Sosyal Medya

Finans

TCMB kararı nasıl karşılandı?

IIF Başekonomist Robin Brooks twitter’de şunu yazdı: Tüm MB'ı faiz indirirken, TCMB'nin faiz artırması kolay olmasa gerek. TCMB bu kararıyla bol miktarda saygı ve kredi hakediyor...

TCMB kararı nasıl karşılandı?

Yatırım Finansman’dan Ekonomist Erol Gürcan, TCMB’nin doğrudan  politika faizinde artışa gitmesinin, kredibilite, enflasyon beklentisi  yönetimi ve TL varlıkların oynaklığı açısından olumlu olacağını  düşündüklerini iletti.

Erol Gürcan Foreks’e yaptığı açıklamada “Böylece, Eylül 2018’den bu yana politika faizinde  görülen ilk kez artış görüldü.

TCMB, 28 Mayıs 2018’de tamamlanan  para politikası operasyonel çerçevesindeki sadeleşme sonrasında, PPK  toplantılarının ardından yalnızca politika faizi duyurulmakta   gecelik/GLP faizlerine dair ayrı bir duyuru yapılmamakta. Konsensüs  tahminler TCMB’nin politika faizini sabit tutacağı ancak gecelik  ve/veya GLP faizlerde artışa gidebileceği yönündeydi. Bu açıdan, TCMB’nin doğrudan politika faizinde artışa gitmesinin  kredibilite,  enflasyon beklentisi yönetimi ve TL varlıkların oynaklığı açısından  olumlu olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Enflasyona vurgu olumlu

 

Gecikmeli de olsa TCMB’nin kararının yerinde ve gerçekçi olduğuna  değinen Erol Gürcan, şöyle konuştu:

“Piyasa beklentilerinin aksine, TCMB’nin politika faizinde  doğrudan artışa gitmesinin (önceki aylarda alınması gereken bir karar  olsa da), kredibilitesine olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca,  politika faizindeki doğrudan artışın enflasyon beklentilerinin  çıpalanması ve TL varlıkların oynaklığının kontrol edilebilmesi  açısından daha etkili olacağını değerlendiriyoruz. Ancak, yakın  dönemde enflasyon görünümü ve beklentilerinde önemli bozulmalar  görüldü. ABD dolarının önemli para birimleri karşısındaki değer  kaybetme eğilimi de sona ermiş gibi görünmekte (olası yükseliş trendi  fiyat istikrarı açısından risk oluşturabilir).

Dolayısıyla, 200 bp’lik  artışın enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon  görünümüne yönelik risklerin sınırlanması açısından yeterli olup  olmayacağını ilerleyen dönemde göreceğiz.

Mevcut fonlama  yapısının korunması durumunda, 23 Eylül’de %10,65 olan ağırlıklı  ortalama fonlama faizinin ilk aşamada %11-12 bandında dengelenip, 22 Ekim’deki bir sonraki PPK toplantısına kadar %12,50 civarlarına  yakınsaması beklenebilir (Tüm fonlamanın GLP üzerinden sağlanması  durumunda %13,25’e ulaşabilir).

 

Adının kullanılmasını istemeyen güvendiğimiz bir banka başekonomisti ise şu yorumu yaptı:

“Merkez Bankası’nın ortalama fonlama maliyetini yeni faiz oranlarıyla daha da yukarıya çekebilecek olmasını TL açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz. Bugün açıklanan faiz rakamları dünkü fonlama tutarlarıyla kullanılsaydı ortalama fonlama maliyeti dün %10.65 yerine %11.10 civarında olacaktı.

Bankanın haftalık repo ihale faizini mevcut ortalama fonlama maliyetinin altında belirlemesi en azından 22 Ekim’deki toplantıya kadar bankanın faiz koridorunu aktif olarak kullanarak klasik olmayan (unorthodox) para politikasına devam edeceğine işaret ediyor. Diğer bir ifadeyle, bugün haftalık repo ihalesi faizinin artırılması Merkez Bankasının tüm fonlamayı haftalık repo ihale faizinden sağlamaya döndüğü Eylül 2018’deki faiz artışından farklı bir karakter taşıyor.

Dolar/TL sürpriz karar sonrasında 7.56 civarına kadar gerilerken şu sıralarda 7.64 civarında işlem görüyor. Gelişmekte olan piyasa para birimleri bugün dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederken TL değer kazanıyor. Merkez Bankası faiz kararıyla birlikte TL’nin önümüzdeki günlerde gelişmiş piyasa para birimleri içinde pozitif ayrışabileceği görüşündeyiz. Bununla birlikte, faiz koridorunun aktif olarak kullanımının küresel piyasalardaki gelişmelere de bağlı olarak 2018 yılında olduğu gibi TL’de değer kaybını durdurmama ihtimali bulunuyor. Bu nedenle, Merkez Bankası’nın haftalık repo ihale faizinden fonlamaya dönerek tüm fonlamayı bu kanaldan yapması durumunda TL’nin daha kalıcı değer kazancı yaşayabileceği görüşündeyiz.

Böyle bir fonlama yapısı hem yurtiçi hem de yabancı finansal yatırımcıda faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı algısına neden olarak TL’yi daha uzun süreli destekleyebilecektir.

 

IIF Başekonomist Robin Brooks twitter’de şunu yazdı

Tüm MB’ı faiz indirirken, TCMB’nin faiz artırması kolay olmasa gerek. TCMB bu kararıyla bol miktarda saygı ve kredi hakediyor diyor IIF Başekonomisti.

Siz Bizimle Alay mı Ediyorsunuz? (TCMB’nin faiz kararı hakkında bazı sorular)

 

‘Merkez’den 200 Baz Puanlık faiz artırımı; Hoşgeldin “10,25”

 

Nazmi Karyağdı: Yabancılar artık niye gelmiyor?

 

Ercan Uysal Yazdı: ‘Yiğidin Borçla İmtihanı’

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler