Sosyal Medya

Özlem Derici Şengül: TCMB’den iyimser beklentiler

29 Temmuz 2020

 

2020 yıl sonu enflasyon beklentisi %8,9…

TCMB gerçekleştirdiği Enflasyon Raporu sunumunda, 2020 yıl sonu enflasyon beklentisini %7,4’ten %8,9’a (orta nokta %10,9 ve %6,9), 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini ise %5,4’ten %6.2 (orta noktası %3.9 ve %8.5) revize etti. 2020 enflasyon beklentisindeki 1,5 puanlık artışın i) 0.5 puanı petrol fiyatı varsayımlarındaki 32 dolardan 41 dolara yapılan yukarı yönlü revizyondan ii) 0.2 puanı yıl sonu gıda enflasyonu beklentisinin %9,5’ten %10,5’e çıkartılmasından, iii) 0,3 puan ek katkı çıktı açığından, iv) 0.2 puan birim maliyet artışlarından ve v) 0.3 puanı 2. çeyrek enflasyon gerçekleşmesinin beklentiden sapmasından kaynaklandı.

2021’de yapılan 0,8 puanlık yukarı yönlü revizyonun ise i) 0.1 puanı petrol ve diğer ithalat fiyatlarındaki yukarı revizyon, ii) 0.2 puan 2021 sonu gıda enflasyonunun %7,0’dan %8,0’e çıkartılmasından, iii) 0,2 puanı çıktı açığındaki revizyondan ve iv) 0.3 puanı gerçekleşmenin beklentiden sapmasından kaynaklandı.

Enflasyon beklentilerindeki bu revizyonlar pandemide ikinci bir dalga gerçekleşmeyeceği varsayımına dayandı ve TCMB Başkanı Uysal ikinci bir dalga olsa dahi ekonomilerde birinci dalgadaki gibi bir kapanma meydana gelmesinin beklenmediğini belirtti.

Soru-Cevap oturumundan önemli noktalar

İktisadi faaliyet üzerine… TCMB Başkanı, bir soruya yanıt olarak enflasyon üzerindeki arz yönlü etkilerinin azalacağını ve yılın ikinci yarısında iç talebin toparlanmasının beklendiğini ancak negatif çıktı açığının enflasyonun yukarı seyretmesini engelleyeceğini belirtti. TCMB’ye göre enflasyonun Temmuz itibariyle düşüş trendine girmesi beklenirken, bizim beklentimiz Temmuz ve Ağustos aylarında hafif bir düşüşün ardından Eylül ayında yeniden bir yükseliş eğilimi görmemiz.

Rezervler üzerine… TCMB Başkanı, rezervlere altın dahil toplam rezerv olarak bakmak gerektiğini belirtti. Ayrıca ihracatta ithalata nazaran hızlı bir bozulma yaşandığı ve pandemic sonrası gelişmelerle rezervlerde bir miktar oynaklığın görülmesinin oldukça normal olduğunu, öte yandan kısa vadeli yükümlülükleri karşılamak adına rezerv seviyesinin yeterli olduğunu belirtti.

Türkiye yılın başından bu yana 20 milyar dolar cari açık yarattı; ancak Banka’ya göre ihracat, turizm gelirleri ve swapla ilgili düzenlemeler sonrası beklenen iyileşme nedeniyle ikinci yarıda rezerlerde bir artış göreceğiz düşücesinde…

TL likidite yönetimi üzerine… Salgının başlangıcından bu yana alınan likidite önlemlerine gelince TCMB Başkanı, likidite önlemlerinin hedefli, ölçülü ve geçici olduğunu ve bunun kısa bir süre içinde beklenmemekle birlikte gelişmelere göre yeniden değerlendirilebileceğini belirtti.

 

Sonuç…

TCMB, yılsonunda tek haneli enflasyon beklentisi, arz yönlü etkilerin azalması, yılın ikinci yarısında iç talepte canlanmanın enflasyon yaratmaması, rezervlerin artması, gevşek para politikasından hızlı bir çıkışın olmaması gibi oldukça iyimser beklentilere sahip.

Bizim görüşümüz ise yükselen döviz kurları da göz önüne aldığımızda arz yönlü baskıların hızla ortadan kalkma olasılığının düşük olduğu, iç talebin devam eden maliyet artışlarının yanı sıra fiyat baskısı yaratabileceği, düşük rezerv seviyelerinin yatırımcı algısı üzerinde bozucu etki yaratabileceği ve enflasyonun yılsonunda çift haneli oranlarda kalacağı yönünde.

Bu nedenle, önümüzdeki iki ayda enflasyonun bir düşüş gösterebileceği konusunda hemfikir olmakla birlikte TCMB’nin önümüzdeki dönemde enflasyon beklentilerini daha da yukarı çekebileceğini düşünüyoruz.

 

Spinn Consulting

SON DAKİKA: TCMB 2020 enflasyon hedefini yukarı revize etti

 

FÖŞ anlattı: TCMB Ne Zaman Faiz Arttıracak ?

 

Haziran’da $2.846 milyar dış ticaret açığı

 

Çetin Ünsalan Yazdı: “Ekonomide dikiş tutmuyor”

 

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları