride rekor düşük seviye her hafta  yenilenmektedir.

 

Yabancı Para mevduatlarındaki görünüm

 

13 Mart haftasında sistemdeki toplam YP mevduatları 1,7 milyar  dolar gerileme ile 231,2 milyar dolar olmuştur. Alt detaylarına  baktığımızda  gerçek kişilerin YP mevduatları 0,1 milyar dolar, tüzel  kişilerin ise 0,8 milyar dolar gerilemiştir.

13 Mart haftasında gerçek kişilerin manşette yabancı para  hesaplarının detaylarına baktığımızda  dolar hesaplarında 1,1 milyar  dolar, dolar karşılığı Avro hesaplarında da aynı şekilde 0,9 milyar  dolar bir gerileme  olduğu, altın hesaplarında ise 1,9 milyar dolarlık  bir artış olduğu görülmektedir. 13 Mart haftasının özelinde  baktığımızda TL’nin dolar karşısında haftalık bazda ortalama %2 değer  kaybı bu haftada dolar hesaplarında bir erimeyi beraberinde  getirmiştir. Gerçek kişilerin TL’nin değer kazandığı haftalarda YP  mevduatlarını güçlendirmeleri, tam tersi haftalarda ise  kar  realizasyonu ile hafif azaltım yapmaları son dönemin öne çıkan trendi  olmaktadır.

 

 

Altın hesapları hızla büyüyor

Altın hesaplarında ise 13 Mart haftasında %2 haftalık değer kaybı  temelinde gerçek kişilerin alım yaptığını ve hesaplarını  güçlendirdiklerini görmekteyiz. Yılbaşından bu yana hem küresel hem de  yerel risklerin artışı ile riskten kaçınmak için altına olan talep ile  altın hesaplarındaki artış 6,2 milyar dolara ulaşmıştır. Genel olarak   yabancı para birimlerinden altına bir dönüş olduğu görülmektedir.

Önümüzdeki dönemde TL mevduat tercihinin temel belirleyicilerinden  olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları tarafına baktığımızda  2019 yılı Temmuz ayında başlayan faiz indirim süreci Mart ayında  takvim dışı bir toplantı ile devam etmiş ve toplamda 1425 baz puana  ulaşmıştır. Faiz seviyelerinin tatminkâr seviyeden uzak olduğu  algısının da ötesinde ülkemizin ve tüm dünyanın geçmekte olduğu tarihi  dönemin etkisi ile tasarruf sahiplerinin çoğunlukla nakit tutmayı  tercih ettiklerini görüyoruz. Bunun dışında, daha güvenli liman olarak  görülen yabancı para hesapları altında sınıflanan kıymetli maden  hesaplarındaki güçlenmenin özellikle Fed başta olmak üzere küresel  koordineli gevşeme sürecinin etkisi ile devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Dr. Gülay Elif Yıldırım, Şekerbank Raporu’ndan alıntıdır

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler