Sosyal Medya

Finans

TL’de sıkışma, CDS’ler düşüyor, Euro-tahvillere hücum

Türk hazine eurotahvilleri günü alıcılı kapattı. 10 yıl vadeli kıymetin getirisi 5.5 baz puan daralarak 6.48 seviyelerinden işlem görürken, 5 yıl vadeli kıymet 7 baz puan daralarak 5.90 seviyesinden işlem gördü....5 yıllık Türkiye CDS’i, Moody’s haberi sonrasındaki yükselişini geri alarak 14 baz puan geriledi ve 504 baz puan oldu...

TL’de sıkışma, CDS’ler düşüyor, Euro-tahvillere hücum

Halk Yatırım:  DİBS verim eğrisi terse döndü

Dün TL cinsi tahvil verim eğrisinin tüm vadelerinde faizler düşerken, işlem hacminin tüm vadelere yayıldığı izlendi. BİST Kesin Alım Satım Pazarında toplam işlem hacminin 2,2 milyar TL’ye yükseldiği günde 2 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi 4 bp artarak %13,35, 10 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi ise 27 bp düşerek %13,23 seviyesinden günü tamamladı. Böylece verim eğrisi yaklaşık 1 yıl aradan sonra terse dönerken (’inverted’) 10-2 yıl vadeli tahvil faiz farkı -12 bp oldu.

TL likidite tarafında TCMB 10 milyar TL dönüşünün olduğu günde 28 gün vadede ve aynı tutarda geleneksel yöntemle açtığı repo ihalesinde ortalama faiz %11,28 seviyesinde oluştu.

Ayrıca MB %11,25 GLP oranından dün de 14 milyar TL fonlama yaptı. Böylece swap işlemleri hariç tüm kanallardan yapılan fonlama tutarı 300 milyar TL’ye gerilerken, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,33 seviyesine yükseldi. Haftalık vadede açılan Dolar/TL ve Altın/TL swap ihaleleri ile piyasaya 7,5 milyar TL fonlama yapıldı. Diğer yandan ertesi gün valörlü 3 ay vadeli 1,5 milyar USD tutarlı Dolar/TL swap ihalesinde TL faizi %10,15 olurken 2,3 milyar USD teklif geldi. BİST RepoTers Repo Pazarında ise işlem hacmi 104 milyar TL’ye gerilerken, TLREF oranı %10,55’e yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün 2 yıl vadeli gösterge tahvil ile Temmuz 2024 vadeli TLREF’e endeksli tahvillerin yeniden ihraçlarını düzenledi. Gösterge tahvil ihracında ortalama bileşik faiz %13,29 ile piyasanın hafif altında oluşurken, önceki ayki ihaleye göre 74 bp borçlanma maliyeti düşmüş oldu. Önceki gün yapılan ihraçla beraber bu hafta 5,3 milyar TL borçlanma yapan Hazine’nin 10 milyar TL olan Eylül ayı hedefine ulaşmak için önümüzdeki hafta yapacağı 2 ihalede 4,6 milyar TL borçlanması yeterli olacak.

İş Yatırım:  CDS’ler düştü, Euro-tahviller değer kazandı

Global risk iştahının pozitif olduğu haftanın ikinci gününde ABD tahvilleri hafif satıcılı seyretti. 10 yıllık kıymetin getirisi 0.66-0.68 bandında hareket etti ve dün kapanışa göre 0.8 puan yükselerek 0.68 seviyesinden kapandı. Avrupa tarafında ise karışık seyir hakimdi. İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi 2.3 baz puan artarak 0.21 seviyesinden işlem görürken, İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi 2.3 baz puan daralarak 0.99 seviyesinden kapandı.

Türk hazine eurotahvilleri dünkü kayıplarının bir kısmını geri alarak günü alıcılı kapattı. 10 yıl vadeli kıymetin getirisi 5.5 baz puan daralarak 6.48 seviyelerinden işlem görürken, 5 yıl vadeli kıymet 7 baz puan daralarak 5.90 seviyesinden işlem gördü. Banka ve şirket tahvilleri ise sınırlı da olsa günü alımlarla kapattı. Ziraat Bankası 2023 vadeli senior kıymetin getirisi 7 baz puan daralarak 7.10 seviyesinden işlem görürken, Garanti Bankası 2027 vadeli sermaye benzeri kıymetin getirisi 3 baz puan daralarak 11.87 seviyesinden işlem gördü. Türkiye 5 yıllık ülke risk primi 14 baz puan azalarak 504 seviyesinden günü kapattı.

 

QNB Finansbank:  TL’de fonlama sıkışıklığı sürüyor

 

Piyasalar bugünkü Fed toplantısını beklerken, piyasaların görünümünde belirgin bir değişiklik olmadı. Dün S&P 500 endeksi günü %0.5 artışla kapattıktan sonra bugün Asya piyasalarında yataya yakın eğilim vardı. EUR/USD 1.1850 civarında seyretmeyi sürdürdü. 10 yıllık ABD tahvil faizi %0.67 ile fazla değişmezken, brent petrol fiyatı 41 dolar civarına hafif yükseliş gösterdi.

Yurtiçinde dün de TL likiditesi sıkışık seyretmeyi sürdürdü. TCMB’nin geleneksel yöntemle düzenlediği 1 aylık repo ihalesinde ortalama faiz %11.28 ile geç likidite faizi olan %11.25’in üzerinde seyretmeye devam etti. Gecelik ON referans faiz TLREF %10.55 ile önceki güne göre 8 baz puan arttı ve TCMB’nin gecelik borç verme faizi olan %9.75’in belirgin olarak üzerinde kaldı. TCMB’nin ortalama fonlama faizi ise 1 baz puan artışla %10.33 oldu. Bankalar TCMB’nin geç likidite fonlama imkanından dün de 14 milyar TL’lik sınırlı bir kullanım yaptılar.

Dün Hazine 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ihaleleri ile toplam 3.2 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Önceki günkü 7 yıllık vadeli FRN ihalesi ile birlikte bu hafta toplam tahvil satışı 5.4 milyar TL oldu. Borçlanma programında Hazine Eylül ayında toplam 10 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı planladığını duyurmuştu. Bu haftanın ihalelerinden sonra 22 Eylül’de 5 yıllık kira sertifikası ve sabit kuponlu tahvil ihracı planlanıyor.

USD/TL dün 7.49 seviyesinde yatay seyretti. 5 yıllık Türkiye CDS’i, Moody’s haberi sonrasındaki yükselişini geri alarak 14 baz puan geriledi ve 504 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi ise 33 baz puan düşüşle %12.9 seviyesine geldi.

Fed’in para politikası toplantısı sonuçları bu akşam açıklanıyor. Fed Başkanı Powell, 27 Ağustos Jackson Hole toplantısında, ortalama enflasyon hedeflemesine geçeceklerini söylemişti. Bununla ilgili ayrıntılarla birlikte bu politika değişikliğinin Fed üyelerinin ortauzun vadeli faiz, enflasyon ve büyüme tahminlerini nasıl değiştireceği önemli olacak.

Enflasyona endeksli tahvillerdeki 5 yıllık enflasyon telafisinin halen %1.55 ile Fed’in %2’lik enflasyon hedefinin altında olması, Fed’in kredibilite açığının devam ettiğine işaret ediyor.

Bugün ABD’de açıklanacak Ağustos ayı perakende satışlarının önceki aya göre %1.0 artması bekleniyor.

 

FÖŞ:  Moody’s Darbesi Cari Açık ve Bütçe Finansmanını Güçleştirir

 

Orkun Gödek: ‘JH, Powell açıklamaları ve EUR’

 

Türk Lirasına kredi notu baskısı

 

Cemre Yoldaş:  Borsa’da celladına aşık olmak

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler