Sosyal Medya

Finans

Sabah Bülteni: “Güven” -70 derecede dondu mu?

Bu sabah ABD gösterge endeksi S&P500 %0,24 primlenerek 3550$ seviyesini aştı. VIX’in hem spotu hem de vadelisi, bütün riskler bitmiş gibi, azalmaya devam ediyorlar. Durumu fark eden FED dün temerrüt ve varlık fiyatlarında düşüş riskinin arttığını açıkladı. Bu açıklama üzerine ABD endekslerinde yükseliş trendi hız kesmişe benziyor...

Sabah Bülteni:  “Güven”  -70 derecede dondu mu?

Aşı sıcak yenmiyor

 

Aşının muhafaza edilebilmesi için -70 derecelik soğuk zincir gerekmesi aşının olumlu algısını kırmış durumda. Dün açıklanan sayılara göre İngiltere de son 6 ayın en yüksek vaka sayısı yaşanırken Moskova’da tekrardan tedbirler uygulanmaya başlandı. Türkiye’de 2575 yeni hasta ve 87 kişinin hayatının kaybettiği kaydedildi. Koca’nın yaptığı açıklamalardan durumun giderek kötüleştiği anlaşılıyor. İstanbul ve Ankara olmak üzere 65 yaş ve üzerine tekrardan sokağa çıkma kısıtlaması konuldu.

DSÖ aşı da her ne kadar ilerleme sağlanmış olsa da kullanılabilir bir aşının kış aylarına yetişmeyeceğini belirtti. Durumların giderek kötüleşmesi üzerine pandeminin OHAL’in dışına çıktığına vurguladı. Biden ABD’de yeni bir corona mücadele ekibi kurdu ya da kuracak. ABD tekrardan virüsün merkezi haline gelmesi üzerine ABD karanlık ve soğuk bir kışa yüz yüze.

 

 

Normale dönüş yok

 

Anlaşıldığı üzere aşı bulundu, her şey normale dönüyor gibi bir düşünce kimse de yok. Vakalar ve ölümler artarken şirketler ve hükümetler ayakta kalma savaşı vermeye devam ediyorlar. Duruma daha iyi tepki veren sadece biziz. Bunun nedeni İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların İngiltere’yi havadan bombaladığı zamanlara benzetebiliriz. İlk bombalama zamanında insanlar çok korkuyordu ve evlerinden ya da sığınaklardan dışarı çıkmak istemiyordu. Sağlarında veya sollarında tanıdıkları insanların çığlıklarıyla geçirdikleri gecelerden sonra İngiliz halkı bombalamalara alışmıştı. Böylece saklanmak yerine sanki rutin bir olaymış gibi hayatlarına devam etmeye başladılar. Bizde de aynı durumun hayatımıza işlediğini gözlemliyoruz.

 

 

Hükümet “güven” sorununu çözecek mi?

 

Show ülkesi Türkiye’de, sakin geçen bir günde Naci Ağbal’dan sonra yeni Hazine ve Maliye Bakan’ı Lütfü Elvan’da piyasa dostu programa geri döneceklerini belirterek TL varlıklara güven tazeledi. Açıklamadan da anlaşıldığı gibi gerçekten TL varlıklarının “güven” sorununu fark etti mi? Yeni bir ekonomi yönetimini eskisine bakarak eleştirmemek gerekiyor.

Duyumlara göre yönetimin 3 parçaya bölüneceği ve yeni isimlerinde yer alacağı aslında olumlu bir gelişme. Fakat, asıl sınav Fitch’in dediği gibi 19 Kasım’da verilecek. Yapılan açıklamalar ya da atılan veya atılacak olan adımlar Ekonomi yönetiminin ne kadar “bağımsız” olduğunu gösterecektir. Bu da ya kaybolan “güveni” tazeleyip “kredibiliteyi” yükseltebilir. Durum eskisi gibi devam ederse, ki sistemin aynı şekilde işleme ihtimali yüksek, “güven” ve “kredibilite” olasılıkları es geçilebilir.

Türkiye ekonomisinin yanında Türkiye siyasetinde de “güven” problemi var demek yanlış olmaz. Albayrak’ın istifasından 27 saat sonra istifanın kabul edildiğine dair açıklamanın gelmesi Uğur Gürses’in yazdığı gibi otoriter rejimlerde boy gösteren “komuta ekonomisinin” varlığına işaret ediyor. Biden’ın ABD’nin başına gelmesiyle beraber Dünya’da bir de “demokrasi salgını” başlama ihtimali yüksek görünüyor. Böylece, otoriter rejimler biraz gevşemeye giderek kavram, kurum ve kuralların çalıştığı demokratik sisteme geçiş yaşanabilir. Bu da demokrasi yolunda ekonomik büyümeyi destekleyebilir. Daron Acemoğlu’nun yaptığı “ülkeleri demokrasi büyütür mü” adlı çalışmasında demokrasinin uzun vade de ülke büyümesine %20 katkı sağladığı belirtiliyor.

 

Piyasalar’da neler olacak?

 

Yapılacak olan kabine değişikliği ve piyasalara verilen “olumlu” mesajların etkisiyle BIST 100 günü %0,93 primlenerek 1,243 TL’den kapattı. Bankacılık endeksi %3,67 yükselişle lider koltuğuna oturdu. Dolar/TL 8,06’lara çekildikten sonra 8.1446 seviyesine tekrardan genişledi. Dolar bazında endeks 152.62$’dan işlem gördü. Endeksin pozitif fiyatlanmasına paralel olarak teknik indikatörler kısa vade için “aşırı alım” seviyelerini yaklaşmış durumdalar. 5 ve 20 günlük üstel hareketli ortalamaları her ne kadar yükseliş trendinin devam etme ihtimalinin olduğunu gösterse de indikatörlere göre yakın zamanda bir kar satışı yaşanabilir. 5 günlük verilerle yapılmış FIBO seviyelerine göre 1263.50 – 1289.57 direnç ve 1226.88 – 1214.22 destek sevileri olabilir.

 

Asya’da sabah saatlerinde yaşanan gelişmelere göre Yeni Zelanda Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi ve %0,25’te sabit bıraktı. Açıklamadan sonra Yeni Zelanda para birimi 19 ayın yükseğine tırmanırken MSCI Yeni Zelanda endeksi %1,84 geriled. ABD seansında ortalama %1,30 düşen iShares 50 Asya ve iShares Japonya dışında bütün Asya ETF’lerinden sonra Asya endekslerinde, Çin ve Hindistan dışında, pozitif seyrin ağır bastığı görülüyor.

10 senelik Japonya getirisi %0,033’ten işlem görüyorken USDJPY 105,28 seviyelerine tekrardan yükseldi. Biden’ın gelmesiyle samuray tahvillerinin ve Yen’in “güvenli liman” işlevini bırakmış olabilirler. Avrupa’da virüs etkisi devam ediyor. Vadeliler satış baskısı altında açılırken EURUSD paritesi 1.1822’ye kadar yükselmiş durumda. AMB’nin ortak bir paket daha açıklaması ve kapanan ekonomilere destek olması şart olmuş durumda.

 

Trump mızıkçılık yapıyor

 

ABD’ye gelecek olursak Dünya’nın en ileri gelen ülkesinin üçüncü Dünya ülkesi gibi davrandığını belirtmek istiyorum. Trump’ın attığı adımlar ve yaptığı açıklamalar da bu durumu destekliyor. Gelişmelere göre Pompeo’ nun “Trump yönetiminin ikinci dönemine” tarzı açıklamaları, ABD Adalet Bakanı’nın “seçime yönelik iddiaların soruşturulmasına izin vermesi” ve Senatör Graham’ın “Trump savaşmayı bırakmamalı yoksa Cumhuriyetçilerin sonu olur” tarzı yaklaşımı bütün oyların tekrardan sayılma ihtimalini güçlendiriyor. Bu da Biden “seçilmiş Başkan” olana kadar Trump’ın yapabileceği bir sürü senaryo doğuruyor. Daha önceden de belirttiğim gibi “henüz hiçbir şey bitmiş değil!”.

Bir yandan da ABD endeksleri, düzeltme yaşamadan, rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Bu sabah ABD gösterge endeksi S&P500 %0,24 primlenerek 3550$ seviyesini aştı. VIX’in hem spotu hem de vadelisi, bütün riskler bitmiş gibi, azalmaya devam ediyorlar. Durumu fark eden FED dün temerrüt ve varlık fiyatlarında düşüş riskinin arttığını açıkladı. Bu açıklama üzerine ABD endekslerinde yükseliş trendi hız kesmişe benziyor.

 

Değerli metaller

 

Ekonomiye destek paketi belirsizliğinde ve aşıdan gelen pozitif gelişmelerle güç kaybeden gümüş ve altın tekrardan toparlanıyor. Altın/Gümüş oranı gümüşün 24,34 ve altının 1881,62’ye yükselmesiyle tekrardan 77,30$ sınırına geriledi. Oranın ilk kırması gereken seviye 84$ olabilir. Bu da gümüşün aşağı yukarı sabit kalacağını düşünürsek altının tekrardan 2000$ – 2016$ bandına oturma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

 

Can Ilker, Ekonomist – Stratejist

#sabahbulteni

 

Fed başkanları yeni mali yardım paketi istiyor

 

Makro-gündem: Cari açık, üretim, tüketim, dış ticaret, TCMB beklenti anketi geliyor

 

QNB Finansbank: Türev piyasalar ne kadar faiz artırımı bekliyor?

 

SABAH Bülteni: Pazara dönen küresel piyasalar…

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler