Sosyal Medya

Finans

Moody’sden zehir gibi bir rapor

Moody's "Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması (sert bir devaluasyonu kastediyor) yaşanması yönünde ciddi bir olasılık var" değerlendirmesini yaptı....

Moody’sden zehir gibi bir rapor

Akşam saatlerinde dolar/TL 7.63’e yükselirken, global piyasalarda tüm şiddetiyle süren riskten kaçışın yanına bir de yerel neden eklendi.  Moody’s zehir gibi bir rapor yazarak hükümeti ekonomik gerçeklere kulak tıkamakla suçladı.  Raporda Türk banka ve şirketlerinin temerrüte düşebileceği, sonuçta Hazine’nin bu borçların itfasını yükleneceği gibi ifadeler de yer aldı.  Moody’s sonbaharda ABD ve AB’den yaptırımların da ufuktaki riskler arasında yer aldığını belirtti.

 

Foreks Haber Merkezi, rapordan satır başlarını şöyle Türkçeleştirdi:

 

Moody’s Investors Service, Türkiye’nin dış pozisyonunun neden risk oluşturduğu yönündeki sorulara yanıt verdi.

 

Türk Lirası’nda sürekli diğer kaybı, istikrarlı şekilde sermaye çıkışı ve Merkez Bankası döviz rezerv pozisyonunda ciddi düşüşün odak noktasının yeniden Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu olmasına yol açtığını belirten Moody’s, yatırımcıların Türkiye’nin kredi risklerine ilişkin sıkça sorduğu sorulara yanıt vermeye çalıştı.

Moody’s yayınladığı raporda şu ifadelere yer verdi. “Neden Türkiye’nin dış pozisyonu şu anda böyle bir risk? Türk hükümeti potansiyel bir ödemeler dengesi krizini savuşturmasına imkan verecek tamponlarını neredeyse tüketti. Döviz rezervleri şu anda 20 yılın en düşük seviyesine ve TCMB’nin döviz swap pozisyonu yıl başından bu ana neredeyse ikiye katlandı. Bu müdahaleye rağmen lira yıl başından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 25 civarında değer kaybetti. Bunun sonucu olarak, ani bir ekonomik durgunluğu  tetikleyecek ödemeler dengesi krizi ve hükümetin bilançosunda bir kötüleşme riski önemli şekilde arttı”dedi.

 

Moody’s raporunda Türk hükümetinin başvuracağı politika seçeneklerinin sınırlı olduğunu belirtirken, şu ana kadar yapılan müdaheleler sonrasında liranın dalgalı kur rejiminde olduğunu görmenin zor olduğu vurguladı. Moody’s “Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması (sert bir devaluasyonu kastediyor) yaşanması yönünde ciddi bir olasılık var” değerlendirmesini yaptı.

 

“Sağlıklı bir mali pozisyonun bu riskleri telafi edemez mi?” sorusuna da yanıt veren Moody’s şu ifadeleri kullandı: “Geçmişte, hükümetin bilançosu Türkiye’nin yapılan dış kırılganlıklarının ortaya çıkardığı kredi baskılarını hafifletti. Bununla birlikte, faiz dışı bütçe açığı ve lirada değer kaybının hükümetin borç yükünün gelecek yıl GSYH’nın yüzde 42’si seviyesine yükselmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra, kurların yüksek seviyesi ve değişken faizli borç ülkenin yatırımcı algılarındaki değişikliklere kırılganlığını artırıyor. Hükümetin bilançosundaki koşullu borçların aydınlığa kavuşmasının Türkiye’nin kredi profilini daha da zayıflatması yüksek bir risk”.

 

Biz ekleyelim, Moody’s Türkiye’nin IMF ile stand-by anlaşması imzalamasının kredi notu noktasında olumlu olacağını kaydetti.  Raporda Hazine garantileri de yer alıyor. Bunların toplamnın $31 milyar olduğu kaydedildi.

2021’de ekonomi toparlansa da, kamu borç yükü-GSYİH oranının yükselmeye devam ederek %45’i bulacağı iddia edildi.  Moody’s bütçe açığının bu yıl milli gelirin %7.5’nu bulmasını bekliyor.

 

Rapor uzmanlar tarafından linked-in ve twitter’da sıkça paylaşılmaya başlandı. Raporda sıralanan zafiyetler ve ufuktaki riskler hepimizce bilinen vakalar olsa dahi, bunların Moody’s gibi onbinlerce kurumsal müşterisi olan bir kurum tarafından tek başlıkta toplanması, Türkiye’ye finansal veya doğrudan yatırım gelmesini zorlaştıracak.

Son olarak, bu raporun ardından yakında sonbahar-kış sendikasyonlarına çıkacak Türk ve banka ve şirketlerinin daha yüksek faizler ödemek zorunda kalacağı, ya da borçlanmakta zorluk çekeceği kaygısını taşıyoruz.

 

FÖŞ:  Moody’s Darbesi Cari Açık ve Bütçe Finansmanını Güçleştirir

 

TL’de satışların nedeni yerel değil, global

 

Kerim Rota: “Aşırı kredi genişlemesi, bankalara tahsili gecikmiş alacak olarak yansıyacak”

YENİLEME (analiz eklendi) Kısa Vadeli Dış Borç 128,4 milyar dolar!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler