Sosyal Medya

Finans

Yeni Serbest (Döviz) Fonlara Engel, Eskilerine Yeni Vergi Geldi

Bugün Serbest (Döviz) Fonlara yönelik iki engelleyici ya da kısıtlayıcı sayılabilecek karar çıktı. biri SPK tebliği olarak, diğeri Cumhurbaşkanlığı Kararı olarak. İlki yeni başvuruların değerlendirilmeye alınmayacağını söylüyor ve mevcutlara da bazı sınırlamalar koyuyor. Cumhurbaşkanlığı Kararında ise % 15 vergi getiriliyor.

Yeni Serbest (Döviz) Fonlara Engel, Eskilerine Yeni Vergi Geldi

Serbest (döviz) fonların ihracı için SPK’ya yapılan başvuruların, değerlendirme yapılmaksızın işlemden kaldırılması kararlaştırıldı.

Ayrıca serbest (Döviz) fonların portföylerine fon toplam değerinin en fazla %3’ü oranında yabancı varlık ve işlemler dahil edilebileceği karara bağlandı.

SPK’nın bugünkü tebliğine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yerli ihraççılar tarafından döviz cinsinden yurt dışında ihraç edilenler sadece menkul kıymetin ilk ihraç aşamasında satın alınarak dahil edilebilir. Bu menkul kıymetlerin toplamı fon toplam değerinin %30’unu aşamayacak.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bülteninde yer alan karara göre, fon toplam değerinin en az %80’i Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan serbest “(Döviz)” fonların ihracı ile bu fonlara dönüşüm ve pay grubu oluşturmak suretiyle döviz cinsinden pay alım satımının yapılmasına yönelik Kurul tarafından yapılacak başvuruların Kurul Karar Organı tarafından konuya ilişkin olarak alınacak yeni bir karar tarihine kadar değerlendirmeye alınmayacak.

SPK ayrıca bir dizi ilke kararı da açıkladı;

*Serbest (Döviz) fonların portföylerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yerli ihraççılar tarafından döviz cinsinden yurt dışında ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları sadece ilk ihraç aşamasında satın alınarak dahil edilebilir. Bu araçlar yurt dışındaki ikincil piyasalarda yapılan alım işlemleri ile fon portföylerine dahil edilemez.

*Serbest (Döviz) fonların portföylerine dahil edilen Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yerli ihraççılar tarafından döviz cinsinden yurt dışında ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikalarının toplamı fon toplam değerinin %30’unu aşamaz.

*Söz konusu fonlar tarafından bu varlıklardan yeni alım yapılmamak şartıyla 30.04.2023 tarihine kadar anılan portföy sınırlamasına uyum sağlanması gereklidir.

*Serbest (Döviz) fonların portföylerine dahil edilen Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden yurt içinde ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları için azami yatırım sınırı bulunmamaktadır.

*Serbest (Döviz) fonların portföylerine fon toplam değerinin en fazla %3’ü oranında yabancı varlık ve işlemler dahil edilebilir.

spk

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Vergi

Serbest (Döviz) Fonlara ayrıca bugün Cumhurbaşkanı Kararı İle Serbest Döviz Fonlarından %15 vergi kesintisi yapılmasına karar verildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler