Sosyal Medya

Finans

Uzmanlar faiz indirimi için ne dediler?

Uzmanlar çoğunlukla faiz indirimlerini süreceğini, fakat ilerleyen aylarda daha temkinli adımlar atılacağını öne sürüyor..

Uzmanlar faiz indirimi için ne dediler?

Capital Economics:  Faiz kesintileri sürecek

 

Capital Economics TCMB PPK’nın 50 baz puan faiz indrim kararını yerinde buluyor.  Ekonomide süregelen daralmanın enflasyon tehdidini ikinci plana attığını öne sürüyor. Katar’la yapılan swap antlaşmasının TL’yi bir süre   daha istikrarlı tutacağı metinde yer alırken, Japonya’dan mali yardım ve BoE’la ihtimali düşük de olsa ikinci bir swap anlaşmasını da göz ardı etmiyor.

CE’e göre, TCMB gelecek ay bir 50 baz puan daha faiz indirecek, tabii TL yeniden düşüşe geçmezse. Orta vadeli risk ise 2009 resesyonu akabinde gözlendiği gibi, siyasi baskılarla TCMB’nin gevşek para politikasını ekonomi hızlanırken de sürdürüp, enflasyonu körüklemesi.

 

JP Morgan: TCMB faiz indirim hızını yavaşlattı ve daha ihtiyatlı bir dil kullandı

 

Foreks’e göre,  TCMB Para Politikası Kurulu’nun dünkü toplantısından çıkan 50 baz  puanlık faiz indirimi kararını değerlendiren JP Morgan, TCM’nin 9’uncu ez faiz indirimi yaptığını, ancak bunun en küçük indirim olduğunu  ifade etti.

“Daha önemlisi, TCMB’nin faiz açıklamasında kullandığı dilde açık  bir değişiklik var” değerlendirmesini yapan JP Morgan, “Hali hazırdaki  negatif reel faizler, göreceli olarak katı enflasyon ve lira üzerindeki  baskı dikkate alındığında, para politikasında gevşemenin döngüsünün hali hazırda sonunun yakın olduğu görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.

TCMB’nin açıklamasındaki daha ihtiyatlı ifadelerin bu görüşü  teyit ettiğini savunan JP Morgan, TCMB’nen gelecek ay 25 baz puan daha faiz indirimi beklediklerini ve sonrasında TCMB’nin bekle ve gör  moduna geçeceğini öngördüklerini vurguladı.

 

Gedik Yatırım:  Enflasyon görünümü ve küresel finansal koşullar elverdikçe ölçülü faiz indirimleri sürebilir, ancak aşağı yönlü manevra alanı daraldı

 

Yakın dönemde kur tarafında gözlenen seyir ile gıda tarafında güçlü seyreden talep kısa vadeli enflasyon görünümü açısından yukarı yönlü risk oluştursa da; petrol fiyatlarındaki zayıf seyre ek olarak özellikle genel talep koşullarında gözlenen düşüş kaynaklı aşağı yönlü risklerin ağır basacağı yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Yıllık enflasyonun yıl ortası itibariyle tek haneli seviyelere gerileyip yılın geri kalanında bu seviyelerdeki seyrini sürdürmesini bekliyoruz. Yılsonu enflasyon tahminimiz %7,5 seviyesinde. Salgın sonrası beklenen dipten dönüş eğilimi süresince talep koşullarının izleyeceği seyir enflasyon görünümü açısından son derece belirleyici olacak. Salgın kaynaklı oluşan şartlar, küresel çapta, finansal koşulların iktisadi faaliyeti destekleyici yönde şekillenmesini ihtiyaç hâline getirdi. Dolayısıyla, küresel koşullar ile kur ve enflasyon görünümü imkan verdiği ölçüde faiz indirimlerinin süreceğini; ancak aşağı yönlü manevra alanının daraldığını düşünüyoruz. TCMB’nin bir sonraki planlı PPK toplantısı 25 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.

 

İş Yatırım: Faiz indiriminde sona geliniyor…

Merkez Bankası politika faizini %8,75’ten %8,25’e çekerek faiz indirimi geleneğini sürdürdü. 2018 Temmuzundan bugüne kadar yapılan toplam 1.575bp faiz indirimi ile 2016 yılı sonundaki %8.0 seviyesine yakınsandı. Piyasanın beklentisine paralel indirim sonrası Türk lirası %-1,0 ile en düşük reel faiz veren gelişmekte olan ülke para birimi olmayı sürdürüyor. Bize en yakın ülke olan Hindistan 2 puan daha fazla reel faiz veriyor ve kredi notu kullandığınız derecelendirme şirketine bağlı olarak bizden 3-5 kademe daha fazla.

 

Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada Nisan ayına göre üç temel değişiklik görülüyor.

 

(i) “Yıl sonu enflasyon tahmini üzerinde risklerin aşağı yönde” olduğu ibaresi kaldırılıyor. İki toplantı arasında yayınlanan enflasyon raporunda sene sonu tahmini düşürüldüğü için bu değişiklik ilave bilgi içermiyor.

 

(ii) “Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir” cümlesi ekleniyor.

 

Merkez Bankası’nın arz yönlü nedenleri gerekçe göstererek kısa vadede enflasyonun açıklanan patikadan daha yüksek seyredebileceğini kabul etmesi önemli bir gelişme. Merkez Bankası talep yönlü baskı nedeniyle enflasyonun ikinci yarıda tahmine yakınsayacağı inancını koruyor.

 

Biz Merkez Bankası kadar iyimser değiliz. Kısa vadede manşet enflasyonun yüksek kalmasının, Türk lirasındaki değer kaybıyla da birleşerek enflasyon beklentilerindeki gerileme eğilimine zarar vereceğinden endişe ediyoruz.

 

(iii) “Mevcut para politikası duruşu altında enflasyon görünümünün yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğu değerlendirilmektedir” cümlesi eklenmiş.

 

Normal şartlar altında Merkez Bankası’nın bu cümleyi eklemesi faiz indiriminde sonuna gelindiği şeklinde okunmalı. Ancak daha önceki açıklamalarda “dezenflasyon patikasıyla” uyumlu ifadesi kullanmış ve faiz indirimine devam edilmişti.

 

Bizim görüşümüzde önemli bir farklılık yok. Piyasa beklentilerine göre %-1,0 reel faiz seviyesinde olan mevcut faiz oranları ekonominin toparlanmasına destek vermek için yeterince düşük. Finansal koşullar ekonominin çarklarının dönmesi ve Korona salgınının açtığı yaraları sarmak için yeterince gevşek.

 

Türk lirasındaki değer kaybı, gıda fiyatlarında devam eden yükseliş, manşet enflasyonun öngörülen patikanın üzerinde seyretmesi, Merkez Bankası’nın ve piyasanın enflasyon tahmini arasındaki farkın açılması nedeniyle faiz indirim döngüsünün sonuna gelindiğine inanıyoruz.

 

 

FÖŞ ne dedi? 

 

Henry Ford, “Ford Şirketi için iyi olan ABD için de iyidir” demişti.  Siz ve müşterileriniz için “iyi” olanla, Türkiye ekonomisi için “yararlı” olanı sakın karıştırmayın.

 

 ‘Merkez’den faiz indirimleri tam gaz; Bu defa 50 baz puan…

 

FÖŞ: 3 Trilyon Liralık Krediyi Kim Ödeyecek?

 

Uğur Gürses: Konvertibilitesi yaralı Türk Liramız

 

FÖŞ: Ekonomi politikası yokluğunda ekonomik toparlanma

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler