Sosyal Medya

Finans

TCMB kararı CDS ve Euro-tahvillere yaradı

Merkez Bankası’nın faizde 200 baz puanlık artışa gitmesi, piyasanın beklemediği pozitif gelişme olarak fiyatlanırken getirilerde hızlı düşüş yaşandı. Getiriler 15-20 baz puan bölgesinde daralma gösterdi, hafta boyunca 60 baz puan artarak 590 seviyesine yükselen beş yıllık risk primi ise 555’e geriledi....

TCMB kararı CDS ve Euro-tahvillere yaradı

Euro-tahvil, CDS ve DİBS’de ralli TCMB’nin itibarını yeniden kazanması ile doğrudan bağlantılı.  JP Morgan, BBVA Garanti Araştırma, ve International Institute of Finance kararı beğeniyle karşıladı. Dolar/TL güne 7.62’den başlıyor.

 

İş Yatırım Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları analizine göre, hafta genelinde kötü performans gösteren endeksler ve virüs kaynaklı endişeler piyasalarda tedirginlik yaratırken, gelişmekte olan ülke tahvilleri de bir çok kıymet gibi satıcılı işlem gördü. ABD Hazine tahvillerinde düşük hareketlilik, piyasada oluşan negatif havaya rağmen devam ederken, Türk hazine eurotahvillerinde yaşanan olumsuz seyir, Merkez Bankası’nın beklenmedik faiz artışı sonrası terse döndü.

 

Piyasada oluşan negatif hava ve paritede yukarı yönlü hareket hafta başından itibaren Türk hazine kıymetlerini olumsuz etkilerken, diğer gelişmekte olan ülke kıymetlerine göre satışlar daha sert oldu. Getiri eğrisi genelinde 40-50 baz puanlık genişleme yaşanırken, on yıl vadeli kıymet 7,10%, uzun vade kıymet ise 7,85% seviyesine kadar genişledi.

 

TCMB olumsuz  trendi kırdı

Merkez Bankası’nın faizde 200 baz puanlık artışa gitmesi, piyasanın beklemediği pozitif gelişme olarak fiyatlanırken getirilerde hızlı düşüş yaşandı. Getiriler 15-20 baz puan bölgesinde daralma gösterdi, hafta boyunca 60 baz puan artarak 590 seviyesine yükselen beş yıllık risk primi ise 555’e geriledi. Şirket kıymetleri hafta genelinde satıcılı işlem gördü, lokal tarafta talepler daralırken, yabancılar geçtiğimiz haftalara göre daha yüksek likidite sağladı. İş Bankası 2021 Ekim vade kıymet 5% getiri seviyesinin üzerine genişlerken, Vakıfbank kıymetlerinde daha yoğun satış talepleri oluştu.

ABD hazine tahvilleri, endekslerde yaşanan hareketlilik ve USD endeksinin pozitif seyrine rağmen, oldukça düşük oynaklıkla işlem görmeyi sürdürdü. Hafta genelinde dört baz puan bandında işlem gören on yıl vadeli kıymet 0,66% getiri sunarken uzun tarafta da işlemler daha çok 1,40% bölgesinde gerçekleşti. Alman hazine tahvilleri de hafta başına göre hafif daralma göstererek -0,52% seviyesinde işlem gördü.

 

DİBS’de ralli ve finansal kurumlardan övgü

 

TCMB kararı ardından 2 ve 10 yıllık DİBS’de getiri Perşembe açılışına oranla  sırasıyla 40 ve 50 baz puan prim yaparak, %13.56 ve %13.43’e geriledi.  Euro-tahvil, CDS ve DİBS’de ralli TCMB’nin itibarını yeniden kazanması ile doğrudan bağlantılı.

Foreks’e göre JP Morgan şunları yazdı: TCMB Para Politikası Kurulu’nun 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artırıma giderek gösterge faizi yüzde 10,25’e yükseltmesini değerlendiren JP Morgan, TCMB’den yıl sonuna kadar toplam 200 baz puan daha faiz artırımı beklediğini bildirdi.

Dün yapılan faiz artırımının politika yapıcılar arasında faiz artırımı ihtiyacı konusunda genel bir görüş birliği olduğunu ve otoritelerin de bu faiz artırımının ekonomik büyümeye negatif etkisi konusunda, en azından şu an için, esnek yaklaşım içinde olduklarını gösterdiğini belirten JPMorgan, yapılan artırıma rağmen TCMB’nin hala pozitif reel faiz sunmadığına işaret etti ve daha fazla parasal sıkılaştırma için alan gördüklerini vurguladı.

 

TCMB Para Politikası Komitesi’nin dün politika faizini 200 baz puan artırararak piyasalarını şaşırttığını belirten BBVA, alınan bu kararın sadece artırımın büyüklüğü açısından değil, aynı zamanda “sinyal” etkisi açısından da doğru olduğunu bildirdi.

 

TCMB’nin bu faiz artırımının politika faizini büyük olasılıkla ana fonlama aracı haline getireceğini ve enflasyon baskılarının kontrol altına alınması taahhütünü destekleyeceğini belirten BBVA, TCMB’nin ekonomik toparlanmanın izlediği güçlü patikanın getirdiği enflasyonist baskılar karşısında bu faiz artırımı kararını almakta haklı olduğunu da vurguladı.

 

Para Politikası Komitesi’nin faiz kararına ilişkin açıklasında verilen mesajın açık olduğunu ancak bu mesajın ihtiyaç olduğunda eylemlerle güçlendirilmesi gerektiğini belirten BBVA, politikada yeniden dengelenmeyi destekleme ve teşvik etme zamanı olduğunu savundu.

 

Citigroup:  Gelişen Piyasalar hisselerinin  zamanı geldi

 

Güldem Atabay: Faiz artışı TL’nin büyük düşüşünü neden kesmez? Daha ne gerekli?

 

TCMB kararı nasıl karşılandı?

 

Kıbrıs İktisat Bankası: Çeyrek dönem sonuna kadar “dolar”, Sonra parti yeniden “başlar”

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler