Sosyal Medya

Finans

Reuters:  Ocak faiz kararı tahminleri 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada yoğunlaşıyor

Ankette 21 katılımcıların 13'ü faiz indirimi beklerken 8'i faizlerin sabit tutulacağını öngörüyor. Beklentiler %10.75 ile %12 aralığında bulunuyor

Reuters:  Ocak faiz kararı tahminleri 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada yoğunlaşıyor

İSTANBUL, 13 Ocak (Reuters) – Merkez Bankası’nın yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada yoğunlaşıyor.

Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla yaptığı ankette medyan ise 50 baz puanlık indirimle politika faizinin %11.50’ye çekileceği yönünde oluştu.

Ankette 21 katılımcıların 13’ü faiz indirimi beklerken 8’i faizlerin sabit tutulacağını öngörüyor. Beklentiler %10.75 ile %12 aralığında bulunuyor. İndirim bekleyen 13 katılımcıdan biri 25 baz puan, dördü 50 baz puan, biri 75 baz puan, altısı 100 baz puan, bir katılımcı ise 125 baz puan indirim öngörüyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Aralık’ta gıda grubundaki artış öncülüğünde beklentilerin üzerinde %0.74 artarken, enflasyon 2019 yılını resmi tahminlerin altında %11.84 seviyesinde tamamladı.

Yıllık enflasyon Ekim’de %8.55 ile Aralık 2016’dan beri en düşük seviyeye geriledikten sonra baz etkisinin terse dönmesiyle Kasım’da %10.56 ile tekrar çift haneye gelmişti. Aralık’ta da benzer şekilde yükseliş sürerken ekonomistlerin beklentisi baz etkisinin yılın ilk çeyreğinde yükseliş yönlü etkisini devam ettirmesi.

TCMB’nin yılsonu enflasyon tahminini bu yıl için %8.2, hükümet programında ise %8.5 piyasa tahmini ise TCMB beklenti anketinde ve Reuters anketlerinde %10 civarında şekilleniyor.

TCMB Murat Uysal başkanlığındaki son 4 PPK toplantısında toplam 1,200 baz puanlık faiz indirimine gitti. Banka politika faizini %12’ye çekerken son dönemdeki mesajlarında faiz indiriminin büyük bölümünü tamamladığı mesajını da veriyor. Ancak indirimlerin tamamen bittiği yönünde ise bir mesajı bulunmuyor.

TCMB sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceği sinyalini ise hem PPK açıklamalarında hem de yatırımcı toplantılarında veriyor.

TCMB’nin bir önceki PPK toplantısında da indirimlerin yavaşlayacağı sinyali verdiğini ancak bunu tam olarak uygulamadığını hatırlatan Burumcekci Consulting’den Haluk Bürümcekçi, “Anket sonuçları biraz karışık olmasında şunun etkisi oldu: Yıla (ABD-İran gerilimi) bir çalkantı ile girildiği için kafalar biraz karıştı. Kur yükseldi, swap faizleri dalgalandı ve Aralık enflasyonu tahminlerden biraz yüksek gelince insanlara acaba ‘indirime ara verilir mi?’ dediler. Beklentiler bu nedenle dağılmış görünüyor” dedi ve ekledi:

“Ancak kur swap, beklenti anketi, gelecek enflasyon rakamlarına baktığımızda, CDS’te son dönemdeki hafif düşüş… bunlar faiz indiriminde bir alan olduğunu düşündürüyor…. İndirim 50, 75 ya da 100 baz puan olsa da belki piyasa bu indirimi kaldırı3 ancak süreci yönetmek gerekiyor. TCMB ilave ne sinyal verecek?”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem faizlerin hem de enflasyonun gelecek yıl tek haneye düşmesini beklediğini vurgulayarak TCMB’den daha fazla indirim çağrısını tekrarladı. Ancak bankacılar tek haneli faizin önümüzdeki yıl TL için bir risk olabileceği görüşünde. (Full Story)

Erdoğan ve ekonomi yönetimi 2020 yılında faizlerin ve enflasyonun tek haneye düşeceğini belirtiyor.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin ise “Baz senaryomuzda biz faiz indirimlerinin daha ilerleyen dönemde yapılacağını öngörmüştük. Ocak ayının pas geçileceğini tahmin etmiştik bunu sebebi de enfaslyonun biraz yükselmiş olması ayrıca MB son toplantısında da durma sinyali vermişti bir de iran-amerika arasındaki gerginliğin piyasada yarattığı bir dalgalanma olmuştu. Bütün bunları dikkate alarak Ocak ayını pas geçebileceğini çalışmıştık” dedi ve ekledi:

“Büyüme konusunda da iddialı bir hedef var 2020 için. Dolayısıyla faizin erkenden inmesi bu hedef için tercih edilebilecek bir alternatif. Faizi erken indirmenin piyasa dinamikleri açısından negatif bir yansıması olmayacağı kanaati gelişmişse otoriteler de o zaman faiz indirilebilir. Burada mesele ‘temkinli mi olacaksınız yoksa önden yüklemeliye devam mı edeceksiniz?’.”

Öte yandan piyasa fiyatlamalarına bakıldığında bankacıların verdiği bilgiye göre swap getirileri 50-100 baz puan bir indirimi fiyatlamış durumda. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “1,200 baz puan ile kıyaslandığında bu sefer beklentiler 50-75 baz puan civarında yoğunlaşıyor.. Yani TCMB 0-100 puan arasında bir adım atsa yanılma payı da 25-50 baz puan arasında kalacak ki bu da çok düşük olur… Kısacası TCMB tahminlerden çok farklı adım atmaz ise ilk tepki sınırlı kalabilir. Ancak bunun ötesinde piyasa PPK’da ve enflasyon raporunda bankanın enflasyon faiz görüşlerinin yenilemesini bekliyor” dedi. (Full Story)

TL’nin son 3 yıldaki dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık %36, 5 yıllık kaybı ise %61 seviyesinde. TL’nin son 5 yıllık kaybı gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasının açık ara üzerinde. Bankacılar bir çok kez TCMB’nin faiz indirimlerinde enflsayondaki düşüşün ötesinde adımlar atmaya devam etmesini TL için risk oluşturabileceği görüşünde. Ancak küresel düşük faiz ortamı ve kamu bankalarının döviz arzı bugüne kadar bu olumsuz fiyatlmanın henüz yapılmadığını da gösteriyor.

TCMB PPK toplantısının sonuçları 16 Ocak saat 1400’te açıklanacak.

 

 

(Haberi yazan Nevzat Devranoğlu, Redaksiyon Birsen Altaylı)

 

Güldem Atabay: Faiz inecek ama TL değer kaybetmeyecek-şimdilik. Neden mi?

JP Morgan’dan cesur faiz öngörüsü

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler